czwartek, 19 września, 2024

Imigrant z Polski, który „chwalił się” przynależnością do Grupy Wagnera źle skończył

Imigrant z Polski „chwalił się” członkostwem w Grupie Wagnera. Podczas imprezy rekonstrukcyjnej w Stonham Aspal zaczął wygrażać innym i grozić im śmiercią. Twierdzenie, że jest członkiem rosyjskiej terrorystycznej organizacji wojskowej, uznawanej w UK za nielegalną, nie skończyło się dla niego dobrze…

W październiku 2023 roku, we wiosce Stonham Aspal, zlokalizowanej w hrabstwie Suffolk, niedaleko Ipswich zatrzymano naszego rodaka. Podczas imprezy rekonstrukcyjnej 49-letni Piotr K. zachowywał się w sposób agresywny i groził innym uczestnikom. Jak podaje lokalny serwis „East Anglian Daily Times” Polak miał w wymowny sposób, poprzez gest poderżnięcia gardła, sugerować, że pozbawi ich życia.

Co więcej, brał udział w imprezie, mimo że wcześniej został ukarany zakazem uczestnictwa w eventach tego typu. Po tym, jak doszło do nieporozumienia z innymi uczestnikami, K. wymachiwał w powietrzu nożem.

Imigrant z Polski chełpił się przynależności do Grupy Wagnera

To jeszcze nie wszystko. Pogróżkom ze strony naszego rodaka towarzyszyły twierdzenia, iż jest członkiem Grupy Wagnera i że walczył w Ukrainie. Mężczyzna mieszkający w Watford utrzymywał, że reprezentuje barwy rosyjskiej terrorystycznej organizacji wojskowej, której działalność została zdelegalizowana przez władze UK.

Początkowo sprawą zajmowali się funkcjonariusze hrabstwa Suffolk. Polaka aresztowano za naruszenie porządku publicznego i posiadanie ostrego przedmiotu. Następnie został ponownie aresztowany na podstawie przepisów dotyczących terroryzmu po tym, jak funkcjonariusze znaleźli odznaki Wagner Group przyszyte do jego kurtki.

W związku z tym ruszyło śledztwo Eastern Region Special Operations Unit (ERSOU). Jednostka prowadząca działania antyterrorystyczne uznała, że Polak mijał się z prawdą i nie walczył w barwach Grupy Wagnera.

Brytyjskie służby potraktowały tę sprawę poważnie

„Nie ma żadnych dowodów na to, że K. walczył na Ukrainie lub był członkiem Grupy Wagnera, jednak twierdzenie, że to zrobił, jest również poważnym przestępstwem, szczególnie biorąc pod uwagę, że otwarcie wspierał zakazaną grupę. Nasze zespoły ciężko pracują, aby chronić nasz region przed zagrożeniem terroryzmem i nadal będziemy dbać o to, aby osoby chcące wyrządzić krzywdę i zakłócić spokój w naszych społecznościach, zostały pociągnięte do odpowiedzialności” – jak czytamy w oświadczeniu ERSOU.

Początkowo nasz rodak nie przyznał się do winy, ale ostatecznie zmienił swoje zeznania. Rozprawa w jego sprawie będzie miała miejsce 1 listopada 2024 roku w londyńskim sądzie Old Bailey.

Jak widać, brytyjskie służby potraktowały tę sprawę poważnie, choć mieliśmy do czynienia z dość niepoważnym i nieodpowiedzialnym wybrykiem.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji