Wielka Brytania chce przyciągnąć wykwalifikowanych imigrantów

Pod koniec tego roku brytyjski rząd ma opublikować białą księgę imigracyjną, w której znajdzie się też przegląd systemu wizowego. Rachel Reeves ogłosiła, że chce przyciągnąć więcej wysoko wykwalifikowanych pracowników do UK.

Partia Pracy nie ukrywa, że chciałaby pobudzić wzrost gospodarczy kraju dzięki zmniejszeniu ograniczeń wobec wykwalifikowanych pracowników z zagranicy. Z myślą o tej kwestii rząd zamierza opublikować pod koniec tego roku białą księgę.

- Advertisement -

Wykwalifikowani imigranci mile widziani

W czasie śniadania na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, kanclerz skarbu powiedziała:

– Zamierzamy ponownie rozważyć ścieżki dla najbardziej wykwalifikowanych imigrantów. Wizy, szczególnie w obszarach sztucznej inteligencji i nauk przyrodniczych.

– Wielka Brytania jest otwarta na biznes. Jesteśmy otwarci na nowe talenty, mamy jedne z najlepszych uniwersytetów, jednych z najlepszych przedsiębiorców na świecie, ale chcemy również przyciągnąć globalne talenty – dodała Reeves.

Przegląd procedur wizowych

Partia Pracy wprawdzie podkreślała, że chce ograniczyć ogólną imigrację, jednak chce też pokazać, że jest otwarta na wysoko wykwalifikowanych pracowników. W związku z tym zamierza dokonać przeglądu procedur wizowych.

Brytyjskie firmy mają już rekrutować pracowników z zagranicy w ramach systemu wiz dla wykwalifikowanych imigrantów. Według najnowszych statystyk, między kwietniem i grudniem ubiegłego roku, główni wnioskodawcy złożyli 50 900 wniosków o wizy (dla wykwalifikowanych pracowników).

Aby przyciągnąć na brytyjski rynek pracy najlepsze talenty, ministrowie chcą skonsultować się jeszcze z firmami na temat możliwych zmian w systemie wizowym. Mają także polecać brytyjskim dyplomatom za granicą mówienie o korzyściach z przyjazdu do UK. Właśnie w kontekście wysoko wykwalifikowanych imigrantów.

W Davos brytyjska kanclerz skarbu spotkała się wraz z ministrem ds. biznesu, Jonathanem Reynoldsem z liderami biznesowymi.

Ponadto Reeves chce dać zielone światło na trzeci pas startowy na Heathrow, który był – jak podkreśliła – „problemem w Wielkiej Brytanii od dawna”. Chce w ten sposób także umożliwić rozwój gospodarczy kraju. Jak stwierdziła:

– Wzrost gospodarczy jest naszą misją numer jeden.

Teksty tygodnia

Pracownicy na większą ochronę w pracy muszą jeszcze poczekać. Wiemy, jak długo

Nowe przepisy dotyczące ochrony pracowników przed niesprawiedliwym zwolnieniem miały wejść w życie w 2026 roku. Jednak już wiadomo, że w przyszłym roku nowe prawo pracy w pełnym kształcie jednak w życie nie wejdzie.

Nowe przepisy universal credit wykluczą wielu chorych?

Organizacje charytatywne alarmują, że planowane cięcia w ramach zasiłku Universal Credit poważnie uderzą w osoby z niepełnosprawnościami. Tymczasem rząd jeszcze niedawno zapewniał, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

Migranci w UK poza kontrolą. Szokujący raport o braku nadzoru nad wizami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii nie ma dokładnych danych na temat tego, ilu zagranicznych pracowników opuściło kraj po wygaśnięciu wiz pracowniczych. Takie wnioski przedstawił Komitet ds. Rachunkowości Publicznej, który nadzoruje wydatki publiczne.

Pożar w Londynie. Człowiek wyskoczył z drugiego piętra, aby uciec przed ogniem

W nocy z wtorku na środę w Londynie wybuchł pożar. Z żywiołem walczyło dziesięć zastępów straży pożarnej oraz blisko siedemdziesięciu strażaków. Ogień pojawił się w budynku mieszkalnym. Świadkowie relacjonują, że widzieli osobę wyskakującą przez okno.

Chaos w południowym Londynie. Ogromna awaria wodociągów

Poważna awaria wodociągowa sparaliżowała działalność firm w południowym Londynie. W pobliżu Mitcham Common doszło do pęknięcia jednej z głównych rur, co spowodowało szeroko zakrojone przerwy w dostawie wody.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie