Dysproporcje na rynku pracy w UK – przedstawiciele mniejszości etnicznych zarabiają mniej i bardziej odczują skutki kryzysu

Brytyjska dyskryminacja na rynku pracy mocno dotyka przedstawicieli mniejszości etnicznych. Jak się okazuje, nie tylko zarabiają oni mniej, ale również dotyka ich rasizm w miejscu pracy.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Living Wage Foundation sytuacja przedstawicieli nisko opłacanych mniejszości etnicznych w UK jest gorsza, niż sytuacja osób zarabiających równie mało, ale o białym kolorze skóry. 33% pracowników pochodzących z Bangladeszu, 29% pracowników pochodzenia pakistańskiego i 25% czarnoskórych zarabia poniżej poziomu określanego jako real living wage w porównaniu z 20% pracowników o białym kolorze skóry i pochodzących z krajów Wielkiej Brytanii. Co więcej, ponad połowa pracowników z mniejszości etnicznych (56%) twierdzi, że doświadczyła jakiejś formy dyskryminacji w pracy, ponad jedna trzecia (34%) została pominięta w awansie ze względu na przynależność etniczną, a prawie jednej trzeciej (29%) odmówiono pracy z tego właśnie powodu.

- Advertisement -

Warto w tym miejscu dodać, że podobne różnice wynikają również z płci. W większości grup etnicznych kobiety częściej niż mężczyźni zarabiają poniżej stawki określonej przez Fundację Living Wage na poziomie £9.90 w całym kraju i £11.05 w Londynie. 

Kogo dotykają nierówności na brytyjskim rynku pracy?

"W czasie trwającego kryzysu kosztów utrzymania, który jeszcze nie osiągnął szczytu, niniejszy raport jasno pokazuje, że pracownicy z mniejszości etnicznych znajdą się wśród osób najbardziej dotkniętych" – komentowała Katherine Chapman, dyrektor Living Wage Foundation. "Wielu z nich jest zatrudnionych w nisko opłacanych, niepewnych pracach. Koszt życia w kryzysie, podobnie jak pandemia, obnaża długotrwałe nierówności rasowe na rynku pracy".

Dyrektor Chapman zawraca uwagę, że w UK mamy do czynienia ze strukturalnym rasizmem wobec osób o innym niż biały kolorze skóry. Widać to wyraźnie właśnie na rynku pracy, na którym przedstawiciele mniejszości etnicznych są po prostu gorzej traktowani.

Strukturalny rasizm w UK

"Nawet zanim ten niszczycielski kryzys związany z kosztami życia zaczął się eskalować, dane wykazały, że ponad połowa dzieci pochodzących z mniejszości etnicznych już żyła w Wielkiej Brytanii w ubóstwie" – dodaje dr Halima Begum, dyrektor naczelna Runnymede Trust. "Bez odpowiednich i pilnych interwencji nieuniknione jest, że liczba ta będzie masowo rosła, ponieważ kryzys pogłębia się i coraz więcej rodzin jest zmuszonych do niemożliwych do podjęcia decyzji".

 

Teksty tygodnia

Aresztowano 6000 nielegalnych pracowników z zagranicy

Z polecenia Home Office przeprowadzono w UK 6000 aresztowań nielegalnych pracowników pochodzących z zagranicy.

Wielka zmiana dla podróżnych. Brytyjskie lotniska luzują restrykcje bagażowe

Wielka Brytania przygotowuje się do jednej z największych zmian w przepisach lotniczych od 2006 roku. Już w czerwcu podróżni będą mogli przewozić w bagażu podręcznym aż 2 litry płynów. Zmiana dotyczy tych portów lotniczych, które wprowadziły nowoczesne skanery 3D.

Coraz mniej imigrantów przyjeżdża do Wielkiej Brytanii

Dane statystyczne pokazują, że do Wielkiej Brytanii przyjeżdża coraz mniej imigrantów. Doradca Home Office twierdzi, że migracja netto w przyszłym roku ponownie zmniejszy się o połowę do 200 000.

NHS ostrzega: potrzeba nawet 200 tysięcy dawców krwi. Sytuacja jest niebezpieczna

Już w zeszłym roku służba zdrowia biła na alarm z powodu niskiego poziomu zapasów krwi w szpitalach. NHS wyznaczyło sobie ambitny cel – pozyskać milion dawców. Teraz władze informują, że w samej Anglii wciąż brakuje ponad 200 tysięcy osób gotowych oddać krew.

Fałszywe tablice rejestracyjne zalewają brytyjskie drogi. System zawodzi

W Wielkiej Brytanii nasila się niebezpieczny proceder wykorzystywania fałszywych lub sklonowanych tablic rejestracyjnych. Obecny system ich wydawania jest dziurawy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie