Irlandzki minister chwali Polaków i silne relacje polsko-irlandzkie

Irlandzki minister w samych superlatywach mówił w wywiadzie dla PAP o Polakach mieszkających w Irlandii, a także o rodzinach polsko – irlandzkich, które stanowią trzon bardzo silnych więzi wypracowanych przez Polskę i Irlandię. Epokowa zmiana w relacjach między oboma krajami nastąpiła po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 r.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej relacje z Irlandią wystrzeliły

Dara Calleary, irlandzki minister ds. promocji handlu, regulacji cyfrowych i firm, nie kryje zadowolenia z relacji, jakie na przestrzeni ostatnich 20 lat udało się stworzyć Polsce i Irlandii. W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej minister pochwalił Polaków, którzy licznie pracują w jego kraju w takich sektorach gospodarki jak usługi cyfrowe, nowe technologie i zaawansowane technologicznie budownictwo. – Od 2004 roku zdobyliśmy wiele doświadczenia w naszych polsko-irlandzkich relacjach. Polacy naprawdę zadomowili się we wszystkich sektorach, nie tylko gospodarki, ale również w irlandzkim społeczeństwie. I mają oni swój wkład w każdą część naszego życia – powiedział Calleary.

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej stanowiło przełom w relacjach Polski i Irlandii. Kraje te, zamiast ze sobą rywalizować, stały się de facto partnerami w ramach jednej wielkiej wspólnoty gospodarczej i politycznej. – Jesteśmy w Unii Europejskiej od 51 lat, a wy od 20 lat. Nagle, zamiast być krajami w Europie, staliśmy się rodakami wewnątrz UE. Zamiast rywalizować, dostaliśmy możliwości rozwoju gospodarczego i społecznego, którymi się dzielimy. (…) To była też szansa, by poszerzyć horyzonty. Z jednej strony dla Polaków mieszkających w Irlandii, ale i równocześnie dla Irlandczyków mieszkających w Polsce lub wykorzystujących nadarzające się w Polsce możliwości – dodał irlandzki minister.

Rodziny polsko – irlandzkie to fundament dobrych relacji między Polską i Irlandią

Obecnie w Irlandii mieszka ok. 120 000 Polaków. Według agencji rządowej Enterprise Ireland, Polacy stanowią ok. 2,5 proc. całej populacji na Zielonej Wyspie i są tam największą mniejszością narodową. W ciągu ostatnich 20 lat przez Irlandię przewinęło się jednak o wiele więcej Polaków – szacuje się, że było ich kilkaset tysięcy. Wielu Polaków założyło rodziny z Irlandczykami, a następnie przeniosło się nad Wisłę. Dara Calleary nie kryje, że to właśnie te mieszane rodziny stanowią najsilniejszy trzon stosunków polsko-irlandzkich.

Polska i Irlandia mogą się także pochwalić bardzo dobrym bilansem handlowym. Enterprise Ireland informuje, że w 2023 r. wartość handlu towarami między Polską a Irlandią wyniosła 3 mld euro, czyli o 7 proc. więcej niż rok wcześniej. Z kolei wartość wymiany usług w 2022 r. między Polską i Irlandią wyniosła 4,6 mld euro, czyli o 40 proc. więcej niż rok wcześniej.

Przeczytaj także

Ważne dla rodziców dzieci powyżej 16 roku życia. Sprawdź, jak nie stracić Child Benefit

W Wielkiej Brytanii Child Benefit przestaje być wypłacany w...

Problemy ze zwrotem podatku w UK. HMRC w ogniu krytyki

HMRC znalazło się w ogniu krytyki za opóźnienia. Wiele osób na zwrot podatku czekało ponad cztery miesiące.

Cięcia w świadczeniach socjalnych dotkną najbiedniejszych!

Zmiany wprowadzane zgodnie z planami rządu w PIP miały aktywizować zawodowo osoby zdolne do podjęcia pracy. Jednak w praktyce dotkną najuboższych. Nowa punktacja sprawi, że ponad 700 000 rodzin popadanie w skrajne ubóstwo.

Czy urząd podatkowy odda niesłusznie pobrany podatek? Problemy z brytyjską emeryturą za granicą

Co trzeba wiedzieć i jak obronić się przed podwójnym opodatkowaniem? Przeczytaj nasz poradnik, co zrobić gdy po emeryturze wypracowanej w  UK wróciłeś do Polski a HMRC potrącił Ci niesłusznie podatek

Wyprzedaż biletów w Ryanairze, na którą wszyscy czekali

Ryanair uruchomił dużą wyprzedaż biletów z irlandzkich lotnisk do popularnych europejskich miast. Musicie pospieszyć się z rezerwacją.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport