Irlandzki minister chwali Polaków i silne relacje polsko-irlandzkie

Irlandzki minister w samych superlatywach mówił w wywiadzie dla PAP o Polakach mieszkających w Irlandii, a także o rodzinach polsko – irlandzkich, które stanowią trzon bardzo silnych więzi wypracowanych przez Polskę i Irlandię. Epokowa zmiana w relacjach między oboma krajami nastąpiła po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 r.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej relacje z Irlandią wystrzeliły

Dara Calleary, irlandzki minister ds. promocji handlu, regulacji cyfrowych i firm, nie kryje zadowolenia z relacji, jakie na przestrzeni ostatnich 20 lat udało się stworzyć Polsce i Irlandii. W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej minister pochwalił Polaków, którzy licznie pracują w jego kraju w takich sektorach gospodarki jak usługi cyfrowe, nowe technologie i zaawansowane technologicznie budownictwo. – Od 2004 roku zdobyliśmy wiele doświadczenia w naszych polsko-irlandzkich relacjach. Polacy naprawdę zadomowili się we wszystkich sektorach, nie tylko gospodarki, ale również w irlandzkim społeczeństwie. I mają oni swój wkład w każdą część naszego życia – powiedział Calleary.

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej stanowiło przełom w relacjach Polski i Irlandii. Kraje te, zamiast ze sobą rywalizować, stały się de facto partnerami w ramach jednej wielkiej wspólnoty gospodarczej i politycznej. – Jesteśmy w Unii Europejskiej od 51 lat, a wy od 20 lat. Nagle, zamiast być krajami w Europie, staliśmy się rodakami wewnątrz UE. Zamiast rywalizować, dostaliśmy możliwości rozwoju gospodarczego i społecznego, którymi się dzielimy. (…) To była też szansa, by poszerzyć horyzonty. Z jednej strony dla Polaków mieszkających w Irlandii, ale i równocześnie dla Irlandczyków mieszkających w Polsce lub wykorzystujących nadarzające się w Polsce możliwości – dodał irlandzki minister.

Rodziny polsko – irlandzkie to fundament dobrych relacji między Polską i Irlandią

Obecnie w Irlandii mieszka ok. 120 000 Polaków. Według agencji rządowej Enterprise Ireland, Polacy stanowią ok. 2,5 proc. całej populacji na Zielonej Wyspie i są tam największą mniejszością narodową. W ciągu ostatnich 20 lat przez Irlandię przewinęło się jednak o wiele więcej Polaków – szacuje się, że było ich kilkaset tysięcy. Wielu Polaków założyło rodziny z Irlandczykami, a następnie przeniosło się nad Wisłę. Dara Calleary nie kryje, że to właśnie te mieszane rodziny stanowią najsilniejszy trzon stosunków polsko-irlandzkich.

Polska i Irlandia mogą się także pochwalić bardzo dobrym bilansem handlowym. Enterprise Ireland informuje, że w 2023 r. wartość handlu towarami między Polską a Irlandią wyniosła 3 mld euro, czyli o 7 proc. więcej niż rok wcześniej. Z kolei wartość wymiany usług w 2022 r. między Polską i Irlandią wyniosła 4,6 mld euro, czyli o 40 proc. więcej niż rok wcześniej.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

New Look opuszcza Irlandię. Wszystkich pracowników czeka zwolnienie

New Look zawiesza swoją działalność na terenie Irlandii. Wszystkich pracowników czeka zwolnienie.

O ile wzrosną rachunki za energię w UK od kwietnia 2025?

Jak wynika z analiz ośrodka Cornwall Insight od kwietnia 2025 rachunki za energię wzrosną o 5 proc. O ile więcej będziemy płacić?

Zmiany w kwocie wolnej od podatku

Konta ISA pozwalają na oszczędzanie bez płacenia wygórowanych podatków. Ma je wiele osób mieszkających i pracujących w UK. Rachel Reeves rozważa zmiany w kwocie wolnej od podatku

Jak zwiększyć kwotę wolną od podatku do £13,830

HMRC podpowiada, jak zwiększyć kwotę wolną od podatku, która w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie £12,570 i nie ulegnie zmianie do 2028 roku.

Inflacja w Wielkiej Brytanii – najnowsze dane

Inflacja w Wielkiej Brytanii niepokojąco przyspiesza. W grudniu wyniosła 2.5%, w styczniu już 3%. Co bardziej niepokojące, wskaźnik przekroczył prognozy. Kogo najbardziej dotyka wzrost cen?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport