Duże lotnisko stanęło na kilka godzin. Do pasa przykleili się aktywiści klimatyczni

Spory chaos zapanował wczoraj na lotnisku w Monachium, które na kilka godzin musiało wstrzymać przyloty i odloty. Sześcioro aktywistów klimatycznych przedarło się przez płot i przykleiło do płyty lotniska.

Aktywiści klimatyczni poważnie zakłócili funkcjonowanie międzynarodowego lotniska

Dosyć brawurową akcję w Monachium przeprowadzili aktywiści z grupy Last Generation. Sześcioro kobiet i mężczyzn przedarło się przez płot bezpieczeństwa i zdołało dostać się na płytę lotniska. Tam aktywiści przykleili się do dróg prowadzących do pasa startowego, uniemożliwiając tym samym ruch samolotów po płycie. Port lotniczy w Monachium nie miał zatem wyjścia i musiał wstrzymać na kilka godzin wszystkie przyloty i wyloty. Całą sytuację w bardzo ostrych słowach skomentowała niemiecka Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser: „Takie przestępcze działania zagrażają ruchowi lotniczemu i szkodzą ochronie klimatu, ponieważ powodują jedynie brak zrozumienia i złość” – napisała minister na portalu X.

Dlaczego aktywiści klimatyczni wdarli się na lotnisko?

Aktywiści z Last Generation opublikowali na platformie X wiadomość, wyjaśniając, dlaczego w sobotę przeprowadzili tak brawurową akcję na lotnisku w Monachium. Protest miał bowiem pokazać, że rząd niemiecki nie robi wystarczająco dużo, by zapobiec katastrofie klimatycznej. A już na pewno „bagatelizuje” negatywny wpływ latania na środowisko. Natomiast, jak przypominają protestujący, transport lotniczy jest najbardziej szkodliwą dla środowiska branżą transportu na świecie.

Działania ze strony aktywistów klimatycznych zostały też bardzo ostro skrytykowane przez dyrektora generalnego Niemieckiego Stowarzyszenia Portów Lotniczych Ralpha Beisela. – Naruszenie obszaru chronionego w porcie lotniczym nie jest błahym wykroczeniem. Ponad setkom tysięcy pasażerów uniemożliwiono spokojny i punktualny początek wakacji – zaznaczył.

Teksty tygodnia

Home Office wycofało się z deportacji 80-letniej Polki

Home Office zreflektowało się przyznając, że deportacja Polki była błędną decyzją. Ostatecznie 80-letniej kobiecie przyznano prawo pobytu.

Londyńskie taksówki znikają? Czy są gatunkiem zagrożonym?

Choć są symbolem miasta, tak samo jak piętrowe autobusy, znikają w niezwykłym tempie. Londyńskie taksówki są gatunkiem zagrożonym. Czy za kilkadziesiąt lat znikną z krajobrazu miasta?

Najtańszy supermarket w UK w marcu 2025

Gdzie w minionym miesiącu opłacało się najbardziej robić codzienne zakupy? Prezentujemy ranking najtańszych marketów w Wielkiej Brytanii za marzec 2025 roku.

Paszporty brytyjskie znów droższe! Zobacz, ile zapłacisz od kwietnia 2025

10 kwietnia podrożały brytyjskie paszporty. Koszt tych dokumentów wzrósł o 7 proc. do 94,50 funta. W ciągu dwóch lat ich cena wzrosła o ponad jedną czwartą.

Tu zagłosujesz na prezydenta. Lista komisji wyborczych w UK już dostępna

Gdzie Polacy mieszkający na Wyspach będą mogli oddać swój głos w wyborach prezydenckich 2025? Poniżej, prezentujemy pełną listę obwodowych komisji wyborczych (OKW), które utworzono w UK.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie