Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Najnowszy raport Royal College of Physicians wzywa do pilnych działań rządu i traktowania złej jakości powietrza jako kryzysu, który z pewnością trzeba powstrzymać.

- Advertisement -

Zanieczyszczenie powietrza – nawet w niskich stężeniach – szkodzi całemu ciału

Raport „A Breathe of Fresh Air” opracowany we współpracy z naukowcami z Imperial College London wskazuje jednoznacznie: zanieczyszczenie powietrza ma negatywny wpływ niemal na każdy narząd człowieka. Z jednej strony dotyczy to dorosłych osób z chorobami układu oddechowego, a z drugiej także noworodków. Nawet przy niskich stężeniach zanieczyszczeń oczywiście mogą wystąpić takie problemy jak:

  • niska masa urodzeniowa,
  • rozwój astmy,
  • choroby serca i udary,
  • demencja,
  • zaburzenia zdrowia psychicznego.

Co więcej, raport zwraca uwagę na rosnące zagrożenie zanieczyszczeniem powietrza w pomieszczeniach. Problem występuje zwłaszcza tam, gdzie wentylacja jest słaba, następnie występuje pleśń i wilgoć. Źródłem emisji są systemy grzewcze i chemia domowa, dlatego to je trzeba przede wszystkim ograniczyć.

Wysoka cena dla zdrowia i gospodarki

Toksyczne powietrze już teraz kosztuje Wielką Brytanię prawdopodobnie miliardy funtów rocznie. W 2019 roku szacowane koszty opieki zdrowotnej, obniżonej wydajności pracy i pogorszonej jakości życia przekroczyły 27 miliardów funtów. Jednak przy szerszym ujęciu skutków – np. związanych z demencją – mogły sięgnąć aż 50 miliardów. Perspektywy również nie są optymistyczne.

zanieczyszczenie powietrza
W UK ludzie oddychają trucizną, a zanieczyszczenie powietrza ma zły wpływ niemal na każdy narząd człowieka / fot. Getty Images

Eksperci z Royal College of Physicians podkreślają, że obecne działania Wielkiej Brytanii są niewystarczające, a kraj pozostaje w tyle za innymi państwami europejskimi pod względem ochrony obywateli przed zanieczyszczonym powietrzem.

Raport wzywa rząd do opracowania kompleksowej strategii obejmującej:

  • ograniczenie emisji z transportu, rolnictwa i spalania drewna,
  • stworzenie zintegrowanej strategii jakości powietrza,
  • uwzględnienie czystości powietrza w działaniach klimatycznych (Net Zero),
  • uruchomienie ogólnokrajowej kampanii informacyjnej na temat wpływu zanieczyszczenia na zdrowie.

Oddychanie czystym powietrzem to podstawowe prawo człowieka, a nie luksus

Prof. Sir Chris Whitty, naczelny lekarz Anglii, przypomina we wstępie do raportu: Zanieczyszczenie powietrza pozostaje najważniejszym zagrożeniem środowiskowym dla zdrowia. Dotyczy każdego i jest odpowiedzialnością wszystkich.

W podobnym tonie wypowiada się dr Mumtaz Patel, prezes Royal College of Physicians. Jego zdaniem nie można już traktować tego problemu jako wyłącznie środowiskowego. Reasumując, to poważne, przewlekłe zagrożenie zdrowotne, którego skutki społeczno-ekonomiczne są ogromne.

Teksty tygodnia

86-latka aresztowana po tym jak w jej domu odnaleziono ludzkie szczątki

Policja w Leicester aresztowała 86-letnią kobietę po otrzymaniu zgłoszenia o ludzkich szczątkach znajdujących się w jej domu. Funkcjonariusze przeszukali dwie lokalizacje po tym, jak ktoś poinformował, że szczątki mogły zostać ukryte w domu przy Wolverton Road jeszcze w latach 70-tych.

Zbadaj swój wzrok, a dowiesz się, czy będziesz miał zawał

Naukowcy z Uniwersytetu w Dundee dokonali zaskakującego odkrycia. Okazuje się, że rutynowe komputerowe badanie oczu może pomóc przewidzieć ryzyko zawału lub udaru w najbliższej dekadzie.

Podwyżka czynszów w UK. O ile wzrosły koszty wynajmu?

W ciągu trzech lat podwyżka czynszów w UK wyniosła 21 proc. Popyt ze strony najemców nadal jest wysoki, jednak pojawiły się pewne oznaki spowolnienia wzrostu.

Przyszłość zapukała do HMRC. Wirtualne konto podatnika i 7000 nowych pracowników zatrudnionych do ścigania płatników

Czy nadchodzi cyfrowa rewolucja w brytyjskim systemie podatkowym? A może raczej gruntowna modernizacja, która odmieni sposób, w jaki miliony obywateli kontaktują się z urzędem skarbowym?

Brytyjska flaga w szkole. Kolejni uczniowie ukarani za noszenie symboli narodowych

W Wielkiej Brytanii wciąż głośno o sprawie 12-latki ukaranej za założenie sukienki z motywem brytyjskiej flagi na szkolną imprezę. Teraz pojawiły się doniesienia, że uczniowie innej szkoły również ponieśli konsekwencje za noszenie narodowej flagi podczas szkolnego święta kultury.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie