piątek, 20 września, 2024

Zmiana czasu na letni: Kiedy w tym roku przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na letni, nie przez wszystkich jest wyczekiwana. Przez nią śpimy godzinę krócej, co nie podoba się zwłaszcza osobom, które wcześnie muszą wstać.  Kiedy wiosną 2024 r. przestawimy zegarki na czas letni? Sprawdź, w który weekend to nastąpi i dlaczego właściwie zmieniamy czas dwa razy w roku. 

Powoli żegnamy się z zimą – śnieg pada coraz rzadziej, temperatury rosną, a dzień staje się zauważalnie dłuższy. W tym roku długo czekamy na Święta Wielkanocne, ale co ze zmianą czasu? Kiedy wiosną 2024 przestawimy zegarki na upragniony przez wielu czas letni?

Kiedy w tym roku przestawimy zegarki na czas letni?

Zegarki na czas letni przestawimy w ostatni weekend marca, z soboty na niedzielę. Zostało to ustalone w ten sposób, aby spowodować jak najmniej zakłóceń. Datę zmiany czasu na letni regulują przepisy dyrektywy Unii Europejskiej o sygnaturze 2000/84/EC. Zgodnie z nimi, zmiana czasu w marcu następuje w ostatnią niedzielę miesiąca, a więc w tym roku będzie to z 30 marca na 31 marca.

Co daje zmiana czasu na letni?

Zmiana czasu na letni pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. I choć wiosenna zmiana czasu jest cięższa, niż zimowa, z uwagi na jedną godzinę snu mniej, to szybko odczujemy więcej energii ze względu na większą ilość światła w godzinach popołudniowych.

Istnieją dwa główne powody, dla których zmieniamy czas dwa razy w roku:

1. Oszczędność energii:

Głównym argumentem za zmianą czasu jest oszczędność energii elektrycznej. Przesunięcie czasu do przodu wiosną ma na celu lepsze wykorzystanie naturalnego światła dziennego, co teoretycznie powinno prowadzić do zmniejszenia zużycia oświetlenia.

2. Bezpieczeństwo:

Zmiana czasu ma również wpływ na bezpieczeństwo. Dłuższy dzień wieczorem latem może prowadzić do zmniejszenia liczby wypadków drogowych i aktów wandalizmu.

Zmiana czasu na letni jest niekorzystna dla ludzi?

Niektóre badania pokazują, że zmiana czasu może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Może powodować zaburzenia snu oraz przez to prowadzić do problemów z koncentracją, pamięcią i nastrojem. Zmiana czasu może również zwiększyć ryzyko wypadków, szczególnie w pierwszych dniach po zmianie. Dzieje się tak, ponieważ ludzie są zmęczeni i mają problemy z koncentracją. Przypuszcza się, że  może również zaostrzyć objawy chorób psychicznych, takich jak depresja i mania.  Wiele osób bardzo odczuwa zmianę czasu i potrzebuje nawet kilku tygodni, aby się do niej przystosować.

Argumenty za i przeciw zmianie czasu:

Argumenty za:

  • Oszczędność energii
  • Zwiększenie bezpieczeństwa
  • Dłuższy dzień wieczorem latem

Argumenty przeciw:

  • Negatywny wpływ na zdrowie (np. zaburzenia snu)
  • Negatywny wpływ na gospodarkę
  • Dezorganizacja życia codziennego

Czy Europa zniesie letnią i zimową zmianę czasu?

Przestawianie zegarków dwa razy w roku budzi wiele kontrowersji i od lat trwa spór czy nie zrezygnować z niej. Przeciwnicy zmiany czasu argumentują, że nie przynosi ona korzyści ze zmniejszonego zużycia  energii, a tworzy chaos. Parlament Europejski był bliski zniesienia zmiany czasu w 2019, jednak nigdy nie weszło to w życie. Prace nad projektem , ze względu na pandemię koronawirusa zostały zatrzymane i póki co nie będą wznowione do 2026 roku.

Dlaczego zmieniamy czas dwa razy w roku?

Każdego roku czas zmieniamy dwa razy – w połowie jesieni – na czas zimowy i wczesną wiosną – na czas letni. Za każdym razem zmiana czasu ma na celu dostosowanie naszego standardowego rytmu dnia do poziomu nasłonecznienia. Jesienią przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu, dzięki czemu w weekend, w który następuje zmiana czasu, możemy pospać godzinę dłużej. W zimowej zmianie czasu chodzi o to, żeby poranki były jaśniejsze, co ma związek z godziną wschodu słońca – coraz późniejszą jesienią. Z kolei wiosną przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, w związku z czym w weekend, w który następuje zmiana czasu, śpimy o godzinę krócej. Po marcowej zmianie czasu wiosenno-letnie wieczory są dłuższe, co współgra z późnymi godzinami zachodów słońca.

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?