Wszystkie publiczne apteki w Holandii są dziś zamknięte z powodu strajku

W dniu dzisiejszym, 12 listopada 2024 roku, w Holandii niemal wszystkie apteki pozostają zamknięte. Powodem jest ogólnokrajowy strajk pracowników zatrudnionych w aptekach, którzy walczą o podwyżki i lepsze warunki pracy.

Dwie holenderskie centrale związkowe FNV i CNV ogłosiły, że we wtorek 12 listopada 2024 roku 10 000 pracowników aptek na terenie całej Holandii rozpocznie strajk. Z tego właśnie powodu prawie wszystkie apteki publiczne zostaną zamknięte na cały dzień. Holenderscy pracownicy, którzy są zatrudniani przez aptekarzy, walczą nie tylko o podwyżki płac, ale także o polepszenie swoich warunków pracy

Ogólnokrajowe zamknięcie aptek w Holandii

We wrześniu pracownicy aptek wzięli udział w pierwszym w historii strajku, który miał miejsce w tym sektorze gospodarki. Od tego czasu osoby pracujących dla farmaceutów odchodziły od swojej pracy, ale były to działania jedynie w skali lokalnej. Tego typu inicjatywy nie przyniosły pożądanego skutku, zatem, aby zwrócono większą uwagę na ich żądania, zarządzono akcję w skali krajowej.

Jak podaje portal iamexpat.nl 10 000 pracowników aptek miało wziąć udział w strajkach, a wielu członków i działaczy związkowych zebrało się w Malieveld w Hadze, aby głośno i wyraźnie zaprotestować. Ich akcja miała miejsce między 10:30 a 14:30.

Jak utrzymują związkowcy, farmaceuci zatrudnieni w Holandii, zmagają się ze zbyt dużym obciążeniem pracą – zakomunikował dyrektor CNV Albert Spieseke w oficjalnym materiale prasowym. – Farmaceuci sami strzelają sobie w stopę. Liczba wakatów w aptekach rośnie, obciążenie pracą wzrasta. W ten sposób niezbędne ogniwo w łańcuchu opieki zdrowotnej zostaje zablokowane – zaznacza Spieseke.

Pracownicy aptek chcą wyższych wynagrodzeń

W imieniu pracowników aptek CNV i FNV domagają się wstecznego wzrostu wynagrodzeń o co najmniej 6% od 1 lipca 2024 roku i ustanowienia minimalnego wynagrodzenia w wysokości 16 euro za godzinę. Związki zawodowe również chcą, aby pracownicy otrzymywali wynagrodzenie za przepracowane nadgodziny.

– Od trzech miesięcy pracownicy aptek protestują na rzecz nowego, lepszego układu zbiorowego pracy. Jednak ich pracodawcy wciąż nie przedstawili przyzwoitej oferty – powiedział dyrektor FNV Ralph Smeets. – Chociaż dla pacjentów irytujące jest to, że apteki są zamknięte przez jeden dzień, podjęcie działań jest konieczne — stwierdzili wspólnie Smeets i Spieseke w oświadczeniu.

Przeczytaj także

Eksplozja w polskim sklepie w Holandii. Przypadek, czy atak na Polaków?

Eksplozja w polskim supermarkecie zaniepokoiła mieszkańców Dronten. Co się stało? Czy celem był bezpośrednio polski market? Kim są sprawcy?

Coraz więcej Polaków pracuje w Holandii, a mieszka na co dzień w PL

Wśród pracowników transgranicznych w Holandii jest coraz więcej Polaków. W ten sposób Polacy pracujący w Holandii doganiają Belgów i Niemców.

Policjanci celem ataków w Holandii

Liczba ataków na policjantów w 2024 wyniosła nieco ponad 12500 incydentów. Część z nich miała poważny charakter. Czy i dlaczego policjanci są celem ataków w Holandii? Czy to dużo?

Atak na Donalda Tuska i premiera Holandii

W czasie uroczystości w Wageningen w Holandii, miał miejsce atak na Donalda Tuska i na Dicka Schoofa za pomocą racy.

Mieszkania zamiast drogich apartamentów

Holandia mówi “stop” mieszkaniom tylko dla najbogatszych. Pierwszym krokiem jest zmiana planów zabudowy, w ramach której powstaną dostępne cenowo mieszkania zamiast drogich apartamentów. 

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport