czwartek, 19 września, 2024

W Londynie znajduje się 5 obszarów o największej koncentracji niskopłatnych stanowisk pracy

Z raportu przygotowanego przez Living Wage Foundation (LWF) wynika, że w Londynie znajduje się pięć obszarów o największej koncentracji niskopłatnych stanowisk pracy. Tym samym około 13,3 procent wszystkich londyńskich pracowników zarabia poniżej stawki Real Living Wage.

Najnowsze badanie przeprowadzone przez fundację Living Wage Foundation wykazało, że aż pięć londyńskich gmin to obszary o najwyższej pozycji w kraju pod względem odsetka stanowisk pracy, które nie zapewniają pensji, dzięki której można zaspokoić swoje życiowe potrzeby, jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego „The Evening Standard”.

Czy w Londynie rzeczywiście dobrze się zarabia?

Obszarem samorządowym w obrębie Londynu, w którym znajduje się największa liczba pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie poniżej poziomu Real Living Wage, jest gmina Haringey. Właśnie tam ponad jedna trzecia osób zatrudnionych (32,7 procent) zarabia mniej, niż 13,15 funtów za godzinę pracy.

Na kolejnych miejscach uplasowały się kolejno gminy Brent (z 29,5 proc. zatrudnionych zarabiających poniżej RLW), Waltham Forest (28,8 proc.), Bexley (28,5 proc.) oraz Redbridge (28,2 proc.). Pozostałą dziesiątkę w raporcie Living Wage Foundation uzupełniali w kolejności: Hyndburn w Lancashire, Harrow w Londynie, Mansfield w Nottinghamshire, East Lindsey w Lincolnshire i Thanet w Kent.

Zaskakujące wyniki raportu Living Wage Foundation

Przypomnijmy, 24 października 2023 roku zmieniła się stawka Real Living Wage. Realne wynagrodzenie, jakie powinien otrzymywać pracownik, by móc się spokojnie utrzymać na Wyspach, wzrosła o 10%. Stawki urosły do poziomu 12 funtów za godzinę pracy w UK (wzrost o 1,10 funta) i 13,15 funtów za godzinę w Londynie (wzrost o 1,20 funta). Z kolei rządowa stawka minimum wage wynosi obecnie 10,42 funta.

Z raportu LWF wynika, że w całym kraju w przypadku 12,9% stanowisk pracy (3,7 mln) w kwietniu 2023 wypłacano wynagrodzenie poniżej poziomu RLW. Stanowi to niewielki wzrost w porównaniu z 12,3% (3,5 mln miejsc pracy) w kwietniu 2022. Pomimo tego wzrostu, jak zauważono w raporcie, ilość osób pracujących za takie pieniądze, pozostaje na historycznie niskim poziomie.

Jak wygląda sytuacja w Wielkiej Brytanii pod tym względem?

Jak wygląda sytuacja w skali całego kraju? W całym Londynie odsetek pracowników zarabiających poniżej RLW sięga 13,3%. W gorszej sytuacji znajdują się zatrudnienie w regionie North East (15,9%), East Midlands (15,7%), w Irlandii Północnej (15,6%), w Yorkshire and the Humber (14,4%), West Midlands (14,2%) i North West (13,5%).

Z kolei z najmniejszym wskaźnikiem w tym względzie mamy do czynienia w regionie South East i w Szkocji, gdzie odsetek pracowników zarabiających poniżej stawki ustalonej przez LWF wynosi tylko 10,1%.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji