piątek, 20 września, 2024

Jazda elektrykiem z problemami. Kierowcy narzekają na infrastrukturę

Blisko 70 proc. właścicieli samochodów elektrycznych w UK nie jest zadowolonych z dostępnej infrastruktury. Co trzeci kierowca jeżdżący elektrykiem lub hybrydą uważa, że koszt ładowania samochodu w miejscu publicznym jest zbyt wysoki.

Elektryki są modne, ale wciąż trudno się nimi jeździ

Moda na elektryki z pewnością w Wielkiej Brytanii postępuje. Ale najnowsze badanie przeprowadzone przez Which? pokazuje, że korzystanie z bardziej przyjaznych środowisku środków transportu jest nie tylko skomplikowane, ale i drogie. Aż 69 proc. właścicieli samochodów elektrycznych nie jest zadowolonych z dostępnej infrastruktury, czyli z rozlokowania i działania stacji ładowania. Poza tym jedna trzecia kierowców elektryków i hybryd skarży się, że ładowanie samochodu w publicznych punktach ładowania jest zwyczajnie zbyt drogie. Przypomnijmy bowiem, że ładowanie samochodu przy domu jest obciążone podatkiem w wysokości 5 proc. Podczas gdy ładowanie auta w miejscu publicznym jest obciążone daniną VAT w wysokości 20 proc.

Jednocześnie w badaniu Which? ok. 73 proc. kierowców elektryków przyznało, że przynajmniej raz w ciągu ostatnich 12 miesięcy napotkało na swojej drodze wadliwą stację ładowania. Z kolei aż 37 proc. ankietowanych twierdzi, że w ogóle trudno jest znaleźć działającą stację. Wreszcie 21 proc. kierowców pojazdów elektrycznych i 25 proc. kierowców pojazdów hybrydowych jest zdania, że punkty ładowania są skomplikowane i trudne w użyciu.

Ludzie chcą dbać o środowisko. Ale muszą mieć do tego zapewniony komfort

Eksperci przyznają, że jest jeszcze wiele do zrobienia w przypadku zapewnienia właścicielom elektryków i samochodów hybrydowych odpowiedniej infrastruktury. Wielu ludzi w Wielkiej Brytanii chce iść z duchem czasu i działać na rzecz ochrony środowiska, ale z wiadomych względów nie bardzo chcą w związku z tym rezygnować ze swojego komfortu. – Ludzie chcą dokonywać bardziej zrównoważonych wyborów i przesiadać się na pojazdy elektryczne. Ale wielu kierowców nie ma zaufania do publicznej infrastruktury ładowania. Rząd i operatorzy punktów ładowania muszą kontynuować współpracę, aby zapewnić odpowiedni poziom infrastruktury ładowania w Wielkiej Brytanii. Ładowanie musi być łatwe i niezawodne – mówi Sue Davies, szefowa polityki ochrony konsumentów w Which?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?