Bank Anglii obniża stopy procentowe. Już po raz drugi w tym roku

Zgodnie z decyzją Banku Anglii stopy procentowe zostaną obniżone o 0,25 punktu do 4,75 proc. Jest to już druga obniżka w tym roku.

Po uchwaleniu przez brytyjski rząd budżetu na następny rok, Bank Anglii zdecydował się podjąć pozytywną dla kredytobiorców decyzję i obniżyć stopy procentowe.

- Advertisement -

Stopy procentowe zostaną obniżone

Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii (MPC) zagłosował w czwartek większością głosów za obniżeniem stopy bazowej z 5 proc. do 4,75 proc. Według niektórych analityków pierwszy od 14 lat budżet Partii Pracy groził zaprzepaszczeniem postępu w kierunku niższych stóp procentowych.

Ekonomiści twierdzą także, że nałożenie przez Trumpa ceł na import z USA wywołałoby wzrost inflacji. A to z kolei miałoby konsekwencje dla gospodarki. Obecnie istnieją duże nadzieje na to, że Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych obniży stopy proc. o 0,25 proc.

Wydając swój werdykt na temat zeszłotygodniowego budżetu, Bank Anglii stwierdził, że spodziewa się, iż dodatkowe wydatki kanclerz skarbu wynoszące 70 miliardów funtów, poparte wyższymi podatkami i pożyczkami, dodadzą około 0,5 punktu proc. do inflacji zasadniczej i 0,75 proc. do produktu krajowego brutto.

Koszty pożyczek spadną

Prezes Banku Anglii, Andrew Bailey zasygnalizował, że koszty pożyczek będą najprawdopodobniej nadal spadać. Przestrzegł jednak przed gwałtownymi działaniami w tej kwestii. Nadal istnieją bowiem obawy przed utrwaleniem się inflacji powyżej docelowego poziomu.

– Musimy mieć pewność, że inflacja pozostanie blisko celu. Dlatego nie możemy obniżyć stóp procentowych zbyt szybko lub za bardzo. Jeśli jednak gospodarka będzie ewoluować zgodnie z naszymi oczekiwaniami, prawdopodobne jest, że stopy procentowe będą od tego momentu stopniowo spadać – dodał Bailey.

We wrześniu inflacja spadła ponownie do 1,7 proc. W swoich najnowszych prognozach Bank podał, że spodziewa się, iż inflacja osiągnie szczyt na poziomie około 2,75 proc. w połowie przyszłego roku. A następnie utrzyma się powyżej celu w 2026 roku, aż do spadku w 2027 roku.

Teksty tygodnia

W tych dzielnicach Londynu aż strach wyjść na ulicę

Ubiegły rok zakończył się wzrostem liczby ofiar śmiertelnych na drogach w Wielkiej Brytanii – zginęły 1 633 osoby, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej – i o 1 proc. za dużo.

Eksperci ostrzegają: popularny lek zwiększa ryzyko demencji nawet o 40%

Niepokojące wyniki badań wskazują, że popularny lek stosowany na ból dolnej części pleców może zwiększać ryzyko problemów z pamięcią nawet o 40 procent. Chodzi o Neurontin – preparat zawierający gabapentynę, którą NHS zatwierdziła na początku lat 90. do leczenia bólu neuropatycznego i padaczki.

500 milionów funtów na walkę z ubóstwem dzieci

Najmłodsi z problemami psychicznymi, adaptacyjnymi, trudnościami w szkole, zagrożeni przestępczością dostaną pomoc. Rząd UK i Rachel Reeves reagują na dane dotyczące ubóstwa dzieci w Wielkiej Brytanii.

Przestępczość w Glasgow. Tsunami ataków na ulicy, wojna gangów i skazanie pedofilów

Statystyki potwierdzają tylko to, co dostrzegają i przeżywają ludzie na ulicach miasta. Glasgow jest stolicą przestępczości. Działalność gangów, narkotyki, ataki z użyciem noża to smutna codzienność.

Mortgage w UK: Jak dostać kredyt hipoteczny i kupić pierwszy dom bez stresu?

Planujesz kupno pierwszego domu w UK? Sprawdź, jak działa kredyt hipoteczny, jakie dokumenty są potrzebne i jak uniknąć najczęstszych błędów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie