Wzrost płac w Holandii. Ile teraz zarabia się w kraju tulipanów?

Między lipcem a wrześniem nastąpił wzrost płac w Holandii średnio o 6,8 proc. Wysokość wynagrodzeń dorównała w ten sposób zmianom zarobków w ostatnim kwartale 2023 roku, co stanowiło najwyższy wzrost od 40 lat.

Holenderski urząd statystyczny (CBS) podał, że ze względu na wzrost wynagrodzeń, pracownicy służby zdrowia dostali 7-procentowe podwyżki.

Gdzie nastąpił największy wzrost płac w Holandii?

Pracownicy branży hotelarsko-gastronomicznej, która ma obecnie największe trudności ze znalezieniem wystarczającej liczby rąk do pracy, otrzymali podwyżki rzędu 10,8 proc. Natomiast osoby pracujące w branży budownictwa mieszkaniowego zarabiają o 12,4 proc. więcej.

Płace nauczycieli wzrosły wprawdzie tylko o 2,1 proc, jednak w drugim kwartale tego roku pracownicy oświaty otrzymali 10-procentowe podwyżki.

Jeśli wyłączymy wpływ inflacji, średni wzrost wynagrodzeń w Holandii wyniósł 3,1 proc. – podało CBS.

Ile zarabia się w Holandii?

Z badań przeprowadzonych przez grupę HR Van Spaendonck wynika, że mediana zarobków w Holandii wynosi obecnie 3300 euro. Włączając dodatek wakacyjny i premie. Oznacza to, że 50 proc. populacji kraju zarabia mniej (od podanej kwoty), a 50 proc. więcej. Przekłada się to na wzrost o prawie 1,2 proc. w stosunku do drugiego kwartału tego roku.

Jak szacuje jednak grupa Van Spaendonck – w ciągu ostatnich sześciu lat w Holandii średni dochód wzrósł o 27,5 proc. Odpowiada to z kolei wzrostowi inflacji o 27,9 proc. Obliczenia przeprowadzone przez grupę opierają się na anonimowych danych pochodzących z 1,2 miliona odcinków wynagrodzeń.

4-dniowy tydzień pracy

Co ciekawe, największa w Holandii federacja związkowa – FNV, stawia sobie za cel (w nadchodzącej rundzie negocjacji w sprawie CAO, czyli układu zbiorowego pracy) czterodniowy tydzień pracy i podwyżkę płac o 7 proc. Celem jest podwyżka płac w przedziale od 3,5 proc. do 6 proc.

CAO, czyli w tłumaczeniu układ zbiorowy pracy, jest tak naprawdę zbiorem umów między pracodawcą a związkami zawodowymi. Stanowi uzupełnienie do indywidualnych umów o pracę. W CAO zawarte są ustalenia dotyczące wypłat oraz innych warunków zatrudnienia.

Przeczytaj także

Mniej pieniędzy na ochronę zdrowia, więcej na politykę azylową

Oszczędności zostaną uzyskane w cięciach w zasiłkach dla bezrobotnych i opiece zdrowotnej. Z kolei o 900 mln euro zostanie zwiększone finansowanie pomocy dla osób szukających azylu w Holandii.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Rekompensata za zbyt wysokie rachunki za energię

Osoby, które posiadają umowy energetyczne o zmiennej stawce, mogą mieć prawo do rekompensaty za zbyt wysokie rachunki za energię.

Zakaz fajerwerków w całej Holandii. Kiedy zacznie obowiązywać?

Holenderski parlament zatwierdził wniosek, zgodnie z którym po Sylwestrze 2025 roku zacznie obowiązywać w całym kraju zakaz fajerwerków.

Wzrosną ceny benzyny w Holandii. Od kiedy?

Od przyszłego roku wzrosną ceny benzyny w Holandii, jeśli rząd nie podtrzyma swojej ochrony przed skutkami kryzysu dla obywateli.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport