Czy rząd Partii Pracy zdecyduje się na wprowadzenie jednolitej taryfy socjalnej za wodę dla gospodarstw domowych o niskich dochodach? Obecnie firmy wodociągowe oferują osobom mniej zarabiającym różnego typu rabaty, ale te różnią się od siebie w zależności od oferty.
Rachunki za wodę muszą być niższe
Rachunki za wodę, podobnie jak rachunki za energię elektryczną, są na tyle wysokie, że wiele gospodarstw domowych w UK zastanawia się nad znaczącym ograniczeniem korzystania z tych podstawowych dóbr. Niedawne badanie Citizens Advice wykazało, że nawet co czwarte gospodarstwo domowe w UK rozważa zrezygnowanie tej zimy z ogrzewania domu i wody z powodu rosnących rachunków za energię (odsetek ten wzrósł do 31 proc. w przypadku gospodarstw domowych z dziećmi i 39 proc. w przypadku osób o niskich dochodach). Inne z kolei badanie przeprowadzone przez YouGov dla Independent Age pokazało, że w Anglii 38 proc. osób w wieku powyżej 65 lat i z dochodami na gospodarstwo domowe poniżej 15 000 funtów miało trudności z opłacaniem rachunków za wodę. W Walii odsetek ten wyniósł 29 proc.
W związku z rosnącymi kosztami użytkowania wody, do Minister ds. wody i powodzi Emmy Hardy wpłynął właśnie list od 14 organizacji charytatywnych z apelem, aby rząd wprowadził jednolitą taryfę socjalną za wodę dla gospodarstw domowych o niskich dochodach. Pod listem podpisały się takie organizacje jak Independent Age, Money Advice Trust, Parkinson’s UK i Age UK.
Taryfa socjalna to jedyna słuszna droga
Dla 14 organizacji charytatywnych pomagających osobom starszym i rodzinom borykającymi się z kryzysem kosztów życia, wprowadzenie taryfy socjalnej to jedyna słuszna droga. „Jednolita taryfa socjalna za wodę byłaby prostym sposobem na zapewnienie sprawiedliwego i spójnego wsparcia osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej. [Taka taryfa] zapewniłaby większej liczbie osób dostęp do potrzebnej im wody bez konieczności dokonywania skrajnych poświęceń” – czytamy we fragmencie listu, do którego dotarli dziennikarzy „The Guardian”.
Aktywiści wierzą, że jednolitą taryfę socjalną można by wprowadzić jeszcze przed kolejnym przeglądem cen w firmach wodociągowych zaplanowanym na lata 2025-2030 r. Choć już teraz wiadomo, jak stwierdził organ regulacyjny Ofwat, że średnie rachunki za wodę mają wzrosnąć w ciągu pięciu lat od kwietnia 2025 r. aż o 21 proc.