Coraz więcej mieszkańców Holandii nie czuje się bezpiecznie w swoim kraju

Jak wynika z najnowszego raportu Centraal Bureau voor de Statistiek, mieszkańcy Holandii coraz częściej nie czują się bezpiecznie w swoim kraju. Statystyki wskazują na wzrost takich przestępstw jak przemoc, kradzież lub wandalizm.

Holandia coraz mniej bezpiecznym państwem?

Statystyki zaprezentowane właśnie przez Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) pokazują dobitnie, że w Holandii nastąpił wzrost pospolitych przestępstw. A także że ludzie czują się coraz mniej bezpiecznie. Zarówno ogólnie, jak i w swoim sąsiedztwie, w najbliższym otoczeniu swojego domu. O ile bowiem w 2021 r. na brak poczucia bezpieczeństwa wskazywało 33 proc. ankietowanych, o tyle dwa lata później wskaźnik ten wzrósł do 35 proc. Podobny wzrost nastąpił także w przypadku poczucia bezpieczeństwa w okolicy swojego domu. W 2021 r. na brak takiego bezpieczeństwa wskazało 13,9 proc. badanych, a w 2023 r. – już 15 proc.

Najbardziej o swoje zdrowie i życie zaczęli w krótkim czasie obawiać się mieszkańcy Flevoland – najmłodszej z holenderskich prowincji, utworzonej w 1986 roku. Tam w 2023 r. na brak poczucia bezpieczeństwa wskazało 17,5 proc. ankietowanych w porównaniu do 14 proc. w 2021 roku. Poza mieszkańcami Flevoland z niskim poczuciem bezpieczeństwa borykają się także mieszkańcy Zuid-Holland (Holandii Południowej, najludniejszej prowincji Królestwa Niderlandów) i mieszkańcy Limburgii. W pierwszej prowincji na brak poczucia bezpieczeństwa wskazało 17,7 proc. badanych, a w drugiej – 17,6 proc.

Z kolei najbezpieczniej w swojej okolicy czują się mieszkańcy Fryzji i Drenthe. Niepewnie czuje się tam odpowiednio 10,3 proc. i 10,5 proc. ankietowanych.

Przestępstwa pospolite to problem w Holandii?

Statystyki pokazują, że w ubiegłym roku aż 19,9 proc. mieszkańców Holandii w wieku 15 lat lub więcej padło ofiarą pospolitych przestępstw. Chodzi tu przede wszystkim o przemoc, włamania, kradzieże i wandalizm. W 2021 r. odsetek ten wyniósł 17 proc., ale należy mieć na uwadze, że wówczas panowały jeszcze pewne obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Liczba przestępstw najbardziej wzrosła w prowincji Groningen. W 2023 r. wyniosła 21,3 proc., podczas gdy dwa lata wcześniej ukształtowała się na poziomie 16,3 proc. Natomiast w zeszłym roku najczęściej ofiarami przestępstw padali ludzie w Holandii Północnej (23,6 proc.) i Holandii Południowej (22,3 proc.).

W liczbach bezwzględnych najwięcej przestępstw odnotowano w Amsterdamie. Było to 61 000 kradzieży, włamań, aktów przemocy i wandalizmu. To aż 67 przestępstw na 1000 mieszkańców miasta, podczas gdy średnia dla kraju wynosi 29 przestępstw na 1000 mieszkańców.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

W lutym 2025 inflacja w UK spadła

Indeks CPI (czyli wskaźnik cen konsumpcyjnych w UK), który stanowi oficjalną miarę inflacji, w lutym 2025 roku wyniósł 2,8 proc w skali rocznej. W porównaniu ze styczniem 2025 odnotowano spadek o 0,2 proc.

Płaca minimalna w UK – stawki National Living Wage i National Minimum Wage w 2025

Na jaki wzrost wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy, którzy zarabiają „najniższą krajową” na Wyspach?

UE apeluje, aby zrobić zapasy na wypadek katastrofy

Komisja Europejska radzi obywatelom UE, aby zrobili zapasy na wypadek katastrofy. Powinny wystarczyć na 72 godziny.

Imigrant dostał prawo pobytu w UK po 50 latach

61-letni imigrant, Samuel Jarrett-Coker, który przybył do Wielkiej Brytanii...

Kryzys mieszkaniowy w UK. Migranci wynajmują przybudówki jako mieszkania

Patologia na rynku wynajmu mieszkań w Wielkiej Brytanii jest bardzo widoczna. Migranci szukający taniego lokum zapłacą za każdy dach nad głową

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie