Zgubiłeś kartę płatniczą za granicą? Sprawdź, co powinieneś zrobić

Wakacyjny wyjazd za granicę powinien być czasem relaksu, a nie stresu związanego z utratą środków płatniczych. Mimo to warto wiedzieć, co zrobić, gdy nasza karta płatnicza się zapodzieje – tylko szybka reakcja uchroni nas przed poważnymi konsekwencjami.

Im szybciej zareagujesz, tym mniejsze ryzyko, że ktoś niepowołany zrobi z twojej karty użytek.

- Advertisement -

Zablokuj kartę jeszcze zanim zaczniesz jej szukać

Zanim zaczniesz przeszukiwać kieszenie, torby czy schowek samochodu, najlepiej od razu zablokuj kartę, bo to najpewniejszy sposób na zabezpieczenie środków. Wiele banków umożliwia tymczasową blokadę, którą możesz cofnąć, jeśli karta się odnajdzie. Najszybciej zrobisz to przez aplikację mobilną banku lub logując się do bankowości internetowej.

Większość banków oferuje też całodobowe infolinie, dlatego zapisz sobie numer do swojego banku jeszcze przed wyjazdem albo miej go w telefonie. Pamiętaj, że kontaktując się z infolinią, bank poprosi cię o dane osobowe, okoliczności utraty karty, a czasem też o ostatnie wykonane transakcje – to standardowa procedura weryfikacyjna.

Jeśli wykryjesz podejrzane transakcje, działaj natychmiast

Zaraz po zablokowaniu karty koniecznie sprawdź historię transakcji – zrobisz to przez aplikację lub bankowość internetową. Jeśli zauważysz jakiekolwiek podejrzane operacje, natychmiast zgłoś je jako nieautoryzowane. Bank ma obowiązek rozpatrzyć taką reklamację i – jeśli faktycznie doszło do oszustwa – zwrócić ci pieniądze.

Jeśli masz drugą kartę – swojej drugiej osoby lub zapasową – użyj jej. Dobrym rozwiązaniem są również płatności telefonem, jeśli wcześniej aktywowałeś NFC w aplikacji bankowej. To technologia umożliwiająca bezprzewodowe połączenie dwóch urządzeń, jeżeli obydwa z niej korzystają i znajdują się w niewielkiej odległości od siebie.

karta płatnicza
Wszystkie podejrzane operacje natychmiast zgłoś jako nieautoryzowane / fot. Getty Images

Inną opcją jest PayPal – popularny zwłaszcza w krajach zachodnich. Do jego działania potrzebne jest jednak połączenie internetowe, więc lepiej korzystać z własnego roamingu niż z niezabezpieczonych sieci wi-fi.

Konsulat i ubezpieczenie na pomoc w trudnych sytuacjach

Jeśli sytuacja jest poważna i nie masz żadnej możliwości płatności, warto skontaktować się z polskim konsulatem. To szczególnie przydatne poza UE.

Dobrze też wcześniej sprawdzić, czy twoje ubezpieczenie turystyczne obejmuje koszty związane z utratą środków płatniczych. Niektóre polisy refundują wydanie karty zastępczej lub przesłanie środków.

Teksty tygodnia

Ścięli drzewo znane z „Robin Hooda”. Sąd nie miał litości

W Newcastle zakończył się głośny proces dwóch mężczyzn, którzy zniszczyli dendrologiczny symbol. Daniel Graham i Adam Carruthers zostali skazani na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie ponadstuletniego drzewa rosnącego w Sycamore Gap w hrabstwie Northumberland. To miejsce szeroko znane z uwagi na film Robin Hood: Książę złodziei z 1991 roku.

Disabled Students Allowance. Możesz dostać nawet 28 tysięcy funtów zasiłku.

Niektórzy studenci mogą otrzymać nawet 27 783 funty wsparcia na cele edukacyjne. Disabled Students Allowance (DSA) to zasiłek przeznaczony dla osób z określonymi niepełnosprawnościami lub schorzeniami, który ma pomóc w pokryciu kosztów związanych z nauką. Świadczenie to nie podlega spłacie i można je łączyć z innymi formami wsparcia finansowego dla studentów.

Ta rzadka moneta może być warta krocie. Ważny jest jeden detal

To żadna tajemnica, że rzadkie monety potrafią być niezwykle cenne. Niektóre z nich są warte nawet kilkaset razy więcej, niż wynosi ich nominał.

Nowe przepisy już od jutra. Dowiedz się co się zmieni w świadczeniach od 22 lipca!

Już 22 lipca 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy, które wpłyną na sposób obliczania i przyznawania niektórych świadczeń DWP. Zmiany te są szczególnie istotne dla osób, które otrzymały odszkodowanie w ramach rekompensaty.

Sama myśl o powrocie do biura na stałe denerwuje pracowników

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Hays wynika, że blisko 40 proc. pracownikom pogorszyło się samopoczucie po doniesieniach o firmach zaostrzających zasady obecności w biurze.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie