Banki w Holandii apelują do mieszkańców, aby wybrali gotówkę

Ze względu na możliwe problemy z płatnościami cyfrowymi, banki w Holandii zaapelowały do mieszkańców, aby zgromadzili zapas gotówki na trzy dni.

Banki w Holandii radzą, aby wybrać co najmniej 70 euro w gotówce na osobę w gospodarstwie domowym. Na wypadek sytuacji awaryjnej, w której terminale płatnicze, bankomaty i bankowość internetowa przestałyby działać.

Banki w Holandii radzą, aby wybrać gotówkę

Holenderskie Forum Krajowe ds. Systemu Płatniczego (MOB), w którego skład wchodzą holenderskie banki, w tym holenderski bank centralny (DNB), a także Ministerstwo Finansów i inne organizacje, wydało zalecenia dla klientów.

- Advertisement -

MOB radzi, aby przygotowali się na sytuacje awaryjne, w których płatności elektroniczne mogłyby nie być dostępne przez 72 godziny. Nie działałyby wtedy bankomaty, terminale płatnicze i bankowość internetowa.

Według banków konsumenci powinni mieć dostępne około 70 euro na osobę dorosłą i 30 euro na dziecko w gotówce. Zalecają także, aby posiadać wiele środków płatniczych gotowych na różne sytuacje. Czyli na przykład aplikację bankową do wysyłania i odbierania płatności online w przypadku awarii terminala płatniczego.

Gotówka w przypadku sytuacji awaryjnych
Gotówka w przypadku sytuacji awaryjnych / fot. pixabay

Środki awaryjne na pokrycie codziennych potrzeb

Zalecana przez banki w Holandii kwota gotówki opiera się na obliczeniach Narodowego Instytutu Informacji o Finansach Rodzinnych (Nibud). Powinna ona wystarczyć na pokrycie codziennych potrzeb związanych z żywnością, wodą, lekarstwami i transportem. Oczywiście każde gospodarstwo domowe może dostosować kwotę do własnych potrzeb i budżetu.

MOB sugeruje, aby posiadać zarówno banknoty, jak i monety, żeby mieć odliczone kwoty w czasie zakupów. Zaleca zatem banknoty o niższej wartości i 50 monet o różnych nominałach.

Holenderskie banki na swoich stronach informują, że „warto przygotować się na różne sytuacje i mieć do dyspozycji wiele środków płatniczych”. Powinniśmy wziąć pod uwagę wiele opcji. Czy to awarię zasilania, awarię techniczną w banku, czy problemy z Internetem.

Zapasy na wypadek katastrofy

Tak naprawdę zalecenia banków w Holandii są spójne z niedawną kampanią Unii Europejskiej – Think Ahead, aby zgromadzić zapasy najpotrzebniejszych rzeczy na trzy dni. Środki te miałyby być odpowiedzią na narastające napięcia geopolityczne oraz zagrożenia cybernetyczne.

Przypomnijmy, że w marcu Komisja Europejska poradziła obywatelom UE, aby zrobili zapasy na wypadek katastrofy. Powinny one wystarczyć im na 72 godziny i składać się z żywności, wody i artykułów pierwszej potrzeby. Celem tych zaleceń jest zwiększenie gotowości dotyczącej powodzi, pożarów, pandemii oraz ataków militarnych.

Przeczytaj także

Rosną zarobki w Holandii. W jakich sektorach najbardziej?

W czerwcu zarobki w Holandii wzrosły średnio o 3,9 proc. Jest to wzrost w porównaniu z pierwszą połową roku o 4,1 proc. Oznacza to, że utrzymują się one na poziomie wyższym niż inflacja.

Ceny nowych domów w Holandii wyższe o 9,3%. To największy wzrost od 2 lat

W ciągu pierwszego kwartału tego roku ceny domów w Holandii poszły w górę średnio o 9,3 procenta. To najsilniejszy wzrost cen nowych nieruchomości od ponad dwóch lat.

“Polski strajk” w Holandii. Setki osób domagają się lepszych warunków pracy

Pracownicy centrów dystrybucyjnych w Holandii strajkują. Wśród protestujących przeważają Polscy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej.

Holandia chce podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów

Holenderski rząd planuje podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów. A także zaostrzyć przepisy dla firm.

Reforma zasiłków: mniej pieniędzy, więcej pytań. Co czeka beneficjentów?

Brytyjski rząd przyspiesza program wart miliard euro, mający pomóc osobom dotkniętym zmianami w systemie zasiłków socjalnych. Początkowo planowano jego wdrożenie dopiero w 2029 roku, jednak teraz rząd twierdzi, że zacznie działać wcześniej.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport