Jeśli odwołano ci lot, masz prawo do zwrotu pieniędzy, nowego lotu, a także odszkodowania

Linie lotnicze Easyjet i Tui odwołały niedawno loty w ostatniej chwili i pozostawiły w ten sposób pasażerów samym sobie. Nie wszyscy jednak wiedzą o tym, że w takich przypadkach przysługuje pokrzywdzonym pasażerom pełen zwrot pieniędzy lub lot alternatywny, a także odszkodowanie.

Powoli wchodzimy w okres wakacyjny, w czasie którego linie lotnicze są zwykle najbardziej zajęte, a my, podróżni, najbardziej od nich zależni. Już przed Świętami Wielkanocnymi mieliśmy przedsmak dramatu, który może czekać nas na lotniskach w UK. Niestety od tego czasu niewiele się zmieniło, a przy wzroście liczby podróżnych, problem gigantycznych kolejek, odwołanych lub opóźnionych lotów jeszcze bardziej się pogłębił.

Anulowane i odwołane loty

Wymawiając się brakami kadrowymi linie lotnicze nie są w stanie sprostać zwiększającemu się popytowi na podróże w czasie zbliżających się wakacji. W ostatnich dniach Easyjet ogłosił anulowanie ponad 200 lotów z Londynu Gatwick, podczas gdy Tui odwołało sześć lotów w czasie tego weekendu z powodu „problemów operacyjnych”.

Z kolei od samych Świąt Wielkanocnych doszło do odwołania setek lotów British Airways, Easyjet i Ryanaira. Linie lotnicze obwiniają zazwyczaj kombinację niedoborów personelu i protesty. Warto jednak zapoznać się ze swoim prawem do odszkodowań za opóźniony, odwołany lot lub odmowy wpuszczenia na pokład samolotu.  

Odszkodowanie za odwołany lot

W przypadku odwołania naszego lotu do 14 dni przed odlotem, na trasie o długości 0 – 1500 km (np. z Londynu do Paryża) przysługuje nam odszkodowanie od 105 funtów do 210 funtów. Jeśli odwołanie dotyczy trasy od 1500 do 35000 km (np. z Londynu do Stambułu) przysługuje nam odszkodowanie od 169 funtów do 337 funtów. Natomiast przy trasie przekraczającej 3500 km (np. z Londynu do Nowego Jorku) możemy starać się o odszkodowanie od 253 do 505 funtów.

Według prawników braki kadrowe wynikające np. z choroby załogi lub strajków personelu nie są nadzwyczajnymi okolicznościami, dlatego linie lotnicze powinny zapłacić pasażerom za odwołane loty z tego tytułu.

Teksty tygodnia

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Płacimy więcej za mniej – Nestle podnosi ceny popularnych słodyczy

Popularne batony firmy Nestle, jak KitKat, Aero, czy Yorkie mają już wkrótce gwałtownie podrożeć.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie