W Londynie znajduje się 5 obszarów o największej koncentracji niskopłatnych stanowisk pracy

Z raportu przygotowanego przez Living Wage Foundation (LWF) wynika, że w Londynie znajduje się pięć obszarów o największej koncentracji niskopłatnych stanowisk pracy. Tym samym około 13,3 procent wszystkich londyńskich pracowników zarabia poniżej stawki Real Living Wage.

Najnowsze badanie przeprowadzone przez fundację Living Wage Foundation wykazało, że aż pięć londyńskich gmin to obszary o najwyższej pozycji w kraju pod względem odsetka stanowisk pracy, które nie zapewniają pensji, dzięki której można zaspokoić swoje życiowe potrzeby, jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego „The Evening Standard”.

Czy w Londynie rzeczywiście dobrze się zarabia?

Obszarem samorządowym w obrębie Londynu, w którym znajduje się największa liczba pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie poniżej poziomu Real Living Wage, jest gmina Haringey. Właśnie tam ponad jedna trzecia osób zatrudnionych (32,7 procent) zarabia mniej, niż 13,15 funtów za godzinę pracy.

Na kolejnych miejscach uplasowały się kolejno gminy Brent (z 29,5 proc. zatrudnionych zarabiających poniżej RLW), Waltham Forest (28,8 proc.), Bexley (28,5 proc.) oraz Redbridge (28,2 proc.). Pozostałą dziesiątkę w raporcie Living Wage Foundation uzupełniali w kolejności: Hyndburn w Lancashire, Harrow w Londynie, Mansfield w Nottinghamshire, East Lindsey w Lincolnshire i Thanet w Kent.

Zaskakujące wyniki raportu Living Wage Foundation

Przypomnijmy, 24 października 2023 roku zmieniła się stawka Real Living Wage. Realne wynagrodzenie, jakie powinien otrzymywać pracownik, by móc się spokojnie utrzymać na Wyspach, wzrosła o 10%. Stawki urosły do poziomu 12 funtów za godzinę pracy w UK (wzrost o 1,10 funta) i 13,15 funtów za godzinę w Londynie (wzrost o 1,20 funta). Z kolei rządowa stawka minimum wage wynosi obecnie 10,42 funta.

Z raportu LWF wynika, że w całym kraju w przypadku 12,9% stanowisk pracy (3,7 mln) w kwietniu 2023 wypłacano wynagrodzenie poniżej poziomu RLW. Stanowi to niewielki wzrost w porównaniu z 12,3% (3,5 mln miejsc pracy) w kwietniu 2022. Pomimo tego wzrostu, jak zauważono w raporcie, ilość osób pracujących za takie pieniądze, pozostaje na historycznie niskim poziomie.

Jak wygląda sytuacja w Wielkiej Brytanii pod tym względem?

Jak wygląda sytuacja w skali całego kraju? W całym Londynie odsetek pracowników zarabiających poniżej RLW sięga 13,3%. W gorszej sytuacji znajdują się zatrudnienie w regionie North East (15,9%), East Midlands (15,7%), w Irlandii Północnej (15,6%), w Yorkshire and the Humber (14,4%), West Midlands (14,2%) i North West (13,5%).

Z kolei z najmniejszym wskaźnikiem w tym względzie mamy do czynienia w regionie South East i w Szkocji, gdzie odsetek pracowników zarabiających poniżej stawki ustalonej przez LWF wynosi tylko 10,1%.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Najemcy w UK będą lepiej chronieni dzięki Renters’ Rights Bill – co ma się zmienić?

Co ma zmienić Renters’ Rights Bill? Landlordowie nie będą mogli nakazać zapłaty dwumiesięcznego czynszu z góry, w myśl nowych przepisów.

Ministerstwo Pracy i Emerytur ostrzega osoby pobierające Tax Credit

Tysiące osób otrzymujących Tax Credit, dostało listy z ostrzeżeniem od DWP, ponieważ ich świadczenia są wycofywane.

Podwyżka opłat za czynności konsularne w Wielkiej Brytanii

1 stycznia 2025 wzrosła wysokość opłat konsularnych ponoszonych przez Polaków mieszkających w UK. O ile wzrosły ceny za czynności konsularne?

Londyn jest (nadal!) najbardziej zakorkowanym miastem w Europie

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez agencję Inrix, brytyjska stolica pozostaje najbardziej zakorkowanym miastem w skali całej Europy.

Wzruszający hołd dla Jordana, zmarłego 10-latka polskiego pochodzenia

Vanessa napisała i nagrała piosenkę ku pamięci swojego brata Jordana, który zmarł tuż po Bożym Narodzeniu w 2023 roku w wieku 10 lat.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie