Gdy panują zimowe warunki w Wielkiej Brytanii, wielu – szczególnie młodych stażem – kierowców zastanawia się, jak jeździć autem po śniegu i po lodzie względnie bezpiecznie.
Jazda samochodem w trudnych zimowych warunkach może być nie lada wyzwaniem dla wielu kierowców. Jeśli jednak musimy siąść za kierownicą mimo niekorzystnej aury pogodowej, lepiej zapoznać się z paroma zasadami na temat tego, jak jeździć autem po śniegu i po lodzie. Warto przygotować się na pewne sytuacje, aby nie były one dla nas zaskoczeniem.
O czym kierowcy powinni pamiętać zimą?
Jeśli nie możemy zrezygnować z podróży w trudnych warunkach pogodowych, warto pamiętać o paru wskazówkach, dzięki którym uda nam się zadbać o bezpieczeństwo nasze i naszych pasażerów.
Po pierwsze wybierając się w podróż autem zimą, powinniśmy zarezerwować sobie więcej czasu nie tylko na przejazd, ale także na odmrożenie samochodu. Warto także sprawdzać komunikaty o ruchu drogowym. A także zaplanować swoją podróż głównymi drogami, które są odśnieżane. Należy unikać skracania sobie drogi na krótszych i mniej przejezdnych zimą trasach.
Warto także ubrać się ciepło i założyć wygodne buty. Na wypadek, gdyby nasz samochód utknął w śniegu i musielibyśmy opuścić auto, aby szukać pomocy. Nasz telefon także powinien być naładowany.
W słoneczną i mroźną pogodę dobrze pomyśleć także o okularach słonecznych.
Jak jeździć autem po śniegu i po lodzie?
Jeśli, jako kierowcy chcemy zimą czuć się bezpieczniej, powinniśmy rozważyć zakup opon zimowych. Zapewniają one dodatkową przyczepność. Natomiast w przypadku tzw. opon uniwersalnych – warto upewnić się, że są napompowane do odpowiedniego ciśnienia, a każda ma co najmniej 3 mm bieżnika.
Zimą musimy wziąć również pod uwagę fakt, że szybciej rozładowują się akumulatory.
Jeśli prowadzimy auto z manualną skrzynią biegów, zaleca się ruszanie z drugiego biegu przy delikatnym puszczaniu sprzęgła, aby uniknąć poślizgu kół. Warto pozostać przy wyższym biegu, żeby uzyskać lepszą kontrolę przy nabieraniu prędkości.
Natomiast w przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów, warto wybrać tryb skrzyni biegów „śnieżny” lub „zimowy”.
W czasie jazdy w zimowych warunkach należy utrzymywać odpowiednią prędkość. Jeśli będzie ona zbyt duża, ryzykujemy utratą kontroli nad pojazdem. Z kolei zbyt wolna jazda oznacza, że możemy stracić pęd, gdy będzie potrzebny.
Należy hamować, skręcać i przyspieszać tak płynnie, jak to możliwe. Aby jak najmniej polegać na hamulcach. Pamiętajmy, że droga hamowania na śniegu i lodzie jest nawet 10-krotnie dłuższa niż w normalnych warunkach.