W 2024 holenderski PKB wzrósł, a bezrobocie było na stabilnym poziomie

Gospodarka Holandii rośnie, a stopa bezrobocia znajduje się na stabilnym poziomie. Jak podaje Centraal Bureau voor de Statistiek w czwartym kwartale 2024 roku holenderskie PKB wzrosło o 0,4%, a w skali całego roku – o 0.9%. Z kolei odsetek osób bezrobotnych w całym roku 2024 wyniósł 3,7%.

Holenderski PKB w IV kwartale 2024 roku wzrósł o 0,4%, jak wynika z wyliczeń w ramach szybkiego szacunku CBS. „Wzrost PKB w czwartym kwartale można przypisać głównie bilansowi handlowemu i inwestycjom. Konsumpcja również miała pozytywny wpływ” – jak czytamy w raporcie CBS.

Gospodarka Holandii kończy 2024 rok „na plusie”

Jak radzi sobie holenderska gospodarka na tle Europy i innych krajów? PKB Holandii rósł w czwartym kwartale bardziej niż gospodarki jej głównych partnerów handlowych i innych krajów UE. Średni wzrost dla krajów Wspólnoty sięgnął 0,1%. Gospodarka Belgii wzrosła o 0,2% w ciągu ostatnich trzech miesięcy roku, podczas gdy Niemcy i Francja odnotowały spadek odpowiednio o 0,2% i 0,1%.

Wraz z udostępnieniem danych za czwarty kwartał znane są także pierwsze wstępne dane dotyczące wzrostu gospodarczego w całym 2024 roku. W skali całego roku gospodarka „Kraju tulipanów” urosła o 0.9%. Największy wkład w ten wynik miała konsumpcja rządu i gospodarstw domowych, jak podaje CBS.

W jakiej sytuacji znajduje się holenderski rynek pracy?

Z kolei stopa bezrobocia w Holandii w 2024 wyniosła 3,7%. Dla porównania odsetek osób w wieku od 15 do 75 lat pozostających bez zatrudnienia w 2023 wyniósł 3,6% a w 2022 – 3,5%. Natomiast liczba wakatów w gospodarce wciąż utrzymuje się na historycznie wysokim poziomie. CBS szacuje ją na 404 tysiące.

Niemniej, już drugi rok z rzędu odnotowano nieznaczny spadek w tym zakresie. Zarówno w 2024, jak i w 2023 wynosił on 5%. Obecnie w Holandii na 100 oficjalnie bezrobotnych przypada 108 wolnych miejsc pracy, jak podaje CBS.

Holenderski PKB w IV kwartale 2024 roku wzrósł o 0,4%, jak wynika z wyliczeń w ramach szybkiego szacunku CBS
W 2024 holenderski PKB wzrósł, a bezrobocie była na stabilnym poziomie (fot: mel_88 z Pixabay)

„Wzrost liczba wakatów odnotowano w administracji publicznej i służbie zdrowia. W porównaniu z rokiem 2019, czyli przed wybuchem pandemii koronawirusa, liczba wakatów w tych sektorach wzrosła nawet dwukrotnie. Liczba wakatów w branży budowlanej również wzrosła w 2024 roku. Największy spadek liczby wakatów miał miejsce w handlu, usługach biznesowych i branży hotelarskiej” – jak czytamy w oficjalnym raporcie.

Liczba wakatów spada, liczba bezrobonych – rośnie

Dodajmy, iż w latach 2022–2024 liczba wakatów zmniejszyła się o 40 tys. W tym czasie liczba bezrobotnych wzrosła o 22 tys. „Mimo że w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat rynek pracy nie był tak napięty jak obecnie, to jednak jest on znacznie mniejszy niż w okresie między II wojną światową a początkiem lat 70. XX wieku. W tamtym czasie liczba bezrobotnych była niewielka.”

„Wzrost liczby wakatów spowodował gwałtowny wzrost niedoboru miejsc pracy. Na początku lat 60. XX wieku wynosił prawie 1000 wakatów na 100 bezrobotnych” – jak podsumowano w raporcie CBS.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Mural w Holandii uznany za najpiękniejszy na świecie

Echoes of Harmony to 20-metrowy mural w Holandii, który uznano za najpiękniejszy na świecie pod względem wpływu społecznego.

W Holandii brakuje pracowników. Luki wypełniają imigranci

Imigranci są dużą pomocą dla holenderskich firm, które narzekają na brak pracowników. Niedobory siły roboczej widoczne są w wielu sektorach.

Skuty w kajdanki Polak pobity przez Holendrów

Po tym, jak interweniowała policja i nasz rodak został skuty kajdankami, napastnicy wymierzyli mu jeszcze kilka ciosów.

Polak stracił prawo jazdy za prędkość

Pośpiech bywa zgubny. Przekonał się o tym Polak, który stracił prawo jazdy za prędkość. Przekroczył ją ponad dwukrotnie. Holenderska policja nie mogła przejść obojętnie obok szarżującego kierowcy.

Holenderska policja zarekwirowała samochód Polaka

Zbyt brawurowa jazda czy brak uprawnień kończą się źle. Przekonał się o tym Polak, który po dwukrotnym zatrzymaniu stracił swój samochód. Policja zarekwirowała jego auto.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport