Dzień Babci i Dziadka – kiedy i jak obchodzony jest w Polsce i na świecie

Dziś Polacy obchodzą Dzień Babci, a już jutro, we wtorek – Dzień Dziadka. Z tej okazji składamy życzenia i robimy prezenty dla naszych babć i dziadków. W większości lubimy te święta, ale szczególnie wyczekiwane są one przez dzieci, które przygotowują specjalne laurki, występy i poczęstunki zarówno w domu, jak i w szkole.

W Polsce święta te pojawiły się stosunkowo niedawno. W roku 1964 magazyn "Kobieta i Życie" miał zaproponować swoim czytelnikom ustanowienie polskiego Dnia Babci. Pomysł został szybko podchwycony przez inne media, jednak Dzień Dziadka stał się popularny dopiero w latach 80-tych.

Wyślij prezent na Dzień Babci i zrób jej niespodziankę! Weź udział w naszym konkursie

Do Polski święta przywędrowały najprawdopodobniej ze Stanów Zjednoczonych. Inaczej niż my, Amerykanie nie obchodzą dwóch osobnych świąt, ale jedno, o nazwie Narodowy Dzień Dziadków, obchodzony w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy.

Wielkiej Brytanii również obchodzi się jeden Narodowy Dzień Dziadków – w pierwszą niedzielę października. Z kolei we Francji świętuje się zawsze w pierwszą niedzielę marca.

W USA, Kanadzie, UK czy Francji Dzień Babci i Dziadka jest więc świętem ruchomym.

Jako nieruchome, święta te obchodzone są m.in. w Bułgarii, Brazylii i Hiszpanii. W Bułgarii i Brazylii Dzień Babci świętowany jest w tym samym terminie, co w Polsce, w Hiszpanii natomiast 26 lipca.

Choć obchodzone w różnych terminach, Dni Babci i Dziadka świętowane są w bardzo zbliżony sposób na całym świecie. Dzieci przygotowują dla dziadków specjalne laurki, wierszyki, przedstawienia, poczęstunki i imprezy zarówno w domach, jak i w szkołach, a dorośli – składają życzenia i szykują nieco bardziej "poważne" prezenty, a także pomagają w przygotowaniach swoim dzieciom.

WAŻNE: 21 stycznia ruszyła „ochotnicza faza testowa” EU Settlement Scheme, dla imigrantów z UE ubiegających się o status osoby osiedlonej (settled status)

Teksty tygodnia

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Narkotykowy punkt dystrybucji na High Street w Slough

Slough, określane mianem najsmutniejszego miasta w UK boryka się z wieloma problemami. Jednym z większych jest handel nielegalnymi substancjami.

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie