Holandia chce ograniczyć dzieciom dostęp do mediów społecznościowych

Holenderski rząd zapowiedział zdecydowane działania na rzecz ochrony zdrowia psychicznego najmłodszych. Wiążą się z tym mocno social media, ponieważ jedną z propozycji jest właśnie „zakaz” korzystania z mediów społecznościowych przez dzieci poniżej 15 lat.

Planowane są konkretne zalecenia skierowane do rodziców, szkół i opiekunów.

Dzieci poniżej 15. roku życia powinny ograniczyć obecność w wirtualnym świecie

Według informacji nadawcy NOS rząd nie wprowadzi sztywnych nakazów. Chce tylko jasno zarysować, co uważa za bezpieczne i odpowiednie w kontekście cyfrowego życia dzieci.

- Advertisement -

Dyrektywa ma zawierać propozycję ograniczenia używania smartfonów w szkołach oraz szczegółowe wskazówki dotyczące czasu, jaki dzieci – zwłaszcza w wieku przedszkolnym – mogą spędzać przed ekranami.

Pomysł rządu ograniczający dzieciom social media to odpowiedź na apel lekarzy i naukowców

W ostatnim czasie narastał społeczny niepokój związany z nadmiernym korzystaniem przez dzieci i młodzież z urządzeń mobilnych. Aż 1400 holenderskich lekarzy i naukowców wystosowało w związku z tym list otwarty. Zaapelowało w nim o ograniczenie dostępu dzieci do smartfonów i mediów społecznościowych. Autorzy proponują, aby dzieci otrzymywały pierwszy telefon najwcześniej w wieku 14 lat. Możliwość założenia konta na portalach społecznościowych przewidziano dopiero od 16. roku życia.

social media
O ograniczenie dostępu dzieci do mediów społecznościowych zaapelowali do rządu lekarze i naukowcy / fot. Getty Images

Mimo że wielu dorosłych zna media takie jak Facebook czy Instagram, to aplikacje takie jak TikTok czy Snapchat często pozostają dla nich obce, a tym samym trudne do kontrolowania. Z tego wynika część obaw – dorośli nie zawsze są świadomi, co dzieci robią w sieci, z kim rozmawiają i jakie treści przeglądają.

Dlaczego młodzi ludzie są tak bardzo przywiązani do social mediów?

Media społecznościowe to dla młodych ludzi przede wszystkim źródło rozrywki i emocji. Przyciąga ich dynamiczny, kolorowy świat, w którym mogą śledzić życie rówieśników. Mogą oglądać zdjęcia z imprez i informować o nowych znajomościach oraz wydarzeniach. Użytkownicy – zwłaszcza nastoletni – nie chcą być „poza obiegiem”, dlatego chętnie angażują się w życie online.

Dla wielu młodych osób social media to także sposób na utrzymywanie kontaktu z rówieśnikami. Co istotne, dla wielu z nich łatwiej jest napisać wiadomość na czacie niż rozpocząć rozmowę twarzą w twarz.

Dodatkowo media społecznościowe pełnią funkcję informacyjną. Dzięki nim młodzi ludzie dowiadują się o wydarzeniach, mogą uczestniczyć w grupach klasowych, śledzić treści związane ze swoimi zainteresowaniami i pasjami.

Przeczytaj także

Holandia przerobi stare wagony na mobilne szpitale

Holenderskie Ministerstwo Obrony rozważa przekształcenie 24 wycofanych wagonów kolejowych w mobilne pojazdy szpitalne. Ten niecodzienny pomysł wpisuje się w szerszy plan dostosowywania cywilnej infrastruktury do potrzeb armii.

Holandia ma najwyższe ulgi podatkowe dla właścicieli domów

Z najnowszych badań wynika, że Holandia oferuje najwyższe ulgi podatkowe dla właścicieli domów. To z kolei prowadzi do nierówności i podbija ceny mieszkań w kraju.

Mieszkańcy nadmorskiej miejscowości pomysłowo bronią się przed turystami

Obrona przed turystami mieszkańców pewnej nadmorskiej miejscowości w Holandii okazała się nie tylko pomysłowa, ale też skuteczna. Władze miasta są bezsilne. A turyści skołowani.

Śmiertelne wypadki w pracy – najwięcej wśród przyjezdnych pracowników

W Holandii pracownicy z zagranicy zmagają się z bardzo trudnymi warunkami w pracy. Przestarzały sprzęt i wyśrubowane normy nie do zrealizowania dla ludzi powodują liczne problemy.

Podwyżka cen biletów kolejowych w Holandii

Pasażerów kolei w Holandii czeka wzrost cen biletów od przyszłego roku. Będzie on jednak mniejszy niż wcześniej zapowiadano i będzie wiązał się z pewnymi utrudnieniami.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport