Zajmował mieszkanie socjalne, a dwa domy wynajmował imigrantom

Mężczyźnie, który zajmował mieszkanie socjalne w Amsterdamie, grozi eksmisja. Okazało się, że posiada on dwie prywatne nieruchomości, które wynajmuje pracującym imigrantom.

We wtorek zapadł wyrok w sprawie mężczyzny, który zajmuje mieszkanie socjalne w Amsterdamie, a dwie prywatne nieruchomości wynajmuje imigrantom. Sędziowie wydali wyrok na korzyść korporacji mieszkaniowej Ymere, która chce eksmitować mężczyznę.

Zajmuje mieszkanie socjalne, a ma dwa domy

Szokujące jest nie tylko to, że mężczyzna zajął mieszkanie socjalne mając dwie prywatne nieruchomości, ale także fakt, że zrobił to dla zysku. Ponadto jego wynajem nie jest uczciwy.

- Advertisement -

Okazało się, że nawet nie zarejestrował pod swoimi adresami imigrantów, którym wynajmował domy. Poza tym nie podpisał z nimi umowy najmu. I płacą mu gotówką od 1200 do 2000 euro miesięcznie.

Sąd zezwolił na eksmisję mężczyzny z mieszkania socjalnego powołując się na fakt, że posiada on inne nieruchomości, w których może mieszkać. Mężczyzna ma czas do 1 września, aby opuścić zajmowane obecnie mieszkanie.

Płacił niski czynsz

Mężczyzna mieszkał w mieszkaniu socjalnym od 2014 roku i płacił czynsz w wysokości poniżej 500 euro. W pewnym momencie był nawet właścicielem trzech innych nieruchomości, ale sprzedał jedną z nich.

Gert Jan Bakker z fundacji zajmującej się ochroną praw lokatorów (Woon), powiedział:
– Właściciele mieszkań wiedzą, że imigranci zarobkowi są w trudnej sytuacji. Nie znają przepisów i rzadziej zgłaszają nieprawidłowości.

Natomiast władze lokalne Amsterdamu rozpoczęły kampanię, która ma na celu uświadomienie imigrantom w stolicy ich praw mieszkaniowych. Prowadzi ją razem z fundacją Woon.

Władze Amsterdamu poinformowały w ubiegłym miesiącu, że zamierzają rozprawić się z właścicielami mieszkań, którzy pobierają zawyżony czynsz. Korzystają oni z nielegalnych umów najmu tymczasowego. Innym trendem jest wynajmowanie mieszkań wyłącznie imigrantom.

Niedawno pialiśmy o sprawie, w której sąd w Amsterdamie kazał obniżyć czynsz imigrantowi z 1850 do 633,58 euro miesięcznie. Okazało się, że przedstawiona mu umowa krótkiego najmu była nielegalna.

Przeczytaj także

Rosną zarobki w Holandii. W jakich sektorach najbardziej?

W czerwcu zarobki w Holandii wzrosły średnio o 3,9 proc. Jest to wzrost w porównaniu z pierwszą połową roku o 4,1 proc. Oznacza to, że utrzymują się one na poziomie wyższym niż inflacja.

Ceny nowych domów w Holandii wyższe o 9,3%. To największy wzrost od 2 lat

W ciągu pierwszego kwartału tego roku ceny domów w Holandii poszły w górę średnio o 9,3 procenta. To najsilniejszy wzrost cen nowych nieruchomości od ponad dwóch lat.

“Polski strajk” w Holandii. Setki osób domagają się lepszych warunków pracy

Pracownicy centrów dystrybucyjnych w Holandii strajkują. Wśród protestujących przeważają Polscy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej.

Holandia chce podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów

Holenderski rząd planuje podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów. A także zaostrzyć przepisy dla firm.

Dramatyczna sytuacja bezdomnych po szczycie w Hadze

Szczyt NATO w Hadze wprowadził zamęt w codzienne życia mieszkańców Holandii. Odczuli go również bezdomni niemal w całym kraju.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport