Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii. Jak aplikować?

Osoby, które straciły zatrudnienie w Holandii, mogą starać się o zasiłek dla bezrobotnych. Jaka jest zatem procedura związana z aplikowaniem o to świadczenie?

W przypadku utraty pracy, możemy liczyć na zasiłek dla bezrobotnych w Holandii. Pomocy szukamy w instytucji do tego przeznaczonej, czyli Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen (w skrócie UWV). Urząd ten znajduje się w prawie każdym większym mieście w tym kraju.

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

W przypadku utraty zatrudnienia, aby złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych w Holandii, powinniśmy zarejestrować się w UWV jako osoba szukająca pracy. W urzędzie tym dowiemy się, czy przysługuje nam świadczenie, czy spełniamy wszystkie wymogi.

Holenderski zasiłek dla bezrobotnych, czyli Werkloosheidswet Uitkering (w skrócie WW) przysługuje osobom spełniającym następujące warunki:

– muszą być zwolnione przez pracodawcę (nie mogą się zwolnić same),

– powinny mieć przepracowane co najmniej 26 tygodni (w ciągu ostatnich 36 tygodni),

– powinny chcieć podjąć nową pracę,

– powinny mieć mniej niż 65 lat,

– muszą mieć ważny dowód osobisty, a także ostatnią umowę o pracę i kilka ostatnich salarisów (czyli wycinków wypłat).

Obecnie nie trzeba być zameldowanym w Holandii, aby ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych.

Wniosek o świadczenie można złożyć online lub w lokalnym urzędzie UWV.

Czas pobierania zasiłku dla bezrobotnych

To, jak długo dana osoba będzie mogła pobierać zasiłek dla bezrobotnych, zależy od tego, jak długo była wcześniej zatrudniona. Zasadniczo każdy rok pracy w Holandii uprawnia do jednego miesiąca zasiłku dla bezrobotnych. Przy czym uwzględnia się minimalny okres zatrudnienia wynoszący trzy miesiące i maksymalny okres wynoszący 38 miesięcy (trzy lata i dwa miesiące).

Dzięki formularzowi PDU E301 potwierdzającemu przepracowany czas w Holandii uzyskujemy formalne potwierdzenie okresu zatrudnienia.

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych obliczana jest na podstawie wynagrodzenia, które dana osoba zarobiła w roku poprzedzającym utratę pracy. Na bazie tego obliczana jest dzienna „płaca” (dagloon), a kwota ta pomnożona przez 21,75 stanowi wysokość miesięcznego zasiłku dla bezrobotnych.

Przez pierwsze dwa miesiące osoba pobierająca świadczenie otrzymuje 75 proc. miesięcznego zasiłku, a następnie 70 proc. Na rok 2024 maksymalną dzienną „płacę” (dagloon) ustalono w wysokości 274,44 euro.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Polak zatrzymany na granicy okazał się poszukiwanym przestępcą

Rutynowa graniczna kontrola pomiędzy Holandią a Niemcami pozwoliła zatrzymać mężczyznę poszukiwanego międzynarodowym nakazem aresztowania. Kim jest Polak i za co jest poszukiwany?

Generał Maczek bohaterem w Bredzie

Holenderskie miasto ma w swojej historii mocny polski akcent. Breda w wyjątkowy sposób uczciła pamięć bohaterów II wojny światowej. Zachowanie mieszkańców zaskakuje.

HMRC ostrzega przed zbliżającym się terminem rozliczeń podatkowych

HMRC ostrzega podatników, aby złożyli swoje zeznania podatkowe Self Assessment przed zbliżającym się terminem.

Borówki skażone wirusem zapalenia wątroby typu A

Holenderski supermarket wycofuje ze sklepów mrożone borówki. Produkt może być zakażony wirusem zapalenia wątroby typu A.

Ostatnie pożegnanie polskiego bezdomnego z Lunetten

Lunetten upamiętnia śmierć polskiego bezdomnego, którego postać zdążyła się wpisać w okoliczną społeczność.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport