Gospodarka ma się dobrze. Rozwój, pomimo globalnej recesji

Czy istnieje jeszcze miejsce w Europie, gdzie gospodarka ma się dobrze, stabilnie i wykazuje wzrosty. Po serii niepokojących informacji z Wielkiej Brytanii i Niemiec, Holandia niespodziewanie wyrasta na lidera. Dane pozytywnie zaskakują, ale również przekładają się na większą ilość miejsc pracy i postrzeganie Holandii jako dobrego miejsca do życia. 

W czerwcu 2025 roku Holandia wyróżnia się na tle pogrążonej w niepewności Europy. Podczas gdy wiele krajów zmaga się z recesją, inflacją i geopolitycznymi napięciami, gospodarka holenderska zachowuje stabilność i notuje wzrost. To przyciąga uwagę nie tylko inwestorów. Stanowi ważną informację dla osób poszukujących pracy oraz lepszych warunków do życia.

Wzrost PKB i odporność gospodarcza

Holenderski Produkt Krajowy Brutto wykazuje pozytywną dynamikę, napędzaną przede wszystkim przez rosnący popyt wewnętrzny. Konsumpcja prywatna wzmacnia się dzięki poprawiającej się sile nabywczej. Natomiast inwestycje publiczne w infrastrukturę, energetykę i zdrowie publiczne wspierają rozwój w sektorach strategicznych. Rząd skutecznie wykorzystuje narzędzia fiskalne do utrzymania tempa wzrostu. Jednocześnie zachowuje kontrolę nad poziomem zadłużenia.

- Advertisement -

Stabilny rynek pracy i rosnące wynagrodzenia

Rynek pracy w Holandii pozostaje silny. Stopa bezrobocia utrzymuje się na niskim poziomie.  Natomiast sektor usług, technologii i opieki zdrowotnej generuje kolejne miejsca pracy. Wzrost płac przewyższa inflację. To przekłada się na realny wzrost dochodów gospodarstw domowych. Holendrzy wydają więcej, co dodatkowo napędza lokalną gospodarkę. To również dobry sygnał dla obcokrajowców szukających stabilnego zatrudnienia i wyższych standardów życia.

Inflacja w odwrocie

Inflacja, choć nadal powyżej celów banku centralnego, systematycznie spada. Spadki cen energii, oraz stabilizacja łańcuchów dostaw przyczyniają się do wyhamowania wzrostu cen. Rząd wspiera mieszkańców poprzez reformy podatkowe i celowane programy osłonowe, co łagodzi skutki zawirowań gospodarczych. Skuteczne działania są podejmowane już obecnie, w sytuacji napięcia na Bliskim Wschodzie.

Inwestycje i strategiczne sektory

Holandia pozostaje logistycznym i technologicznym sercem Europy. Port w Rotterdamie i lotnisko Schiphol przyciągają kolejne inwestycje zagraniczne. Sektor technologiczny, w tym przemysł półprzewodników, zielona energetyka oraz rozwój AI, stanowią obecnie jeden z głównych motorów wzrostu gospodarczego. Powstają nowe firmy. Natomiast międzynarodowe korporacje rozszerzają działalność. W efekcie powstają tysiące nowych miejsc pracy – również dla cudzoziemców.

Holenderska gospodarka ma się dobrze
Holenderska gospodarka ma się dobrze. Rozwój, handel i skuteczne działania rządu przynoszą efekty, fot. gettyimages.com

Holandia jako miejsce do życia i pracy

Holandia to nie tylko silna gospodarka – to również wysoka jakość życia. Rozbudowana infrastruktura transportowa, powszechny dostęp do opieki zdrowotnej, ekologiczne podejście do przestrzeni miejskiej oraz przejrzysta administracja tworzą środowisko przyjazne do życia. Dodatkowo, państwo wspiera migrantów poprzez programy integracyjne, kursy językowe i pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Gospodarka ma się dobrze. Stabilność w niestabilnych czasach

W czasach globalnych zawirowań Holandia pozostaje jednym z najbardziej stabilnych i perspektywicznych miejsc w Europie. Jej gospodarka, wspierana przez rozsądną politykę, innowacyjność i otwartość, nie tylko przetrwała kryzysy, ale wyszła z nich silniejsza. Dla osób rozważających emigrację zarobkową lub rozpoczęcie nowego życia – to kraj, który oferuje zarówno bezpieczeństwo, jak i realne możliwości rozwoju.

Przeczytaj także

Rosną zarobki w Holandii. W jakich sektorach najbardziej?

W czerwcu zarobki w Holandii wzrosły średnio o 3,9 proc. Jest to wzrost w porównaniu z pierwszą połową roku o 4,1 proc. Oznacza to, że utrzymują się one na poziomie wyższym niż inflacja.

Ceny nowych domów w Holandii wyższe o 9,3%. To największy wzrost od 2 lat

W ciągu pierwszego kwartału tego roku ceny domów w Holandii poszły w górę średnio o 9,3 procenta. To najsilniejszy wzrost cen nowych nieruchomości od ponad dwóch lat.

“Polski strajk” w Holandii. Setki osób domagają się lepszych warunków pracy

Pracownicy centrów dystrybucyjnych w Holandii strajkują. Wśród protestujących przeważają Polscy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej.

Holandia chce podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów

Holenderski rząd planuje podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów. A także zaostrzyć przepisy dla firm.

Reforma zasiłków: mniej pieniędzy, więcej pytań. Co czeka beneficjentów?

Brytyjski rząd przyspiesza program wart miliard euro, mający pomóc osobom dotkniętym zmianami w systemie zasiłków socjalnych. Początkowo planowano jego wdrożenie dopiero w 2029 roku, jednak teraz rząd twierdzi, że zacznie działać wcześniej.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport