piątek, 20 września, 2024

Czy Rishi Sunak dotrzyma obietnicy w sprawie rachunków za energię?

Ponad 140 organizacji charytatywnych i osób prywatnych, w tym działacz na rzecz konsumentów Martin Lewis, wezwało Rishiego Sunaka, aby dotrzymał obietnicy pomocy najmniej zamożnym brytyjskim gospodarstwom domowym w związku z rosnącymi cenami energii w UK.

Grupa ta wystosowała pismo do premiera Wielkiej Brytanii. Ponawia w nim apele o wypełnienie zobowiązania rządu dotyczącego udzielenia pomocy rodzinom na Wyspach znajdującym się w trudnej sytuacji. Chodzi konkretnie o obniżkę wysokości rachunków za prąd i gaz, zanim dotychczasowe programy wsparcia w tym względzie zostaną zakończone.

W liście, do którego dotarli dziennikarze „The Guardian”, jego autorzy żądają pomocy dla gospodarstw domowych borykających się z „nieprawdopodobnie wysokimi rachunkami za energię”. Co więcej, sytuacja ta ma utrzymać się nawet do końca trwającej dekady! Trzeba działac. Co na to rząd?

Czy Rishi Sunak dotrzyma swojej zeszłorocznej obietnicy?

Typowy rachunek za energię gospodarstwa domowego spadnie do nieco poniżej 2000 funtów rocznie. Przypomnijmy, od 1 października 2023 przez trzy kolejne miesiące, regulowany przez Ofgem pułap cenowy będzie wynosił 1923 funtów w skali roku. Niemniej, przeciętne gospodarstwo domowe w dalszym ciągu będzie płacić za gaz i energię elektryczną dużo. Konkretnie, prawie dwukrotnie wyższej stawki niż przed inwazją Rosji na Ukrainę, która wywołała światowy kryzys energetyczny.

Warto w tym miejscu dodać, że zarówno sam premier, jak i jego rząd zapowiadali konsultacje. Miały one dotyczyć planów wprowadzenia taryfy socjalnej dla najmniej zarabiających. Konkrety pojawiły się podczas Autumn Statement w zeszłym roku. Ostatecznie ministrowie nie uwzględnili tej kwestii w proponowanych latem zmianach na rynku energii.

Czy rząd wprowadzi taryfy socjalne dla biedniejszych rodzin w UK?

Według brytyjskich mediów władze UK „po cichu” odpuściły tę kwestię, pozostawiają najbardziej potrzebujących samym sobie. Zapowiedziano, że podjęte zostaną działania, a nic (póki co!) nie zrobiono.

List został podpisany przez National Energy Action, grupę prowadzącą kampanię na rzecz walki z ubóstwem energetycznym, Age UK, Citizens Advice, Energy Action Scotland, Fair By Design, Money Saving Expert oraz Scope. Poparło go kolejnych 140 organizacji i parlamentarzystów, w tym Angus MacNeil, przewodniczący komisji ds. bezpieczeństwa energetycznego oraz Ben Lake, przewodniczący ogólnopartyjnej grupy parlamentarnej ds. ubóstwa energetycznego i efektywności energetycznej.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Jak oceniamy brytyjski system edukacji w porównaniu z polskim? [sonda]
Zmiany finansowe, które wchodzą we wrześniu
W Londynie zniszczono 25 proc. nowych kamer ULEZ. Sadiq Khan ugnie się pod presją londyńczyków?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?