Za uporczywy brak prądu dostaniesz rekompensatę

Krótkotrwały brak prądu zwykle kończy się jedynie irytacją, ale już dłuższa przerwa w dostawie to niebagatelne wyzwanie. Na szczęście za tę niedogodność można otrzymać pieniądze.

W Niemczech przepisy przewidują możliwość uzyskania rekompensaty od operatora sieci energetycznej pod warunkiem spełnienia kilku warunków.

- Advertisement -

Uszkodzony sprzęt lub brak zasilania

W przypadku uszkodzeń urządzeń spowodowanych przepięciem w sieci odpowiedzialność za straty ponosi operator. Takie stanowisko zajął Federalny Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 2014 roku. Sąd orzekł, że w razie zakłóceń w dostawie prądu, które prowadzą do przepięcia i zniszczenia sprzętu, podstawę do roszczeń stanowi ustawa o odpowiedzialności za produkt.

W przypadku całkowitego braku zasilania sytuacja wygląda inaczej. Energia nie została dostarczona, więc nie można się tutaj powołać na przepisy o odpowiedzialności za produkt. Operator ma obowiązek zapewnić stałe napięcie i częstotliwość, a jego zaniedbanie może skutkować odpowiedzialnością za szkody.

Jak udokumentować szkody, aby skutecznie ubiegać się o rekompensatę?

Aby skutecznie ubiegać się o rekompensatę, trzeba właściwie udokumentować straty. Należy jak najszybciej wykonać zdjęcia uszkodzonych urządzeń, spisać utracone zapasy żywności oraz – jeśli to możliwe – podać dokładne okoliczności zdarzenia.

brak prądu
Obowiązkiem operatora jest zapewnienie stałego napięcia i częstotliwości w dostawach prądu / fot. Getty Images

Wniosek o rekompensatę należy złożyć bezpośrednio u operatora sieci energetycznej. Należy liczyć się z tym, że firma energetyczna może wysłać rzeczoznawcę, aby ocenił zgłoszone szkody. I warto pamiętać, że rekompensata nie przysługuje w każdej sytuacji.

Wyłączenie odpowiedzialności następuje m.in. wtedy, gdy przerwa w dostawie energii była skutkiem działania siły wyższej, np. burzy czy uderzenia pioruna. Pieniędzy nie dostaniemy również za krótkotrwałe zakłócenia, które nie spowodowały strat materialnych.

Poszkodowany otrzyma od 500 do 5 tys. euro

Minimalna wysokość roszczenia to 500 euro, a maksymalna – 5 tys. euro na jedno przyłącze. Łączna suma wypłaconych rekompensat przez jednego operatora nie może przekroczyć 2,5 miliona euro.

Co ciekawe, możliwe jest także ubieganie się o zwrot kosztów hotelu, jeśli awaria prądu zmusiła mieszkańców do opuszczenia domu, np. z powodu braku ogrzewania. Taki zwrot przysługuje jednak wyłącznie wtedy, gdy operator dopuścił się rażącego niedbalstwa, które doprowadziło do długotrwałej awarii.

Przeczytaj także

Kolos na glinianych nogach, czyli niemiecki system opieki nie przetrwa bez opiekunów z Polski i innych krajów

System opieki długoterminowej w Niemczech znalazł się na krawędzi kryzysu. Według danych z niemieckiego związku kas chorych, średnie miesięczne koszty pobytu w domu opieki wynoszą już 3108 euro. To aż o 124 euro więcej niż na początku roku.

Lidl pod lupą Urzędu Ochrony Praw Konsumenta

Miała być wyjątkowa akcja promocyjna, są wyjątkowe problemu. Najwyższa obniżka cen w historii Lidla stała się klapą wizerunkową i powodem do pozwania sieci sklepów. Obecnie Lidl pod lupą Urzędu Ochrony Praw Konsumenta

Zielony zwrot wstecz? Niemcy likwidują strefy czystego transportu

W Polsce trwa intensywna debata nad zasadnością wprowadzania stref czystego transportu, a tymczasem Niemcy – które jako jedne z pierwszych wdrożyły takie rozwiązania – zaczynają się z nich wycofywać.

Niemcy nie dadzą sobie rady bez Polaków. Do tej pracy pilnie nas potrzebują

W obliczu narastającego zagrożenia wojennego Niemcy drastycznie zmieniają podejście do kwestii bezpieczeństwa i rynku pracy. Z kraju skoncentrowanego na wygodzie i stabilności stają się państwem zbrojącym się na potęgę. Wraz z tym przesunięciem pojawił się niepokój, ponieważ bez pracowników z zagranicy, w tym z Polski, niemiecka gospodarka może kryzysu nie przetrwać.

Niemieccy politycy chcą dłuższej drogi do uzyskania obywatelstwa

Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna oraz Unia Chrześcijańsko-Społeczna zapowiadają radykalne zmiany w polityce migracyjnej Niemiec. Kwestia zasadniczo koncentruje się na zaostrzeniu przepisów dotyczących naturalizacji.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport