DWP będzie sprawdzać konta pobierających benefity

Konta bankowe osób ubiegających się o świadczenia socjalne będą wkrótce co miesiąc sprawdzane. Brytyjskie władze zapowiadają intensyfikację działań wymierzonych w oszustwa benefitowe.

W myśl nowych regulacji kontrole pobierających benefity mają odbywać się co miesiąc. Department for Work and Pension będzie sprawdzać stan ich kont bankowych w ramach walki z oszustami, którzy nadużywają brytyjskiego systemu wsparcia społecznego. Jak donosi dziennik „The Daily Telegraph”, dzięki nowym środkom możliwe będzie jego „uszczelnienie”. Szacuje się, że dzięki niemu uda się zaoszczędzić do 500 milionów funtów w przeciągu pierwszych pięciu lat.

W chwili obecnej w Wielkiej Brytanii ponad 5,4 miliona osób pobiera zasiłki dla bezrobotnych. Liczba ludzi otrzymujących pomoc od państwa osiągnęła najwyższy poziom jesienią tego roku. Trzeba przy tym dodać, że wraz z rosnącą ilością tych, którzy realnie potrzebują takiej pomocy, rośnie też liczba osób, którzy dopuszczają się oszustw w tej materii.

„Przyspieszamy nasze plany walki z oszustwami”

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami DWP musi poprosić o dane konta bankowego każdego wnioskodawcy, ale tylko w sytuacji, gdy podejrzewa, że doszło do oszustwa. Jednak od 2024 roku ta sytuacja się zmieni. Banki będą zobowiązane do przeprowadzania comiesięcznych kontroli w poszukiwaniu oznak oszustwa, jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego „Metro”.

– Już rozprawiamy się z tymi, którzy próbują wykorzystać system opieki społecznej, aby zaoszczędzić podatnikom 1,3 miliarda funtów w przyszłym roku – komentuje rzecznik DWP. – Przyspieszamy nasze plany walki z oszustwami w ramach planu Fighting Fraud. Znacząco wzmocni on linię frontu zwalczania nadużyć finansowych, między innymi poprzez oddelegowanie przeszkolonych specjalistów do przeglądu milionów roszczeń w ramach Universal Credit – podsumowuje.

Benefity pod (większą) kontrolą

– Rząd nie powinien ingerować w prywatność czyjegokolwiek rachunku bankowego w tym kraju bez bardzo ważnego powodu. To niezależne od tego, czy dana osoba otrzymuje świadczenia, czy nie – zwraca uwagę dyrektor Big Brother Watch, Silkie Carlo.

– Takie propozycje znoszą długoletnią zasadę obowiązującą w Wielkiej Brytanii, zgodnie z którą inwigilacja państwa powinna wynikać z podejrzeń, a nie odwrotnie. Gdyby rząd odwrócił regułę domniemania niewinności będzie to niebezpieczne dla wszystkich – podsumowuje.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

1 listopada rząd dodaje 300 funtów do Winter Fuel Payment
Nowe przepisy rujnują kieszenie kierowców. Jak dużo ludzi jest poszkodowanych?
Brytyjczycy polecieli do Polski, żeby zrobić zakupy spożywcze. Sporo zaoszczędzili

Teksty tygodnia

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Czy podatki w UK pójdą w górę?

Coraz więcej ekonomistów, analityków i mieszkańców UK zadaje sobie to pytanie. Kanclerz Reeves wspominała już o opodatkowaniu ISA.

Londyńskie taksówki znikają? Czy są gatunkiem zagrożonym?

Choć są symbolem miasta, tak samo jak piętrowe autobusy, znikają w niezwykłym tempie. Londyńskie taksówki są gatunkiem zagrożonym. Czy za kilkadziesiąt lat znikną z krajobrazu miasta?

Narkotykowy punkt dystrybucji na High Street w Slough

Slough, określane mianem najsmutniejszego miasta w UK boryka się z wieloma problemami. Jednym z większych jest handel nielegalnymi substancjami.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie