Borówki skażone wirusem zapalenia wątroby typu A

Holenderski supermarket Albert Heijn podjął decyzję o natychmiastowym wycofaniu ze sklepów mrożonych borówek w opakowaniach 1kg. Okazało się, że produkt może być zakażony wirusem zapalenia wątroby typu A. Skąd wirus zapalenia wątroby typu A w borówkach?

Która partia owoców jest skażona?

Albert Heijn opublikował komunikat, w którym pilnie zwraca się do klientów z prośbą o nie spożywanie mrożonych borówek. Chodzi o produkt z datą ważności 14 kwietnia 2026. Opakowania z tą datą ważności należy zwrócić do sklepu Albert Heijn i nie spożywać owoców. Klienci, którzy zakupili produkt online, mogą wypełnić ten formularz.

Co zrobić jeśli spożyło się skażone owoce?

Diagnoza wirusowego zapalenia wątroby typu A opiera się zwykle na wywiadzie epidemiologicznym oraz badaniach laboratoryjnych. U chorych jest widoczny wzrost enzymów wątrobowych (ALT, AST) oraz w testach serologicznych: obecność przeciwciał anty-HAV klasy IgM (infekcja aktywna). Objawy średnio pojawiają się po 28 dniach i opisujemy je poniżej. 

Wirus zapalenia wątroby typu A – wszystko, co warto wiedzieć

Wirus zapalenia wątroby typu A (HAV) jest jednym z głównych czynników wywołujących wirusowe zapalenie wątroby (hepatitis). Należy do rodziny Picornaviridae i rodzaju Hepatovirus. Choroba przez niego wywoływana to tzw. żółtaczka pokarmowa, która ma łagodniejszy przebieg w porównaniu z wirusami zapalenia wątroby typu B (HBV) i C (HCV).

Do zakażeń dochodzi głównie przez:

  • Spożycie skażonej wody lub żywności,
  • Bezpośredni kontakt z osobą zakażoną.

Jak wygląda zakażenie wirusem wątroby typu A?

Okres inkubacji trwa od 15 do 50 dni, średnio około 28 dni. Po spożyciu zakażonych owoców, objawy pojawią się dopiero po prawie miesiącu. 

Objawy są zróżnicowane i mogą przebiegać od bezobjawowych zakażeń po pełnoobjawową chorobę. 

Można się spodziewać 2 faz objawowych:

  • Prodromalna (wstępna): Objawy grypopodobne, takie jak gorączka, złe samopoczucie, nudności, wymioty, utrata apetytu, bóle mięśni i stawów.
  • Żółtaczkowa: Pojawia się żółtaczka (żółte zabarwienie skóry i twardówek oczu) w wyniku wzrostu stężenia bilirubiny, ciemny mocz, odbarwione stolce.

U dzieci przebieg często jest bezobjawowy, a u dorosłych objawy są bardziej nasilone.

Powrót do zdrowia trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Choroba zazwyczaj nie przechodzi w formę przewlekłą.

Nie istnieje specyficzne leczenie przeciwwirusowe dla HAV. Leczy się je objawowo poprzez:

  • Nawadnianie (szczególnie przy wymiotach i biegunkach),
  • Odpoczynek,
  • Unikanie alkoholu i leków hepatotoksycznych.

Skąd  wirusa zapalenia wątroby typu A w owocach?

Obecność wirusa zapalenia wątroby typu A (HAV) w mrożonych owocach jest możliwa i została udokumentowana w różnych krajach. Do skażenia owoców wirusem HAV dochodzi zwykle w trakcie procesów zbioru, mycia, przetwarzania lub pakowania. 

Źródłem skażenia mrożonych owoców wirusem HAV może być zanieczyszczona woda, pracownicy mający kontakt z owocami, nieprzestrzeganie zasad higieny przy produkcji.

Znane przypadki zakażeń HAV związanych z mrożonymi owocami

  1. Europa (2013-2014):
    • W kilku krajach europejskich, w tym we Włoszech, Niemczech, Holandii i Polsce, odnotowano ognisko epidemii HAV związane z konsumpcją mrożonych jagód, głównie truskawek i malin.
    • Wirus został wykryty w partiach owoców importowanych z krajów o niższych standardach higienicznych.
    • W wyniku tego zdarzenia zalecano gotowanie mrożonych owoców przed spożyciem.
  2. Stany Zjednoczone (2013):
    • Wybuch epidemii HAV w USA został powiązany z konsumpcją mrożonej mieszanki owoców, zawierającej m.in. truskawki i jagody importowane z Egiptu.
    • Odnotowano ponad 150 przypadków zakażeń.
  3. Australia (2015):
    • W Australii wybuch epidemii HAV został przypisany mrożonym jagodom importowanym z Chin. Wykazano, że skażenie mogło być wynikiem użycia zanieczyszczonej wody podczas mycia owoców.
  4. Kanada (2016):
    • Epidemię HAV związano z mrożonymi owocami, które nie zostały odpowiednio przetworzone przed spożyciem. Dochodzenie wskazywało na importowane maliny i jeżyny.

Przeczytaj także

Mniej pieniędzy na ochronę zdrowia, więcej na politykę azylową

Oszczędności zostaną uzyskane w cięciach w zasiłkach dla bezrobotnych i opiece zdrowotnej. Z kolei o 900 mln euro zostanie zwiększone finansowanie pomocy dla osób szukających azylu w Holandii.

Rekompensata za zbyt wysokie rachunki za energię

Osoby, które posiadają umowy energetyczne o zmiennej stawce, mogą mieć prawo do rekompensaty za zbyt wysokie rachunki za energię.

Zakaz fajerwerków w całej Holandii. Kiedy zacznie obowiązywać?

Holenderski parlament zatwierdził wniosek, zgodnie z którym po Sylwestrze 2025 roku zacznie obowiązywać w całym kraju zakaz fajerwerków.

Wzrosną ceny benzyny w Holandii. Od kiedy?

Od przyszłego roku wzrosną ceny benzyny w Holandii, jeśli rząd nie podtrzyma swojej ochrony przed skutkami kryzysu dla obywateli.

Setki osób wzięło udział w marszu upamiętniającym 14-letnią Polkę

Prawie 500 osób wzięło udział w marszu milczenia upamiętniającym 14-letnią Ninę, która targnęła się na własne życie po tym, jak była nękana przez rówieśników.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport