Amerykańskie cła uderzą w brytyjską gospodarkę

Amerykańskie cła uderzą w brytyjską gospodarkę. Rząd Keira Starmera znalazł się na kursie kolizyjnym z administracją prezydenta Donalda Trumpa. Jakich spięć w relacjach brytyjsko-amerykańskich możemy oczekiwać w najbliższym czasie?

Prezydent USA Donald Trump wraz z sekretarzem handlu Howardem Lutnickiem podpisali rozporządzenie wykonawcze w sprawie taryf handlowych. 13 lutego 2025 w USA wprowadzono „wzajemne cła” na m.in. Wielką Brytanię.

- Advertisement -

Zapowiadając posunięcie „sprawiedliwe dla wszystkich”, Trump uderzy w brytyjski przemysł taryfami w wysokości 25 proc. na import stali i aluminium. Kontrowersje w UK wzbudzają również ruchy Trumpa w kwestii wojny na Ukrainie.

Jak amerykańskie cła uderzą w brytyjską gospodarkę?

Jaki wpływ na gospodarkę na Wyspach będą miały decyzję podjęte przez Donalda Trumpa? Pełne oddziaływanie wprowadzenia nowych ceł na Wielką Brytanię będzie znany dopiero w kwietniu. Wówczas poznamy więcej szczegółów. Według niektórych analityków decyzja Donalda Trumpa może obniżyć brytyjski PKB o około 24 mld funtów w ciągu najbliższych dwóch lat. Koszty brytyjskiego eksportu mogą wzrosnąć o 21%.

Jak zaznacza Paul Kelso, korespondent ds. biznesu i ekonomii w „Sky News”, decyzja, która zapadła w Biały Domu „to cios dla rodzącego się w Whitehall poglądu, że Wielka Brytania może wyjść z chaosu stosunkowo obronną ręką”. Wygląda jednak na to, że ekonomia UK ucierpi w wyniki polityki prezydenta USA.

Jak mocno ucierpi eksport brytyjskie stali?

– Stany Zjednoczone notują nadwyżkę handlową w stosunku do Wielkiej Brytanii. Ten dziwaczny przypadek statystyczny sprawia, że ​​Wielka Brytania również uważa, że ​​ma nadwyżkę – pisze Paul Kelso na łamach „Sky News”. Brexit umieścił UK poza UE. Przynajmniej teoretycznie władze w Londynie mają większą elastyczność w działaniu – dodaje.

Brytyjskie władze będą chciały jednak przekonać USA do zmiany. Ich zdaniem wyroby ze stali i aluminium produkowane w UK powinny zostać zwolnione z ceł. Powodem ma być ich kluczowa rola w amerykańskim sektorze obronnym i łańcuchu dostaw, jak zwraca uwagę minister handlu Jonathan Reynolds

Jaki wpływ na gospodarkę na Wyspach będą miały decyzję podjęte przez Donalda Trumpa?
Amerykańskie cła uderzą w brytyjską gospodarkę (fot: Getty Images)

Dodajmy w tym miejscu, iż Stany Zjednoczone są drugim co do wielkości rynkiem eksportowym brytyjskiej stali. Jest on wart ponad 400 mln funtów rocznie.

Amerykańsko-brytyjska niezgoda w kwestii Ukrainy

W obliczu działań prezydenta USA w kwestii konfliktu na Ukrainie Wielka Brytania odpowiedziała stanowczo. Zaznaczano, iż „nie może być negocjacji w sprawie Ukrainy bez Ukrainy”. Takie stanowisko może torować drogę do konfliktu między UK a USA. Poparcie dla Ukrainy ze strony władz w Londynie pozostaje stabilne. Nic nie wskazuje na to, aby coś w tej kwestii miało się zmienić.

Kością niezgody będzie również członkostwo Ukrainy w NATO. Sekretarz obrony USA Pete Hegseth stwierdził, że nie jest ono realistyczną perspektywą. Jego słowom zaprzecza oficjalne stanowisko samego NATO, które jest popierane przez obecny rząd. W dodatku, premier Starmer zaznaczał, że Kijów znajduje się na nieodwracalnej drodze do przystąpienia do sojuszu.

Jak podaje Downing Street 10, podjęto działania celu złagodzenia napięć między obiema administracjami. Trump i Starmer w czwartek wieczorem rozmawiali przez telefon. Omawiali „nadchodzącą wizytę premiera w USA”.

Teksty tygodnia

Zgubiłeś kartę płatniczą za granicą? Sprawdź, co powinieneś zrobić

Wakacyjny wyjazd za granicę powinien być czasem relaksu, a nie stresu związanego z utratą środków płatniczych. Mimo to warto wiedzieć, co zrobić, gdy zgubimy kartę – tylko szybka reakcja uchroni nas przed poważnymi konsekwencjami.

Gigantyczna podwyżka rachunków za wodę i odwołanie Ofwat

Rząd zdecydował o reformie systemu wodno-kanalizacyjnego i odwołaniu Ofwat. Rewolucja będzie się wiązała z podwyżką rachunków za wodę i to dużą...

Masz samochód elektryczny? Uważaj, abyś nie złamał tego mało znanego przepisu

Wielu mieszkańców Wielkiej Brytanii ignoruje jedno z surowych przepisów Kodeksu Drogowego – a to może skończyć się poważnymi problemami, zwłaszcza dla właścicieli aut elektrycznych.

Dramatyczny lot z Poznania do Londynu. Awaryjne lądowanie i ewakuacja ponad 200 pasażerów

Niedzielny lot linii Wizz Air z Poznania do Londynu zakończył się niespodziewanie na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. Piloci zmuszeni byli lądować awaryjnie z powodu pojawienia się dymu w kokpicie.

Przygotuj się na kontrolę! DWP ma nowe uprawnienia do szpiegowania kont

DWP nie przystaje ani na moment. Dlatego ciągle intensywnie poszukuje osób wyłudzających świadczenia. Równie skutecznie wyłapuje najdrobniejsze uchybienia w przypadkach, gdzie zasiłki przysługują.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie