Zakaz fajerwerków w całej Holandii. Kiedy zacznie obowiązywać?

Holenderski parlament zatwierdził wniosek, zgodnie z którym po Sylwestrze 2025 roku zacznie obowiązywać w całym kraju zakaz fajerwerków.

Parlament holenderski poparł ogólny zakaz fajerwerków. Jednak ze względu na trudności z wdrożeniem zmian, będzie on obowiązywał dopiero po tegorocznym Sylwestrze.

Zakaz fajerwerków w całej Holandii

Po odniesieniu szkód w wysokości milionów euro i obciążeniach służby zdrowia i policji, Holandia wprowadzi ogólnokrajowy zakaz fajerwerków. Głosowanie w tej sprawie poprzedziła długa debata polityczna.

- Advertisement -

GroenLinks-PvdA i ChristenUnie złożyły wniosek w 2020 roku dotyczący zakazu. A przez lata próbowały przekonać inne partie do jego poparcia. Dopiero ostatnio VVD, CDA i NSC poparły zakaz. Natomiast BBB i PVV nadal są jemu przeciwne.

Fajerwerki będą w Holandii zakazane
Fajerwerki będą w Holandii zakazane / fot. Getty Images

Dlaczego zakaz zacznie obowiązywać po Sylwestrze?

Mimo że większość partii poparła zakaz, jego wdrożenie nastąpi dopiero po Sylwestrze 2025 roku. Wcześniejsze jego wprowadzenie budziło duże obawy. Szczególnie po tym, jak sprzedawcy zażądali, aby rząd zapłacił im 895 mln euro za poniesione straty. Gdyż większość z nich twierdzi, że kupiła zapasy z wyprzedzeniem.

Minister stanu ds. transportu publicznego i środowiska, Chris Jansen również stwierdził, że nie będzie możliwe objęcie zakazem puszczania fajerwerków w czasie tegorocznego Sylwestra. Powiedział, że wdrożenie przepisów zajmie co najmniej 18 miesięcy.

Cierpią zwierzęta

Posłanka Ines Kostić z Partii na rzecz Zwierząt (PvdD) powiedziała:
– Jeśli poczekamy kolejny rok, nadchodzący Sylwester będzie katastrofą. Nikt nie powinien tego chcieć.

W obawie, że jeszcze większy chaos nastąpi, jeśli zakaz nie wejdzie w życie w tym roku, partie CU i CDA naciskały na jak najszybsze opracowanie prawa. VVD i SP poparły wniosek JA21 i BBB o wprowadzeniu zakazu najwcześniej od 2026 roku.

W rezultacie zakaz fajerwerków w Holandii zacznie obowiązywać dopiero po tym roku i może wejść w życie w Sylwestra 2026/2027.

Przypomnijmy jednak, że w noc sylwestrową 2024/2025 nie zabrakło wielu niebezpiecznych i nieprzyjemnych incydentów związanych z fajerwerkami. Policja skarżyła się, że przemoc wobec funkcjonariuszy, których atakowano petardami, też stała się nie do zniesienia.

Konieczne było nawet użycie gazu łzawiącego i strzałów ostrzegawczych. Ponadto policja twierdzi, że politycy zignorowali sytuację i nie zadbali o wcześniejsze wprowadzenie zakazu dotyczącego fajerwerków, bo bali się utraty głosów wyborczych.

Przeczytaj także

Śmiertelne wypadki w pracy – najwięcej wśród przyjezdnych pracowników

W Holandii pracownicy z zagranicy zmagają się z bardzo trudnymi warunkami w pracy. Przestarzały sprzęt i wyśrubowane normy nie do zrealizowania dla ludzi powodują liczne problemy.

Podwyżka cen biletów kolejowych w Holandii

Pasażerów kolei w Holandii czeka wzrost cen biletów od przyszłego roku. Będzie on jednak mniejszy niż wcześniej zapowiadano i będzie wiązał się z pewnymi utrudnieniami.

Rosną zarobki w Holandii. W jakich sektorach najbardziej?

W czerwcu zarobki w Holandii wzrosły średnio o 3,9 proc. Jest to wzrost w porównaniu z pierwszą połową roku o 4,1 proc. Oznacza to, że utrzymują się one na poziomie wyższym niż inflacja.

Ceny nowych domów w Holandii wyższe o 9,3%. To największy wzrost od 2 lat

W ciągu pierwszego kwartału tego roku ceny domów w Holandii poszły w górę średnio o 9,3 procenta. To najsilniejszy wzrost cen nowych nieruchomości od ponad dwóch lat.

“Polski strajk” w Holandii. Setki osób domagają się lepszych warunków pracy

Pracownicy centrów dystrybucyjnych w Holandii strajkują. Wśród protestujących przeważają Polscy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport