Inflacja spadła do 4,6 proc. w październiku, co stanowi spadek o ponad 2 proc. z 6,7 proc. odnotowanych we wrześniu. Wynik ten przewyższył oczekiwania wielu analityków. Jednak czy przełoży się na obniżkę stóp procentowych?
Spadek inflacji w październiku do 4,6 proc. stanowi ogromną poprawę w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym. Przypomnijmy, że wtedy inflacja osiągnęła swój szczyt, czyli 11,1 proc. Czy zatem obniżenie inflacji o połowę wpłynie na obniżkę stóp procentowych? A jeśli tak, to kiedy?
Bank Anglii zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych?
Cel rządu dotyczący obniżenia inflacji do końca tego roku z 11,1 proc. aż o połowę został już osiągnięty. Jednym z najbardziej dotkliwych skutków rosnącej inflacji jest wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych. Mimo jednak spadku inflacji w ostatnim czasie, Bank Anglii nadal nie obniża stóp procentowych.
Na początku listopada zdecydował się na pozostawienie ich na poziomie 5,25 proc., czyli najwyższym od 15 lat. Z kolei gubernator Banku Anglii, Andrew Bailey stwierdził, że inflacja wciąż jest zbyt wysoka i dodał, że jest zdecydowanie za wcześnie na obniżkę stóp. Ekonomiści prognozują jednak dalszy spadek inflacji w nadchodzących miesiącach.
Właściciele kredytów hipotecznych mogą przynajmniej liczyć na to, że stopy procentowe przy niższej niż się spodziewano inflacji nie pójdą w górę. Jednak analitycy finansowi z Morgan Stanley twierdzą, że Bank Anglii może obniżyć stopy procentowe dopiero w maju przyszłego roku. Prognozują również, że do końca 2024 roku wyniosą one 4,25 proc.
Z kolei Capital Economics przewiduje, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie 5,25 proc., a ich obniżka nastąpi dopiero w drugiej połowie przyszłego roku. Do końca 2025 roku stopa bazowa miałaby spaść do 3 proc.
Co z kredytami hipotecznymi?
Banki zmieniają swoje stałe oprocentowanie kredytów hipotecznych na podstawie przewidywań dotyczących ostatecznej wysokości stopy bazowej. A to jest akurat ściśle związane z prognozami dotyczącymi inflacji.
Im bardziej spada inflacja, tym bardziej wzrasta pewność rynków, że stopy procentowe zostaną obniżone. Ponadto banki walcząc o klientów będą się decydować na bardziej przystępne oferty dotyczące kredytów hipotecznych.