Wcześniejsza emerytura dla pracowników fizycznych

Jeśli w holenderskim rządzie uda się przeforsować pomysł koalicji, pracownicy fizyczni będą uprawnieni do przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Posłowie z koalicji GroenLinks-PvdA i SP zaapelowali do rządu, aby przedłużył ustawę pozwalającą osobom wykonującym prace obciążające fizycznie przejść na wcześniejszą emeryturę.

Dla kogo wcześniejsza emerytura?

Ustawa dotycząca wcześniejszej emerytury w Holandii ma wygasnąć w przyszłym roku. Do tej pory nie wprowadzono jednak żadnego nowego programu. Zgodnie z ustawą pracodawcy dostają ulgę podatkową, jeśli wypłacają emerytury pracownikom, którzy przechodzą na wcześniejszą emeryturę (przed oficjalnym wiekiem emerytalnym wynoszącym 67 lat).

Luc Stultiens, poseł z okręgu GroenLinks-PvdA, powiedział:

– Osoby zamożne i te z wyższym wykształceniem żyją zazwyczaj o dziewięć lat dłużej, niż osoby po drugiej stronie spektrum.

Zdaniem posłów związki zawodowe w porozumieniu z pracodawcami mogą uzgodnić program wcześniejszej emerytury dla niektórych rodzajów wykonywanej pracy w zależności od sektora.

W przypadku, gdy pracownicy przejdą na wcześniejszą emeryturę – trzy lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego – ich pracodawcy mogą ubiegać się o częściowy zwrot podatku od wcześniejszej wypłaty emerytur.

Obecne zasady obowiązują od 2019 roku – kiedy to wprowadzono nowy system emerytalny. Niestety rozmowy dotyczące jego przedłużenia załamały się w grudniu 2023 roku.

Pracownicy upominają się o wcześniejsze emerytury

Mimo bierności rządu w temacie przedłużenia ustawy dotyczącej wcześniejszych emerytur, pracownicy niektórych sektorów postanowili upomnieć się o swoje prawa.

Związki zawodowe policjantów podjęły strajk na meczach piłkarskich. W celu poparcia kampanii na rzecz wcześniejszych emerytur. Podobnie pracownicy sektora transportu publicznego, sprzątania czy inżynierii planują od września podjęcie odpowiednich działań.

Co istotne – partie koalicyjne BBB i NSC popierają przedłużenie obecnego pakietu środków. Jednak dwie pozostałe partie – centroprawicowa VVD i skrajnie prawicowa PVV – nie przedstawiły jeszcze swojego konkretnego stanowiska w sprawie.

Emerytura w Holandii

Przypomnijmy, że podstawowa emerytura w Holandii – AOW (Algemene Ouderdomswet) należy się wszystkim ubezpieczonym w AOW po osiągnięciu wieku emerytalnego. Niezależnie od wysokości dochodów. Wysokość emerytury nie jest stała i zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia, a także indywidualnej sytuacji emeryta. Za każdy rok pracy nabywamy prawo do 2 proc. emerytury AOW.

Przeczytaj także

Czipowanie kotów będzie obowiązkowe od 2026 w Holandii

Obowiązek prawny związany z czipowaniem kotów na terenie Holandii został zaproponowany przez poprzednika Rummeniego, na stanowisku szefa resortu rolnictwa Pieta Ademę w 2023 r.

Holandia stawia na bezpieczeństwo. Czy kaski rowerowe staną się normą?

Tylko 4% rowerzystów w Holandii nosi kaski, mimo że codziennie 200 osób trafia przez wypadki na ostry dyżur. Rząd mówi "dość" i rusza z nową akcją.

Mniej pieniędzy na ochronę zdrowia, więcej na politykę azylową

Oszczędności zostaną uzyskane w cięciach w zasiłkach dla bezrobotnych i opiece zdrowotnej. Z kolei o 900 mln euro zostanie zwiększone finansowanie pomocy dla osób szukających azylu w Holandii.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Rekompensata za zbyt wysokie rachunki za energię

Osoby, które posiadają umowy energetyczne o zmiennej stawce, mogą mieć prawo do rekompensaty za zbyt wysokie rachunki za energię.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport