Willa Jana Żylińskiego w Londynie wystawiona na sprzedaż

Utrzymana w stanisławowskim stylu willa w Londynie, która należała do Jana Żylińskiego, trafiła na rynek. Nieruchomość zlokalizowana na Ealingu, znana jako „Biały Dom” wyceniona została na 4,2 miliona funtów.

Dom został wystawiony na sprzedaż przez Savills i stanowi replikę rodzinnego pałacu, który kiedyś stał w polskim mieście Gozdowo. Jego powstanie jest obietnicą spełnioną babci Żylińskiego, która II wojnę światową spędziła w obozie koncentracyjnym Ravensbrück, a później wraz z córką Grażyną uciekła na Wyspy.

„Biały Dom” na Ealingu na sprzedaż

„Oryginalny” dom został przejęty w czasie wojny, a później zrównany z ziemią przez rząd komunistyczny. Wiele lat później „książę” dochował obietnicy i na podstawie ocalałych rysunków odbudował budynek. Budowę ukończono w 2009 roku, po ośmiu latach pracy. Pałacyk przy Park View Road nijak nie pasuje do lokalnej architektury i czerwonej cegły okolicznych domów. Na tym tle od samego początku towarzyszyły mu liczne kontrowersje.

Wystawny pałacyk może przynosić na myśl nieco francuski styl Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Trzypiętrowy budynek główny, znany właśnie jako Biały Dom, składa się z dużej recepcji, jadalni i kuchni z sześcioma sypialniami, biblioteką i wystawnym głównym apartamentem na wyższych piętrach. Z kolei za fasadę znajdziemy mnóstwo marmuru i złoceń we francuskim stylu rodem z XVIII wieku, jak czytamy na łamach „The Evening Standard”.

Efektu całości dopełniają bogato zdobione parkiety i imponująca klatka schodowa z pozłacanymi balustradami. Z pierwotnego domu w Polsce pozostały tylko dwie cegły, które zostały wmurowane w ściany pałacyku na Ealingu.

Kim był książę Żyliński?

Jan Żyliński herbu Lubicz, często nazywany był „księciem”, choć w rozumieniu polskiej heraldyki nim nie był, a jego arystokratyczne pochodzenie jest nadal podważane przez ekspertów w tej dziedzinie. W 2016 roku kandydował na burmistrza Londynu. Wynik wyborczy osiągnął mierny, zyskując najmniejsze poparcie wśród innych kandydatów, nieprzekraczające 0,5% (przy liczbie głosów przekraczającej 13 tysięcy). Żyliński rozgłos uzyskał wyzywając Nigela Farage’a na pojedynek w XVIII-wiecznym stylu na szable. W grudniu 2014 roku polski przedsiębiorca chciał stanąć w obronie dobrego imienia Polaków, ale ówczesny lider UKIP-u nie odpowiedział na jego wezwanie.

Zmarły 3 stycznia 2024 roku w Londynie przedsiębiorca, który prowadził firmę deweloperską, w której miał zatrudniać wyłącznie Polaków, był jedną z najbardziej barwnych postaci „starej” polskiej emigracji w UK. Uchodził za najbogatszego Polaka w Londynie, angażował się w wiele patriotycznych z ducha inicjatyw, nie wszystkie jego projekty okazały się udane. Nie wszystkie udało się zrealizować, ale z pewnością ciężko było wobec nich pozostawać obojętnym.

Teksty tygodnia

Londyńskie taksówki znikają? Czy są gatunkiem zagrożonym?

Choć są symbolem miasta, tak samo jak piętrowe autobusy, znikają w niezwykłym tempie. Londyńskie taksówki są gatunkiem zagrożonym. Czy za kilkadziesiąt lat znikną z krajobrazu miasta?

Zakłócenia w podróży przed świętami. Loty, kolej i korki na drogach

Jeśli planujemy wyjazd na Bank Holidays, musimy liczyć się z tym, że przed świętami pojawią się zakłócenia w podróży. Czego możemy się spodziewać?

Narkotykowy punkt dystrybucji na High Street w Slough

Slough, określane mianem najsmutniejszego miasta w UK boryka się z wieloma problemami. Jednym z większych jest handel nielegalnymi substancjami.

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Tragiczna śmierć Polki zabitej przez 13-latkę – nowe ustalenia

Sprawa Polki zabitej przez 13-latkę do dziś budzi wiele emocji. Szczególnie, że motywacje i powód ataku dotąd nie są znane. W sprawie pojawiły się jednak nowe fakty.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie