Jeśli odwołano ci lot, masz prawo do zwrotu pieniędzy, nowego lotu, a także odszkodowania

Linie lotnicze Easyjet i Tui odwołały niedawno loty w ostatniej chwili i pozostawiły w ten sposób pasażerów samym sobie. Nie wszyscy jednak wiedzą o tym, że w takich przypadkach przysługuje pokrzywdzonym pasażerom pełen zwrot pieniędzy lub lot alternatywny, a także odszkodowanie.

Powoli wchodzimy w okres wakacyjny, w czasie którego linie lotnicze są zwykle najbardziej zajęte, a my, podróżni, najbardziej od nich zależni. Już przed Świętami Wielkanocnymi mieliśmy przedsmak dramatu, który może czekać nas na lotniskach w UK. Niestety od tego czasu niewiele się zmieniło, a przy wzroście liczby podróżnych, problem gigantycznych kolejek, odwołanych lub opóźnionych lotów jeszcze bardziej się pogłębił.

Anulowane i odwołane loty

Wymawiając się brakami kadrowymi linie lotnicze nie są w stanie sprostać zwiększającemu się popytowi na podróże w czasie zbliżających się wakacji. W ostatnich dniach Easyjet ogłosił anulowanie ponad 200 lotów z Londynu Gatwick, podczas gdy Tui odwołało sześć lotów w czasie tego weekendu z powodu „problemów operacyjnych”.

Z kolei od samych Świąt Wielkanocnych doszło do odwołania setek lotów British Airways, Easyjet i Ryanaira. Linie lotnicze obwiniają zazwyczaj kombinację niedoborów personelu i protesty. Warto jednak zapoznać się ze swoim prawem do odszkodowań za opóźniony, odwołany lot lub odmowy wpuszczenia na pokład samolotu.  

Odszkodowanie za odwołany lot

W przypadku odwołania naszego lotu do 14 dni przed odlotem, na trasie o długości 0 – 1500 km (np. z Londynu do Paryża) przysługuje nam odszkodowanie od 105 funtów do 210 funtów. Jeśli odwołanie dotyczy trasy od 1500 do 35000 km (np. z Londynu do Stambułu) przysługuje nam odszkodowanie od 169 funtów do 337 funtów. Natomiast przy trasie przekraczającej 3500 km (np. z Londynu do Nowego Jorku) możemy starać się o odszkodowanie od 253 do 505 funtów.

Według prawników braki kadrowe wynikające np. z choroby załogi lub strajków personelu nie są nadzwyczajnymi okolicznościami, dlatego linie lotnicze powinny zapłacić pasażerom za odwołane loty z tego tytułu.

Teksty tygodnia

Aż 1,5 mln imigrantów z UE poczeka dłużej na status zasiedlenia

Osoby, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii w 2020 roku, będą musiały czekać dodatkowe pięć lat, aby otrzymać status zasiedlenia.

Zamieszanie z kartami do głosowania. Karty za granicą bez ściętego rogu?

Część wyborców zgłosiła obawy dotyczące wyglądu kart do głosowania. Polonia głosująca za granicą donosi, że ich karty nie mają ściętego rogu.

Koniec z settled status dla imigrantów po 5 latach pobytu

W ramach nowej polityki imigracyjnej brytyjski rząd zamierza skończyć z przyznawaniem settled status imigrantom po 5 latach pobytu.

Szykują się zmiany w kontach oszczędnościowych. Oszczędzający oburzeni!

O reformach, zmianach i modyfikacjach w ISA mówi się od dawna. Czasami można odnieść wrażenie, że rząd UK traktuje konta ISA jako “skarbonkę na czarną godzinę”, do której sięgnie przy pierwszej okazji.

To będzie najsuchsza wiosna w historii i raczej rekordowo suche lato

Tegoroczna wiosna jest obecnie najsuchszą wiosną w historii. A brak deszczu w większości rejonów Wysp ma się utrzymać przez kolejne 10 dni.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie