Ekspansja InPostu w Wielkiej Brytanii nabiera tempa. Polska firma ma jednak solidną konkurencję

Polski InPost dynamicznie rozwija swoją działalność na rynku brytyjskim. Ma na nim już ponad 10 tys. paczkomatów. Łącznie z punktami odbioru i nadania przesyłek (PUDO) sieć liczy ponad 16 tys. lokalizacji. Dla polskiej firmy UK jest jednym z ważniejszych rynków e-commerce w Europie.

Dzięki inwestycji w brytyjskiego operatora Yodel InPost szybko zwiększył liczbę punktów OOH (out-of-home) do 16 tys. oraz rozszerzył bazę współpracujących sprzedawców do ponad 700 e-sklepów.

Ambitny cel to 300 milionów paczek rocznie, ale konkurencja nie śpi

Spółka planuje osiągnąć poziom 300 milionów przesyłek rocznie, podczas gdy w 2024 roku dostarczyła 93,2 mln paczek. Już w pierwszym kwartale 2025 roku odnotowała 272 miliony przesyłek. Przychody wyniosły 3 miliardy złotych, czyli o ponad 20 proc. więcej niż rok wcześniej.

- Advertisement -

Wyniki imponują, jednak InPost działa w bardzo konkurencyjnym otoczeniu. Rynek brytyjski podlega konsolidacji, a największe udziały w potokach przesyłek mają trzej giganci: Royal Mail, Amazon oraz Evri. To oni rozdają karty w logistyce ostatniej mili i obsługują największe wolumeny przesyłek.

inpost
Według Rafała Brzoski, właściciela InPostu, UK jest jednym z ważniejszych rynków e-commerce w Europie / fot. Getty Images

W tym kontekście pojawiają się pytania, czy rynek pomieści jeszcze jednego silnego gracza z własną siecią paczkomatów. Zwłaszcza że przestrzeń dla automatów paczkowych może być fizycznie ograniczona przez dostępność lokalizacji.

Paczkomaty wyrastają jak grzyby po deszczu – na rynku robi się ciasno

Grupa InPost nie ogranicza swojej ekspansji do Wielkiej Brytanii. W całej Europie operator posiada już ponad 50 tys. paczkomatów w 9 krajach.

Tylko w 2024 roku firma zamontowała ponad 11,5 tys. nowych maszyn. Tegoroczne nakłady inwestycyjne na dalszy rozwój sieci sięgną 1,8 miliarda złotych, co pozwoli na uruchomienie kolejnych 14 tys. automatów paczkowych na różnych rynkach.

Chociaż dane dotyczące wzrostu InPostu w Wielkiej Brytanii są imponujące, to przyszłość firmy nie jest usłana różami. Rynek coraz bardziej się zagęszcza, ponieważ trzej najwięksi gracze mają dobrze rozwinięte systemy logistyczne, własne sieci punktów OOH (dostaw przesyłek poza domem) oraz lojalnych klientów. Obserwatorzy rynku zastanawiają się, czy konsolidacja nie spowoduje wyparcia mniejszych lub nowych operatorów z ograniczonym dostępem do atrakcyjnych lokalizacji.

Przeczytaj także

Alarm na Wyspach. Każdy mieszkaniec otrzyma ważny SMS

Jeszcze w tym roku rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzi ogólnokrajowy test nowego systemu ostrzegania ludności. Zrobi to po to, aby sprawdzić sygnał alarmowy, który w razie realnego zagrożenia natychmiast poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport