Zasiłek na dziecko w Holandii. Kto może się o niego ubiegać?

W Holandii rodziny i samotni rodzice mogą otrzymać świadczenia i zasiłek na dziecko w trzech różnych formach.

Wychowując dziecko w Holandii możemy liczyć na wsparcie finansowe ze strony rządu. W zależności od naszej sytuacji, możemy ubiegać się o zasiłek rodzinny (Kinderbijslag), dodatek na dziecko (Kindgebonde budget) lub dotację na dziecko (Kinderopvangtoeslag).

Zasiłek na dziecko, czyli zasiłek rodzinny

O zasiłek na dziecko, nazywany w Holandii zasiłkiem rodzinnym, czyli Kinderbijslag, mogą ubiegać się osoby pracujące w tym kraju, których pracodawca odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne.

Świadczenie to ma na celu pomóc rodzicom w pokryciu kosztów wychowania dzieci. Dotyczy to wyżywienia, wydatków szkolnych czy odzieży. Jak już wspomnieliśmy, aby kwalifikować się do zasiłku rodzinnego, musimy być zarejestrowani i mieszkać w Holandii.

Kinderbijslag jest automatycznie przyznawany rodzicom za pośrednictwem Sociale Verzekeringsbank (SVB). Jeśli nie, możemy ubiegać się o to świadczenie korzystając ze swojego kodu DigiD. Jeżeli dziecko urodziło się w Holandii, SVB powinno skontaktować się z rodzicem bezpośrednio.

Dodatek na dziecko – Kindgebonde budget

Kindgebonde budget jest dodatkową kwotą, którą mogą otrzymać od rządu rodziny z dziećmi. Wypłacany jest co miesiąc przez Dienst Toeslagen. Osoby otrzymujące zasiłek rodzinny mające niskie dochody, mogą ubiegać się o dodatek na dziecko.

Wymagania dotyczące dodatku na dziecko:

– posiadanie przynajmniej jednego dziecka poniżej 18. roku życia,

– otrzymywanie zasiłku na dziecko (Kinderbijslag) z Sociale Verzekeringsbank (SVB),

– posiadanie ważnego zezwolenia na pobyt w Holandii,

– zarobki poniżej pewnego poziomu (ograniczenia dochodów zależą od liczby posiadanych dzieci).

Budżet wylicza się w skali ruchomej, zatem im wyższe dochody, tym niższa kwota. Pełną listę warunków i wyjątków można znaleźć tutaj (w języku holenderskim).

Kinderopvangtoeslag – dotacja na dziecko

Kinderopvangtoeslag (zasiłek opiekuńczy), jest tak naprawdę specjalną dotacją na dziecko w przedszkolu, którą otrzymują pracujący rodzice powierzający opiekę nad dzieckiem specjalnej placówce.

Dotację tę wypłaca Belastingdienst (część pochodzi od rządu, a część od pracodawcy) i obliczana jest według stawki godzinowej.

Wymagania dotyczące Kinderopvangtoeslag:

– rodzice pracują lub studiują,

– należy mieć umowę z zarejestrowaną placówką opieki nad dziećmi (kindercentrum) lub opiekunką do dzieci (gastouder),

– opłacanie części kosztów opieki nad dzieckiem,

– dziecko musi być zarejestrowane pod adresem rodzica/-ów.

Dokładna wysokość otrzymywanego świadczenia zależy od poziomu dochodów rodziców, a także wydatków na opiekę nad dzieckiem i rodzaju opieki nad dzieckiem. W 2024 roku maksymalna stawka godzinowa za opiekę dzienną wynosi 10,25 euro.

Przeczytaj także

Rekompensata za zbyt wysokie rachunki za energię

Osoby, które posiadają umowy energetyczne o zmiennej stawce, mogą mieć prawo do rekompensaty za zbyt wysokie rachunki za energię.

Zakaz fajerwerków w całej Holandii. Kiedy zacznie obowiązywać?

Holenderski parlament zatwierdził wniosek, zgodnie z którym po Sylwestrze 2025 roku zacznie obowiązywać w całym kraju zakaz fajerwerków.

Wzrosną ceny benzyny w Holandii. Od kiedy?

Od przyszłego roku wzrosną ceny benzyny w Holandii, jeśli rząd nie podtrzyma swojej ochrony przed skutkami kryzysu dla obywateli.

Obwodowe komisje wyborcze w Niemczech – tu zagłosujesz na prezydenta RP

W Niemczech utworzono w sumie 53 obwodowe komisje wyborcze. Polscy imigranci będą mogli oddać w nich swój głos w wyborach prezydenckich 2025.

Setki osób wzięło udział w marszu upamiętniającym 14-letnią Polkę

Prawie 500 osób wzięło udział w marszu milczenia upamiętniającym 14-letnią Ninę, która targnęła się na własne życie po tym, jak była nękana przez rówieśników.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport