Zatyczki do uszu i błędnie wystawione faktury – straty administracji rządowej sięgają 5 miliardów

Straty, jakie rządowe resorty poniosły w wyniku niewłaściwych inwestycji czy nieuzasadnionych zakupów sięgnęły w zeszłym roku pięciu miliardów funtów.

Z analizy przeprowadzonej przez Taxpayer’s Allience wynika, że Ministerstwo Obrony wydało 6 milionów funtów na zatyczki do uszu, które nie spełniają w sposób odpowiedni swojej funkcji, podobnie jak wart 7,2 miliona mobilny system wykrywania min dla pojazdów typu Warrior.

- Advertisement -

Ministerstwo Pracy i Emerytur bezzasadnych zakupów raczej nie dokonywało. W resorcie zdarzały się jednak kosztowne pomyłki. Przykładem może być anulowanie wdrożenia systemu My Benefits Online, które kształtowało 27 milionów funtów. Z kolei błędnie oszacowanie kosztów państwowych pogrzebów, opłat za które nie udało się odzyskać przejmując własność po zmarłych, spowodowało straty rzędu 51 milionów. To nie jedyny przykład tego, że urzędnicy ministerstwa są ze statystyką na bakier – wydatku 11 milionów funtów również można by uniknąć, gdyby koszty kontraktów z firmami biorącymi udział w rządowych programach zatrudnienia, zostały rozliczone prawidłowo.

Nagroda w kategorii błyskawicznego marnotrawienia funduszy trafia jednak do Departamentu edukacji, który stracił 1,2 miliona funtów wykonując przelew bankowy na, jak się później okazało, niewłaściwe konto.

 

Teksty tygodnia

Truskawkowy Księżyc! Ostatnia noc, by spojrzeć w niebo i zachwycić się niezwykłą pełnią

Księżyc ma w sobie coś niezwykłego. Dlatego niezwykłe, letnie pełnie, gdy tarcza Księżyca jest ogromna, a widok wprost zapiera dech w piersiach są tak warte obserwowania.

Co to znaczy być Brytyjczykiem? Czy biali będą mniejszością w UK?

Co to znaczy “być Brytyjczykiem”? Co na to wpływa? Czy miejsce urodzenia, kultura, język, kolor skóry? Z jednej strony media straszą, że biali będą mniejszością w UK, z drugiej kolejne pokolenia migrantów doskonale asymilują się z Brytyjczykami

Tani lot, drogi bagaż – pasażerowie mają dość „ukrytych” opłat

Coraz więcej pasażerów i organizacji konsumenckich ma dość nieprzejrzystych zasad dotyczących bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych. Mimo że sądownie jasno zabroniono pobierania opłat za rozsądnych rozmiarów bagaż podręczny, wiele przewoźników nadal obciąża podróżnych dodatkowymi kosztami.

Dom na sprzedaż za jednego funta! Jest jednak pewien haczyk

Ceny nieruchomości od lat szybują w górę, ale ta oferta naprawdę zaskakuje. We wsi Pembrokeshire w Walii wystawiono na sprzedaż niewielki domek o nazwie Bwthyn Cariad i to za jednego funta. Jest jednak pewien haczyk.

Kryzys związany ze stresem. 5 milionów osób z nim się zmaga

Z najnowszego badania wynika, że kryzys związany ze stresem w Wielkiej Brytanii jest najwyższy od 2008 roku.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie