Dieta dla mózgu. 4 kluczowe składniki wspomagające pamięć i koncentrację

Dlaczego warto dbać o dietę odpowiednią dla mózgu? Co jeść, żeby poprawić funkcjonowanie naszego „centrum dowodzenia” i zapobiec jego przedwczesnemu starzeniu się? Oto porady eksperta dotyczące diety mind, czyli diety mózgowej.

Mózg to kluczowy organ w ciele człowieka sterujący pracą całego organizmu. Od gospodarki hormonalnej i koordynowania pracy poszczególnych układów wewnętrznych, aż po zarządzanie emocjami i funkcjami intelektualnymi (np. pamięć, koncentracja, planowanie) – aby wymienić tylko podstawowe sprawy, za jakie odpowiedzialny jest nasz mózg.

fot. pixabay

Dlaczego dbanie o mózg jest ważne?

Jak nietrudno wywnioskować, prawidłowe lub nieprawidłowe funkcjonowanie mózgu ma dla nas ogromne znaczenie, ponieważ przekłada się bezpośrednio na zdrowie i codzienne samopoczucie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

– Pogorszenie funkcjonowania mózgu może skutkować zaburzeniami w pracy różnych organów, na przykład tarczycy, wzroku. Ponadto, nieprawidłowości na poziomie neuronalnym mogą prowadzić do takich chorób, jak depresja czy Alzheimer, a także do innych zaburzeń związanych z pogorszeniem pamięci, koncentracji i różnych funkcji poznawczych, prowadząc do spadku ogólnego samopoczucia, a w dalszej perspektywie do zmniejszenia możliwości skutecznego radzenia sobie z codziennymi obowiązkami i wyzwaniami – wyjaśnia Tomasz Sagan, nasz ekspert z londyńskiej restauracji My Fit Food, specjalizującej się w zbilansowanej zdrowej diecie.

Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie o mózg. Jak to robić? Jedną z najistotniejszych kwestii (obok aktywności fizycznej) jest zwrócenie uwagi na właściwą dietę, która będzie dobra dla mózgu. Co zatem jeść? Jakich składników nie powinno zabraknąć w codziennej diecie dobrej dla mózgu, zwanej też dietą mind?

fot. pixabay

Dieta mind. Co jeść, żeby wspomagać pracę mózgu?

W diecie mind ważne jest to, aby pamiętać, że mózg – jako centrum dowodzenia organizmu – potrzebuje sporo energii do pracy. Warto wiedzieć, że mózg pracuje całą dobę – nawet wtedy, gdy śpimy, w naszej głowie toczą się procesy związane z porządkowaniem bodźców i informacji, które w ciągu dnia w przeogromnej ilości bombardowały nasz organizm. W związku z tym, w diecie komponowanej pod kątem wspomagania mózgu nie może zabraknąć przede wszystkim następujących elementów:

  1. węglowodany
  2. białko
  3. kwasy omega 3 i omega 6
  4. witaminy i minerały.

Powyższe składniki, na które trzeba zwrócić uwagę w diecie dla mózgu, muszą oczywiście być w odpowiedniej jakości i ilości. Jak podpowiada nasz ekspert z My Fit Food, w przypadku węglowodanów, dla mózgu potrzebna jest szczególnie glukoza – jednak z substancją tą trzeba uważać, ponieważ jej nadmiar może być z kolei bardzo szkodliwy. Nie chodzi więc o zajadanie się słodyczami, ale o rozsądne wybieranie bardziej wartościowych źródeł węglowodanów, przede wszystkim owoców, warzyw oraz naturalnych soków.

Właściwy poziom węglowodanów sam w sobie jeszcze nie wystarczy, aby ochronić nas na przykład przed depresją, związaną z zaburzeniami na poziomie neuroprzekaźnictwa – szczególnie serotoniny, noradrenaliny i dopaminy. Dla zachowania dobrego metabolizmu, który znajduje się u podłoża prawidłowego neuroprzekaźnictwa, należy zadbać o pełnowartościowe białko w diecie. Źródłem wysokiej jakości białka są przede wszystkim jaja, ryby i chude mięso.

W przypadku kwasów omega 3 i 6, ich dobrym źródłem również są ryby – zwłaszcza tłuste, morskie. Alternatywnie można spożywać sam tran, który jest dobrym źródłem kwasów omega. Kwasy omega znajdziemy też między innymi w orzechach, awokado czy w oliwie z oliwek (i innych olejach roślinnych wysokiej jakości).

fot. pixabay

Witaminy i minerały to dość oczywiste składniki każdej diety – nie może ich też zabraknąć w diecie mózgowej. Wśród witamin, dla mózgu najważniejsze są te z grupy B, w tym kwas foliowy, a także witamina C. Z kolei wśród minerałów, do kluczowych należą: cynk, miedź, żelazo i magnez.

– Odpowiednie witaminy i minerały znajdziemy między innymi w kaszach i orzechach, a także w warzywach i owocach – np. w fasoli, szpinaku, brokułach, bananach, pomarańczach czy awokado. Warto także pamiętać o spożywaniu jaj, a także nie bać się sięgać czasem po wołowinę lub wątróbki, będące dobrym źródłem na przykład żelaza. Częściowo można oczywiście suplementować witaminy i minerały, jednak zazwyczaj znacznie lepiej przyswajają się one poprzez naturalne źródła pokarmowe – ważne jest zatem odpowiednie skomponowanie i zbilansowanie naturalnej diety pod kątem wspomagania pracy mózgu – podpowiada Tomasz Sagan z My Fit Food.

W jaki dokładnie sposób skomponować konkretną dietę? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat i na temat innych kwestii dotyczących zdrowego żywienia oraz wspomóc się profesjonalnym kalkulatorem kalorii, a także pomysłami specjalistów na konkretne zestawy diet, to wszelkie tego typu pomoce znajdziesz na stronie londyńskiej restauracji My Fit Food, specjalizującej się w zdrowej diecie i dostarczającej odpowiednio dobrane zestawy posiłków pod wskazany adres na terenie Londynu.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Pracownicy migrujący wykorzystywani jak niewolnicy w Wielkiej Brytanii

Praca w brytyjskich firmach czy na farmach dla wielu ludzi jest nadzieją na lepsze życie. Jednak pracownicy migrujący bywają wykorzystywani w Wielkiej Brytanii jak niewolnicy. Dotyka to również Polaków.

Komu służby graniczne mogą anulować pre-settled status. Czy mogą także cofnąć setlled-status?

Pracownicy służb granicznych otrzymali uprawnienia do tego, aby anulować pre-settled status obywateli UE, którzy nie spełniają wymogów.

Rośnie poparcie dla Zjednoczenia Irlandii

W ciągu ostatnich trzech lat wzrosło poparcie dla Zjednoczenia Irlandii. Coraz więcej unionistów jest za przeprowadzeniem głosowania.

Home Office po Brexicie wydaje wizy pracownicze homeopatom, psim groomerom i DJ-om

Jak wprowadzenie nowego systemu imigracyjnego w UK wyszło w praktyce? Jacy pracownicy otrzymują wizy i przyjeżdżają na Wyspy?

Inflacja w Wielkiej Brytanii – najnowsze dane

Inflacja w Wielkiej Brytanii niepokojąco przyspiesza. W grudniu wyniosła 2.5%, w styczniu już 3%. Co bardziej niepokojące, wskaźnik przekroczył prognozy. Kogo najbardziej dotyka wzrost cen?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie