UK wydaje zbyt mało na niskoemisyjną energetykę

Greenpeace informuje, że Wielka Brytania zbyt mało wydaje na niskoemisyjną energetykę. Znacznie więcej od UK na transformację energetyczną przeznaczają takie rozwinięte kraje Europy jak Włochy, Niemcy, Francja czy Hiszpania.

Wielka Brytania nie inwestuje wystarczająco dużo w transformację energetyczną

Wielka Brytania wydaje na niskoemisyjną politykę energetyczną znacznie mniej niż inne, duże gospodarki europejskie. Analiza danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej przeprowadzona przez Greenpeace pokazała, że wydatki poczynione przez Londyn na działania w zakresie ograniczenia emisji CO2 do atmosfery osiągnęły kwotę 33,3 mld dolarów (26,2 mld funtów) w ciągu trzech lat od kwietnia 2020 r. do końca kwietnia 2023 r. W tym samym czasie Włochy przeznaczyły na transformacje energetyczną 111 mld dolarów, Niemcy – 92,7 mld dolarów, Francja – 64,5 mld dolarów, a Hiszpania około 51,3 mld dolarów.

- Advertisement -

Wśród działań na rzecz niskoemisyjności pod uwagę wzięto przede wszystkim rozbudowę sieci elektroenergetycznych, efektywność energetyczną, innowacje w zakresie paliw i technologii, rozwój niskoemisyjnego i efektywnego transportu oraz produkcję niskoemisyjnej energii elektrycznej.

Stworzenie niskoemisyjnej gospodarki może być kluczem do sukcesu

Eksperci coraz częściej wskazują, że inwestycje w nowoczesne, niskoemisyjne technologie pozwoliłyby obniżyć rachunki gospodarstw domowych. A to jeszcze nie wszystko. Transformacja energetyczna mogłaby napędzić wzrost gospodarczy w większym stopniu niż jakiekolwiek obniżki podatków. Niestety jednak rząd UK robi zbyt mało w kwestii niskoemisyjności. – Istnieją obecnie bardzo mocne dowody na to, że Wielka Brytania inwestuje znacznie mniej niż jej konkurenci. W obszarach takich jak przeciwdziałanie zmianom klimatu, ograniczanie utraty różnorodności biologicznej i przeciwdziałanie degradacji środowiska – mówi Bob Ward, jeden z dyrektorów the Grantham Research Institute on Climate Change and the Environment w London School of Economics and Political Science.

I dodaje: – Ten niski poziom inwestycji wyjaśnia, dlaczego produktywność w Wielkiej Brytanii uległa stagnacji. A wzrost gospodarczy jest tak słaby. To wyjaśnia również, dlaczego nasze domy i firmy są podatne na skutki zmiany klimatu. Na naszych obszarach wiejskich i w morzach ubywa dzikiej fauny i flory. W naszych miastach unosi się brudne powietrze, a rzeki i plaże są pokryte ściekami.

Teksty tygodnia

Partia Pracy ogranicza wykup mieszkań komunalnych. Koniec marzeń tysięcy rodzin?

Obecnie Partia Pracy niemal niezauważenie przepycha przepisy, które sprawią, że wykup mieszkania będzie znacząco utrudniony. W efekcie lokale zamiast trafić do mieszkańców, pozostają w rękach władz lokalnych.

Pasożyty i gronkowce. Jak bezpieczne są publiczne baseny?

Baseny istnieją w UK i USA od 19-tego wieku. Od tamtej pory istnieją problemy z utrzymaniem ich w odpowiednim stanie. Nawet teraz, kilkaset lat później, wciąż jest to wyzwanie. Zarówno publiczne baseny, jak i te prywatne mogą być wylęgarnią dla bakterii.

Imigrant, który „udawał homoseksualizm”, aby dostać azyl w UK złożył apelację

40-letni mężczyzna starał się o azyl w Wielkiej Brytanii, twierdząc, że jako homoseksualista byłby narażony na niebezpieczeństwo po powrocie do Bangladeszu.

Kolejne ulice na West End będą strefami ograniczonego ruchu

Kolejna ulica w West End ma zostać przekształcona w deptak. Zgodnie z planami, istniejąca strefa ograniczonego ruchu zostanie rozszerzona. Kierowcy i taksówkarze wyrażają swoje niezadowolenie z tych zmian.

To już trzecia fala upałów tego lata. Temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza

Już po raz trzeci tego lata mamy do czynienia z falą upałów. Na sobotę meteorolodzy zapowiadają aż 34 stopnie. Ulga ma przyjść dopiero w przyszłym tygodniu w postaci burz.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie