Imigrant z UE siłą usunięty z Wielkiej Brytanii przez Home Office

39-letni imigrant z UE, Costa Koushiappis został umieszczony na pokładzie samolotu do Amsterdamu. A zaledwie trzy dni wcześniej otrzymał zaskakujące powiadomienie od Home Office o deportacji.

W czasie gdy był eskortowany do samolotu na lotnisku w Edynburgu, 39-letni Grek powiedział, że nie może rozumieć rozgrywającego się koszmaru.

– Jestem tutaj ze Strażą Graniczną. Mają wszystkie moje dokumenty. Nie mogę mówić o tym, jak się czuję, bo jeśli to zrobię, załamię się – powiedział Koushiappis.

Imigrant z UE siłą usunięty z UK

Mężczyzna przybył do Wielkiej Brytanii w 2017 roku, jeszcze przed Brexitem. I po nieobecności spowodowanej złym stanem zdrowia, a następnie lockdownami nie wrócił na Wyspy aż do 2021 roku.

Jego kolejny wniosek o pre-settled status Home Office odrzuciło 28 października 2022 roku. Poprosił jednak o dokładne rozpatrzenie jego sprawy zgodnie z przepisami. Kilka dni później, 2 listopada 2022 r., złożył wniosek o „przegląd administracyjny”, ale jeszcze w zeszłym tygodniu powiedziano mu, że rozpatrzenie decyzji może zająć dwa lata, tak jak zaległe sprawy.

Naruszenie umowy o wystąpieniu z UE

Jego sprawą zajął się Andrew Jordan, prawnik ds. imigracji z organizacji charytatywnej Settled. Jest on zdania, że należy przeprowadzić należyty proces. Jednak wiadomości e-mail wysłane do Home Office i Independent Monitoring Authority (organu ustawowego utworzonego po Brexicie w celu ochrony praw obywateli UE mieszkających w UK przed Brexitem), nie przyniosły żadnych rezultatów.

Jordan oskarżył Home Office o naruszenie umowy o wystąpieniu i powiedział, że skieruje sprawę do UE.

W liście do zespołu Home Office zajmującego się obywatelami UE prawnik argumentował, że „wytyczne dotyczące wydalenia… pomijają fakt, że istnieje ważny przegląd administracyjny jego odmowy w ramach programu osiedleńczego UE”.

A decyzja Border Force „ignoruje fakt, że nasz klient korzystał z praw traktatowych Europejskiego Obszaru Gospodarczego przed 31 grudnia 2020 r. [dzień Brexitu], co jest chronione przez umowę o wystąpieniu”.

Teksty tygodnia

Brytyjczycy dopiero dostaną cyfrowe prawo jazdy. W Polsce funkcjonuje od lat!

Brytyjski rząd w końcu wprowadza cyfrowe prawo jazdy –...

Szykują się zmiany w kontach oszczędnościowych. Oszczędzający oburzeni!

O reformach, zmianach i modyfikacjach w ISA mówi się od dawna. Czasami można odnieść wrażenie, że rząd UK traktuje konta ISA jako “skarbonkę na czarną godzinę”, do której sięgnie przy pierwszej okazji.

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Zamieszanie z kartami do głosowania. Karty za granicą bez ściętego rogu?

Część wyborców zgłosiła obawy dotyczące wyglądu kart do głosowania. Polonia głosująca za granicą donosi, że ich karty nie mają ściętego rogu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie