Związki zawodowe wzywają do poprawy warunków pracy i życia imigrantów

Holenderskie związki zawodowe wzywają rząd zaangażowania się w poprawę sytuacji migrantów zarobkowych. Chodzi nie tylko o regulację ich liczby, ale również o zapewnienie im lepszych warunków.

Holenderska federacja związków zawodowych Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) wystosowała apel do rządu dotyczący uregulowaniem migracji zarobkowej. Według głównego inspektora pracy Ritsa de Boera kraj osiągnął już swój limit w kwestii przyjmowania migrantów zarobkowych. Jego zdaniem Holandia po prostu nie jest w stanie przyjąć większej liczby i zapewnić im godziwych warunków życia i pracy, jak czytamy na łamach portalu „NL Times”. Jeśli ich liczb będzie nadal rosła, to znajdą się oni w „żałosnej sytuacji życiowej i zawodowej”.

„Politycy muszą wziąć odpowiedzialność za imigrantów zarobkowych”

– Należy oddzielić mieszkanie od pracy. Obecnie zasada przyjmowania migrantów zarobkowych brzmi: nie ma pracy, nie ma domu – komentuje przewodniczący CNV, Piet Fortuin. – Zatem każdy, kto straci pracę, jest zmuszony spać na ulicy. Od jakiegoś czasu wzywaliśmy do zmian w tym zakresie i zapewnienie godnych warunków mieszkaniowych osobom, którzy przyjeżdżają do naszego kraju do pracy. Politycy muszą wziąć odpowiedzialność za imigrantów zarobkowych – podsumowuje Fortuin.

FNV od lat obserwuje wyzysk migrantów zarobkowych w Holandii, wyrażając obawy dotyczące „niedopuszczalnych i poniżających” warunków pracy i warunków życia. Dyrektorka FNV Petra Bolster stwierdziła, że ​​istnieje „nadwyżka złych pracodawców, którzy zgarniają wszystkie zyski, a całe społeczeństwo musi płacić za wszystkie problemy wynikające z wyzysku siły roboczej. Nadszedł czas, aby pracodawcy zapłacili uczciwą cenę za pracę”.

Bezdomni Polacy mieszkający w obozach namiotowych

Konieczna jest determinacja polityczna, lepsze regulacje i skuteczne egzekwowanie przepisów, aby sytuację w tym zakresie dało się poprawić, jak utrzymują działacze FNV. „Przykładem tego jest inwestowanie w potencjał inspekcji pracy. Ponieważ bez regulacji, skutecznego egzekwowania i kontroli pracodawcy mogą w dalszym ciągu wykorzystywać pracowników z innych krajów”, jak podajemy za „NL Times”.

Dodajmy, iż w raporcie Inspekcji Pracy, De Boer odniósł się także do sytuacji bezdomnych Polaków mieszkających w obozach namiotowych pomiędzy Scheveningen a Hagą.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Holendrzy nie będą instalować Temu

Holenderski minister Dirk Beljaarts wskazał na zagrożenia związane z gromadzeniem danych przez chiński sklep internetowy Temu.

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Holenderska ekonomia rośnie, ale w tempie „poniżej swojego potencjału”

Tempo wzrostu holenderskiej gospodarki w III kwartale 2024 roku wyniosło 0,8 proc. w porównaniu do II kwartału, jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez Centraal Bureau Voor De Statistiek.

Jak najtaniej dojechać do Holandii. Lepiej wybrać bus czy samolot?

Mając do wyboru różne środki transportu - autokar, samochód, bus i samolot, możemy wybierać, jak najtaniej dojechać do Holandii.

Polak i Polka podejrzani o potrącenie ze skutkiem śmiertelnym rowerzysty i ucieczkę z miejsca zdarzenia

Dwójka naszych rodaków, 33-letni Polak i 33-letnia Polka zostali aresztowani w związku ze śmiercią 60-letniego mężczyzny. Jak wynika z doniesień holenderskich mediów, polscy imigranci mieli potrącić ze skutkiem śmiertelnym rowerzystę

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport