Brytyjski rząd przeznaczy ponad 55 milionów funtów na najnowsze narzędzia do rozpoznawania twarzy w Anglii i Walii. Specjalne jednostki mobilne rozmieszczone na ulicach, będą identyfikować w tłumie (na głównych ulicach handlowych) złodziei sklepowych.
Rząd inwestuje ponad 55 milionów funtów w rozbudowę systemu rozpoznawania twarzy. W tym także w samochody wyposażone w urządzenia, które będą skanować zatłoczone ulice handlowe w ramach walki ze złodziejami sklepowymi.
Złodzieje sklepowi identyfikowani na ulicach
O rozbudowie systemu rozpoznawania twarzy poinformowano w tym samym czasie, gdy ogłoszono plany dotyczące zaostrzenia kar dla notorycznych lub agresywnych złodziei sklepowych w Anglii i Walii.
Zgodnie z nowymi ustaleniami osoby takie miałyby nosić specjalną opaskę, która uniemożliwiałaby im wstęp do sklepu, w jakim dokonali kradzieży. Okazuje się, że takie sytuacje zdarzają się i dochodzi w nich coraz częściej nawet do napaści na sprzedawców.
Nowe prawo dotyczące kradzieży sklepowych
Nowe prawo, zgodnie z którym złodzieje sklepowi mogą zostać skazani na karę więzienia do sześciu miesięcy i nieograniczone kary pieniężne, zostanie wprowadzone poprzez nowelizację ustawy o sądownictwie karnym, która przechodzi obecnie przez parlament. Zmiana może nastąpić już latem tego roku.
Zgodnie z zapowiedzią rządu, w ramach nowego planu dotyczącego walki z kradzieżami sklepowymi, z budżetu przeznaczonych zostanie 55,5 milionów funtów.
Najnowsza inwestycja jest następstwem projektu Pegasus, w ramach którego niektórzy z największych brytyjskich sprzedawców detalicznych, w tym Marks & Spencer, Boots i Primark, umieszczają nagrania z kamer CCTV w policyjnych bazach danych przy użyciu technologii rozpoznawania twarzy.
W ubiegłym tygodniu grupa Co-op, która stała na czele kampanii mającej na celu ustanowienie konkretnego przestępstwa polegającego na napaści na pracownika handlu detalicznego, stwierdziła, że straciła 70 milionów funtów na kradzieżach w sklepach. Jest to wynikiem wzrostu przestępczości w handlu detalicznym o 44 proc. w zeszłym roku do około 1000 kradzieży dziennie.