Minęły już dwa lata od momentu ukończenia remontu i ponownego odsłonięcia słynnego Big Bena. Jak prezentuje się wieża zegarowa Elizabeth Tower?
Remont Big Bena był konieczny – konstrukcja miała liczne pęknięcia
Decyzję o remoncie wieży zegarowej Elizabeth Tower podjęto w 2015 roku. W Big Benie koniecznej konserwacji wymagał sam mechanizm zegara, a całą konstrukcję trzeba było wzmocnić z powodu licznych pęknięć. Oprócz tego reperacji wymagał naciąg elektryczny zabytkowego mechanizmu. Przy okazji podjęto również decyzję o remoncie części dla zwiedzających. Prognozowano, że koszty odnowienia Big Bena zamkną się w kwocie 40 mln funtów. Pracę nad renowacją ikony Londynu ruszyły w sierpniu 2017 roku i w pierwotnych założeniach miały trwać cztery lata. Nie udało się jednak ani zamknąć w przewidywanym budżecie, ani dotrzymać terminu. Na przeszkodzie stanęła przede wszystkim pandemia. Koszty sięgnęły 80 mln funtów, ale wreszcie, w styczniu 2022 roku, prace zostały doprowadzone do takiego momentu, w którym można było odsłonić słynną wieżę zegarową. Od tej pory Big Bena znów możemy oglądać w Londynie w pełnej okazałości.
Jak wyglądały prace nad Big Benem? Przeżyjmy to jeszcze raz!
Poniżej prezentujemy Wam galerię zdjęć z czasu remontu wieży Elizabeth Tower. Warto jest sobie przypomnieć to niezwykłe przedsięwzięcie uwiecznione na licznych fotografiach.
Czy warto było wydawać 80 mln na renowację Big Bena?
Od ponad dwóch lat Big Ben ponownie króluje w krajobrazie Londynu. I cieszy zarówno mieszkańców stolicy, jak i uwielbiających fotografować się na tle wieży turystów. A co się zmieniło na skutek remontu i czy warto było inwestować w renowację Elizabeth Tower aż 80 mln funtów? Wpierw przypomnijmy, że wskazówkom zegara został przywrócony ich pierwotny kolor. Teraz mają niebieską barwę, a wcześniej były pomalowane na czarno w celu zamaskowania osadzającego się na nich brudu. W trakcie renowacji przywrócono również oryginalny wygląd niektórych szczegółów architektonicznego projektu Charlesa Barry’ego i Augustusa Pugina. W tym ciąg sześciu szyldów nad każdą tarczą.
Jeśli chodzi o sam zegar, skonstruowany w 1859 roku, to zdemontowano go i przewieziono do Lake District. Tam pieczołowicie popracowała nad nim firma Cumbria Clock Company. Zegarmistrz Ian Westworth czuwał nad staranną renowacją każdej części zegara i dopilnował procesu czyszczenia i naprawy. – Dotarcie do każdej nakrętki i śruby było dla mnie ogromnym przywilejem – mówił kilka lat temu Westworth w brytyjskich mediach.
Big Ben świadkiem kolejnych epokowych wydarzeń
Przypomnijmy, że wieżą zegarowa Elizabeth Tower w Londynie jest częścią Pałacu Westminsterskiego. Decyzję o budowie neogotyckiej konstrukcji podjęto po pożarze 16 października 1834 roku, według projektu Charles’a Barry`ego i Augustusa W. Pugina. Popularny Big Ben ma 96,3 m wysokości, a na jego szczyt prowadzą 334 schody.
Po odsłonięciu Big Ben ponownie był świadkiem epokowych dla UK wydarzeń. Mowa tu o śmierci królowej Elżbiety II i o koronacji Karola III. Poniżej prezentujemy Wam galerię zdjęć ukazującą Elizabeth Tower w kolejnych odsłonach.