czwartek, 19 września, 2024

Duże sieci oszukują na kartach lojalnościowych? Szokujące badanie

Organizacja konsumencka Which? opublikowała właśnie wyniki szokującego badania, w trakcie którego przeanalizowała zmiany cen 12 000 produktów dostępnych w dużych sieciach handlowych. Okazało się, że powszechną praktyką jest znaczne podnoszenie cen niektórych towarów, a następnie obniżanie ich w krótkim czasie dla posiadaczy kart lojalnościowych.

Karty lojalnościowe – czy to się naprawdę opłaca?

Z założenia karta lojalnościowa powinna przynosić klientom rzeczywiste korzyści z regularnego robienia zakupów w wybranej sieci handlowej. Ale w Wielkiej Brytanii karty lojalnościowe zdaje się nie zawsze tak działają. Czasami mają one na celu wzięcie lojalnych klientów podstępem i przekonanie ich, że są oni bardziej doceniani i wynagradzani przez daną sieć niż pozostali kupujący, podczas gdy de facto wcale nie zyskują oni niczego dodatkowego z uwagi na swoje wybory konsumenckie.

Organizacja Which? dowiodła właśnie, po przeanalizowaniu cen 12 000 różnego typu produktów dostępnych w największych sieciach handlowych, że wiele sklepów podnosiło ceny produktów dosłownie na kilka dni przed zastosowaniem rabatu dla posiadaczy kart lojalnościowych. Dla osób nieświadomych tego faktu, oferta mogła się zatem wydawać nadzwyczaj atrakcyjna, podczas gdy niejednokrotnie była ona nawet gorsza niż jeszcze tydzień, dwa wcześniej. Największymi winowajcami w tym względzie były sieci kosmetyczne Boots i Superdrug, ale nieuczciwe praktyki stosują też m.in. Tesco, Sainsbury’s i Morrisons.

Ceny w sklepach – jak kształtują je duże sieci?

Which? ustaliło na przykład, że w ciągu ostatniego pół roku sieć Boots podniosła cenę szczoteczki elektrycznej ze 150 funtów do 400 funtów, czyli o 166 proc., po czym po dwóch tygodniach obniżyła cenę z powrotem do 150 funtów, ale tylko dla posiadaczy kart lojalnościowych. Z kolei sieć Sainsbury’s wprowadziła w pewnym momencie cenę za 695 g nuggetsów z kurczaka Birds Eye w wysokości 5,50 funtów dla wszystkich klientów i 4 funty dla posiadaczy kart lojalnościowych, tylko że w tym samym czasie te same nuggetsy kosztowały 5,25 funtów w Waitrose i 4 funty dla wszystkich klientów w Asda. A w samym Sainsbury’s, trzy tygodnie wcześniej, produkt ten był dostępny w cenie 5 funtów.

– Karty lojalnościowe to coraz większy biznes (…) Ale choć rabaty mogą wyglądać imponująco, to wielu kupujących zaczyna coś podejrzewać w tym, że ceny dla osób niebędących posiadaczami kart lojalnościowych są tak wysokie. Przyjrzeliśmy się historii cen tysięcy produktów i odkryliśmy, że chociaż większość rabatów nie była myląca, to istniały pewne wątpliwe ceny dla osób niebędących członkami. A niektóre przykłady wyglądały jak zwykłe oszustwo – zaznaczyła Ele Clark z Which?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.