Wyspiarze zyskają „prawo do odłączenia się”? To może być rewolucja w prawie pracy

Wszystko wskazuje na to, że rząd Partii Pracy będzie chciał w najbliższym czasie dokonać istotnych zmian w prawie pracy. Chodzi o przyznanie Wyspiarzom tzw. „prawa do odłączenia się”, czyli prawa do nieodbierania e-maili i telefonów od pracodawcy w czasie wolnym od pracy.

The right to switch off – czy Brytyjczycy będą się mogli „odłączyć”?

Nieoficjalnie mówi się, że laburzyści chcieliby przepchnąć w parlamencie ustawę Employment Rights Bill w ciągu 100 dni swoich rządów. Głównym założeniem nowych przepisów miałoby być „prawo do odłączenia się”, czyli prawo do nieodbierania e-maili i telefonów od pracodawcy w czasie wolnym od pracy. Pracownicy, których szefowie ustawicznie kontaktowaliby się z nimi poza ustalonymi godzinami, mogliby otrzymać od trybunałów pracy tysiące funtów rekompensaty.

- Advertisement -

Wiadomo jednak, że rząd nie chce w tej sprawie stosować jakiegoś dyktatu. W tej materii laburzyści planują raczej postawić na współpracę między pracodawcami i ich podwładnymi. Chodziłoby o opracowanie w firmach zbiorów zasad postępowania, uzgodnionych przez pracodawców i pracowników, które określiłyby oczekiwania obu stron dotyczące godzin pracy i możliwości wymiany informacji.

– Ciągle trwa nad tym dyskusja. Nie mamy tu jeszcze jednolitego stanowiska. Ale musi ono być specyficzne dla każdego miejsca pracy. A zatem musi to być coś, na co firmy i ich pracownicy się zgodzą, a nie dyktat. My jesteśmy świadomi nieproporcjonalnych skutków tego rodzaju polityki dla mniejszych firm, co będzie miało wpływ na sposób, w jaki ją opracujemy – zaznaczył polityk będący blisko rządu.

Prawo do „odłączenia się” funkcjonuje już w niektórych państwach

Prawo do „odłączenia się” nie jest w przypadku Brytyjczyków czymś innowacyjnym, ponieważ prawo takie funkcjonuje już w kilku krajach Europy, w tym we Francji, Belgii i Irlandii. W Belgii na przykład umowy dotyczące prawa do „odłączenia się” muszą być zawierane we wszystkich firmach zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Pracownicy mogą pozwać swoich pracodawców do sądu pracy, jeśli ich menedżerowie kontaktują się z nimi w sposób regularny po uzgodnionych godzinach pracy.

Teksty tygodnia

Rosną opłaty za postój przy terminalach brytyjskich lotnisk

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez RAC wynika, że ponad połowa najbardziej ruchliwych lotnisk w Wielkiej Brytanii pobiera opłaty za zatrzymanie się w pobliżu terminali w celu wysadzenia pasażerów. Aż 11 z 20 lotnisk podniosło ceny od lipca ubiegłego roku.

Pożar domu – stracili wszystko. Po tragedii dostali rachunek od miasta na 40 tys. funtów

Zrozpaczona rodzina, która straciła oboje rodziców na skutek choroby nowotworowej i której dom spłonął, twierdzi, że rada miasta obciążyła ją rachunkiem na 40 tysięcy funtów.

Strajk lekarzy w UK – czy zabraknie pomocy medycznej dla chorych?

Czy pacjenci w pilnej potrzebie lub chwili zagrożenia życia są zagrożeni. Jak strajk wpłynie na planowane zabiegi i operacje? Finalnie dlaczego lekarze protestują i czego się domagają? 

Masz samochód elektryczny? Uważaj, abyś nie złamał tego mało znanego przepisu

Wielu mieszkańców Wielkiej Brytanii ignoruje jedno z surowych przepisów Kodeksu Drogowego – a to może skończyć się poważnymi problemami, zwłaszcza dla właścicieli aut elektrycznych.

Brytyjczycy są dyskryminowani we własnym kraju? Fala oburzenia w UK po zakazie dla 12-latki.

Wielka Brytania nie cichnie po incydencie w szkole. Dziewczynka nie została wpuszczona na szkolną imprezę integracyjną ponieważ założyła sukienkę z motywem brytyjskiej flagi.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie