Zmiany w kodeksie drogowym w UK. Oto 3 zasady, które wchodzą w życie 29 stycznia

Fot. Getty

Ministerstwo Transport (DfT) wprowadziło zmiany w przepisach kodeksu ruchu drogowego w UK. Oto trzy najważniejsze zasady, które obowiązują od soboty 29 stycznia 2022.

Od soboty 29 stycznia 2022 r. rowerzyści i piesi są objęci przepisami drogowymi, które dają im większą ochronę na brytyjskich drogach. Dziś wchodzą w życie ważne zmiany w kodeksie drogowym w UK. Poniżej zamieszczamy najważniejsze nowości.

O zmianach niestety wciąż nie wszyscy wiedzą. Według badań przeprowadzonych przez AA w styczniu 2022 wśród ponad 13 700 brytyjskich kierowców, co trzeci ankietowany (33 proc.) nie był świadomy zmiany przepisów, a 4 proc. respondentów przyznało, że w ogóle nie planuje zapoznawać się z aktualizacją przepisów.

 

Zmiany w kodeksie drogowym w UK od 29 stycznia 2022

1. Hierarchia pierwszeństwa na rondach w UK

Jedną z najważniejszym aktualizacji jest ta dotycząca przepisów dookreślających, kto ma pierwszeństwo na rondach w UK. W sobotę 29 stycznia 2022 weszła w życie hierarchia oparta na ryzyku, dająca pierwszeństwo tym użytkownikom drogi, którzy z jakichś względów są bardziej narażeni na szkodę w razie kolizji. Nowe przepisy mają na celu skłonienie kierowców pojazdów stwarzających większe ryzyko na drodze (samochody ciężarowe, osobowe) do większej ostrożności, gdy na rodzie pojawiają się piesi, rowerzyści czy pojazdy konne.

Według DfT nowe przepisy nie dają bezwzględnego pierwszeństwa pieszym, rowerzystom i pojazdom konnym w każdej sytuacji, ale raczej zachęcają do „wzajemnego szacunku i troski o kulturę bezpiecznego i efektywnego korzystania z dróg, z korzyścią dla wszystkich użytkowników” – wyjaśnia dziennik The Independent, cytujący stanowisko Ministerstwa.

Nowa hierarchia „ryzyka” i związanego z tym pierwszeństwa na brytyjskich rondach jest zatem następująca:

  1. Piesi
  2. Rowerzyści
  3. Pojazdy konne
  4. Motocykliści
  5. Samochody osobowe
  6. Samochody dostawcze i minibusy
  7. Duże pojazdy osobowe i pojazdy ciężarowe.

Zmiana dotycząca hierarchii nie jest jednak jedyną aktualizacją w brytyjskim kodeksie ruchu drogowego, jaka weszła w życie 29 stycznia 2022 roku. Dwie inne ważne zmiany dotyczą pierwszeństwa rowerzystów i pieszych na skrzyżowaniach i przejściach.

2. Pierwszeństwo rowerzystów na skrzyżowaniach drogowych w UK

Kierowcy samochodów osobowych i ciężarowych, a także motocykliści muszą ustępować pierwszeństwa rowerzystom, którzy wjeżdżają na skrzyżowanie lub z niego zjeżdżają, lub którzy zmieniają pas ruchu. Zasada ta ma dotyczyć zarówno sytuacji, gdy rowerzysta porusza się po jezdni, jak i sytuacji, gdy jedzie on chodnikiem lub ścieżką rowerową, przecinającą skrzyżowanie.

3. Pierwszeństwo pieszych

Kolejna ważna zmiana dotyczy dookreślenia kwestii pierwszeństwa pieszych. Wszyscy użytkownicy dróg (kierowcy samochodów, motocykliści, rowerzyści i inni) powinni ustępować pierwszeństwa pieszym, którzy przechodzą lub czekają na przejście przez jezdnię. Według nowych przepisów piesi mają mieć bezwzględne pierwszeństwo na przejściu dla pieszych, na przejściu równoległym lub na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną, gdy mają zielony światło. Dodatkowo, rowerzyści powinni ustępować pierwszeństwa pieszym na wspólnych fragmentach ścieżek.

Jakie inne nowe zasady pojawiają się w 2022 roku?

Brytyjskie władze zdecydowały się również na szereg innych zmian, które wchodzą w życie w 2022 roku. Oto najważniejsze z nich:

  • Przede wszystkim wprowadzane są surowsze kary dla kierowców, którzy podczas prowadzenia pojazdu korzystają z telefonu komórkowego. Do korzystania z telefonu zalicza się między innymi robienie zdjęć, nagrywanie filmów, wybieranie utworu z playlisty czy granie w gry. Za tego rodzaju czynności wprowadza się mandat w wysokości 200 funtów lub sześć punktów karnych – nawet jeśli czynności są wykonywane podczas postoju na czerwonym świetle lub na skrzyżowaniu.
  • Kierowcy powinni zachować dystans co najmniej 1,5 metra oraz ograniczyć prędkość do 30 mph podczas wyprzedzania roweru (lub zapewnić większy dystans przy wyższej prędkości).
  • Kierowca otwierający drzwi samochodu musi upewnić się, czy na jezdni lub chodniku (zależnie od tego, z której strony otwierane są drzwi) nie znajduje się użytkownik ruchu, któremu otwieranie drzwi może wyrządzić krzywdę.

Teksty tygodnia

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które będą wybierać się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Brytyjki imprezujące w Krakowie zostały zaatakowane

Podczas pobytu w Krakowie, na wieczorze panieńskim, grupa kobiet z UK padła ofiarą ataku niezidentyfikowanych mężczyzn.

Imigrant dostał prawo pobytu w UK po 50 latach

61-letni imigrant, Samuel Jarrett-Coker, który przybył do Wielkiej Brytanii...

Płaca minimalna w UK – stawki National Living Wage i National Minimum Wage w 2025

Na jaki wzrost wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy, którzy zarabiają „najniższą krajową” na Wyspach?

Kamery z systemem rozpoznawania twarzy w Croydon

Działacze na rzecz ochrony prywatności biją na alarm. Ich zdaniem życie w UK „powoli staje się dystopijnym koszmarem”.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie