Holandia testuje ekologiczne ekrany dźwiękochłonne z łopat turbin

W Holandii ruszył projekt wykorzystania łopat wirników z wycofanych turbin wiatrowych jako ekranów dźwiękochłonnych. Pomysł jest testowany przez holenderski zarząd dróg Rijkswaterstaat przy eksperymentalnym odcinku autostrady A58, w okolicach parkingu Kloosters, niedaleko Eindhoven.

Dwie pierwsze łopaty ustawiono na specjalnych nasypach ziemnych. Zamocowano je w taki sposób, by wspólnie tworzyły ekran o długości około 60 metrów. Testy mają potrwać do końca 2026 roku. Składają się na nie m.in. pomiary skuteczności ochrony przed hałasem oraz odporności na warunki atmosferyczne.

Ekologiczna alternatywa dla problematycznych odpadów

Projekt odpowiada na rosnący problem z utylizacją wyeksploatowanych łopat turbin wiatrowych, które coraz liczniej zalegają w Europie. Ich skład chemiczny i duże rozmiary sprawiają, że recykling jest trudny i kosztowny. Tymczasem łopaty można łatwo i tanio pozyskać, ponieważ są dostępne, a jednocześnie nadal bardzo trwałe.

- Advertisement -

Holenderska inicjatywa to przykład tzw. upcyklingu, czyli kreatywnego ponownego wykorzystania materiałów odpadowych w nowej funkcji. Upcykling polega na twórczym ponownym wykorzystaniu odpadów lub niepotrzebnych przedmiotów. Należy zrobić to tak, aby nadać im nową i często wyższą wartość użytkową lub estetyczną. Upcykling nie wymaga przemysłowego przetwarzania – opiera się na kreatywnych modyfikacjach gotowych rzeczy.

Drugie życie turbin wiatrowych przy autostradach

Łopaty turbin wiatrowych, pierwotnie projektowane z myślą o wieloletniej eksploatacji w trudnych warunkach atmosferycznych, idealnie nadają się do zastosowania w infrastrukturze drogowej. Ich długość i wytrzymałość sprawiają, że można je przystosować do nowej roli. I zrobić z nich ekrany dźwiękochłonne o wymaganej wysokości 3 metrów.

ekrany dźwiękochłonne
Zastosowanie łopat turbin jako ekranów dźwiękochłonnych byłoby rozwiązaniem problemu z utylizacją wyeksploatowanych elementów farm wiatrowych / fot. Getty Images

W połączeniu z niewielkimi nasypami ziemnymi turbiny są w stanie skutecznie tłumić hałas generowany przez ruch samochodowy. Zwłaszcza na obszarach w pobliżu parkingów czy zjazdów z autostrad.

Taniej, ciszej, ekologicznie – z wiatraka na pobocze

Jeśli wyniki testów potwierdzą skuteczność ekranów z łopat turbin, Holandia może zdecydować się na ich masowe zastosowanie wzdłuż dróg i autostrad. W dłuższej perspektywie podobne rozwiązania pewnie znajdą zastosowanie również w innych krajach europejskich, w których ekrany dźwiękochłonne są potrzebne.

W dobie rosnącej troski o środowisko naturalne i konieczności optymalizacji kosztów tego typu projekty są interesującą i praktyczną alternatywą dla tradycyjnych metod budowy ekranów akustycznych.

Przeczytaj także

Amsterdam z rekordowym podatkiem turystycznym. Czy odstraszy gości?

Amsterdam może „pochwalić” się najwyższym podatkiem turystycznym w Europie – wynika z danych platformy Holidu. Mimo niechlubnego wyniku liczba rezerwowanych noclegów w mieście rośnie.

Wynajem mieszkania w Holandii coraz droższy

Wynajem mieszkania w Holandii podrożał w ciągu ostatniego roku o ponad 17 proc. Sytuacja na rynku nieruchomości w kraju jest obecnie trudna.

Atak na prokuraturę w Holandii i zakłócenie procesów sądowych

Cybernetyczny atak na prokuraturę w Holandii odciął ją od Internetu na parę tygodni. Doszło do poważnych zakłóceń w procesach sądowych. Część rozpraw odwołano.

Holandia przerobi stare wagony na mobilne szpitale

Holenderskie Ministerstwo Obrony rozważa przekształcenie 24 wycofanych wagonów kolejowych w mobilne pojazdy szpitalne. Ten niecodzienny pomysł wpisuje się w szerszy plan dostosowywania cywilnej infrastruktury do potrzeb armii.

Holandia ma najwyższe ulgi podatkowe dla właścicieli domów

Z najnowszych badań wynika, że Holandia oferuje najwyższe ulgi podatkowe dla właścicieli domów. To z kolei prowadzi do nierówności i podbija ceny mieszkań w kraju.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport