Imigrantowi z UE obniżono czynsz w Holandii. Umowa była nielegalna

Sąd w Amsterdamie zadecydował, aby imigrantowi z UE obniżyć czynsz w Holandii z 1850 do 633,58 euro miesięcznie. Powodem było to, że oferowana mu umowa krótkiego najmu okazała się nielegalna.

Pewien właściciel nieruchomości w Amsterdamie wynajął 34-metrowe mieszkanie, w pełni umeblowane, z rowerem i sprzątaniem dwa razy w tygodniu, na podstawie rocznej umowy najmu. Pozwoliło mu to ominąć kontrole czynszu. Zignorował jednak fakt, że umowy tymczasowe stały się nielegalne 1 lipca 2024 roku.

Sąd obniżył imigrantowi czynsz w Holandii

Sąd ds. czynszów w Holandii orzekł, że wynajmowana nieruchomość powinna zostać objęta systemem kontroli czynszu. Ponieważ stanowiła ona główne miejsce zamieszkania najemcy i „nie miała nic wspólnego z zakwaterowaniem tymczasowym i turystycznym”.

Zgodnie z decyzją sądu obniżono zatem czynsz do maksymalnej kwoty dozwolonej w ramach obecnego systemu punktowego. A także nakazano właścicielowi pokrycie wszelkich kosztów wynikających ze sprawy.

W ten sposób obniżono czynsz włoskiemu najemcy z 1850 euro do 633,58 euro miesięcznie. Organizacja zajmująca się prawami lokatorów, Stichting Woon potwierdziła, że wyrok ten jest ważny dla najemców. Ponadto stanowi on ostrzeżenie dla właścicieli nieruchomości, którzy próbują uniknąć kontroli czynszów.

Agencja poinformowała, że najemcy powinni być świadomi swoich praw i że zaoferuje pomoc prawną każdej osobie znajdującej się w podobnej sytuacji.

Wynajem mieszkań w Holandii
Wynajem mieszkań w Holandii / fot. pixabay

Sposób na wyższe czynsze

Organizacja Stichting Woon stwierdziła, że wykorzystywanie „krótkiego pobytu” jako wymówki do nakładania na najemców wyższych czynszów stwarza niepokojącą sytuację na rynku wynajmu.

Umowy dotyczące krótkiego pobytu powinny być przeznaczane na wyjątkowe sytuacje, jak domy wakacyjne lub tymczasowe mieszkania na czas prac remontowych. Orzeczenie sądu ds. czynszów potwierdza zatem, że tego rodzaju umowy można stosować w bardzo ograniczonym zakresie.

Władze lokalne w Amsterdamie poinformowały w ubiegłym miesiącu, że zamierzają się rozprawić z właścicielami nieruchomości, którzy pobierają zawyżony czynsz. Robią to wykorzystując nielegalne umowy najmu tymczasowego.

Innym trendem, który pojawił się wśród właścicieli nieruchomości jest przeznaczanie mieszkań wyłącznie dla imigrantów.

Nieuczciwe praktyki właścicieli nieruchomości

Rzecznik grupy praw najemców, Woonbond powiedział, że właściciele nieruchomości pobierają też podwójną prowizję i maskują to definiując jako opłaty administracyjne lub koszty sprzątania.

Okazuje się, że jedna na 12 skarg, którymi zajmuje się Woonbond dotyczy właśnie opłat prowizyjnych. A te i tak są tylko wierzchołkiem góry lodowej.

Przeczytaj także

Mieszkania zamiast drogich apartamentów

Holandia mówi “stop” mieszkaniom tylko dla najbogatszych. Pierwszym krokiem jest zmiana planów zabudowy, w ramach której powstaną dostępne cenowo mieszkania zamiast drogich apartamentów. 

Na co musisz zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę w Holandii?

Na jakie istotne kwestie powinniśmy zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę w Holandii? Jakie są rodzaje umów?

Kokaina zalewa Europę. Rośnie przemyt narkotyków w Niemczech, Belgii, Polsce czy Holandii

W Niemczech, Holandii, Polsce czy Wielkiej Brytanii liczba zatrzymań przemytu narkotyków gwałtownie wzrasta. Kokaina zalewa Europę i nie wiemy, jak się przed tym chronić.

Jest pozwolenie na hulajnogi elektryczne na drogach w Holandii

Hulajnogi elektryczne już wkrótce będą dopuszczone do ruchu na drogach w Holandii. Pod warunkiem, że przejdą kontrolę bezpieczeństwa.

Dzień Króla w Holandii – jak obchodzi się Koningsdag?

To jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze święto państwowe w Holandii. Jaka jest jego historia? Z jakimi tradycjami się wiąże?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport