Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa… kanapka z samolotu.

Nawet tak niepozorna rzecz jak kanapka z serem czy szynką może ściągnąć na ciebie spore nieprzyjemności i… karę.

Dlaczego kanapka z samolotu to problem?

Poważne konsekwencje mogą pojawić się wtedy, gdy spróbujesz opuścić samolot z jedzeniem zawierającym mięso lub produkty mleczne. Jak wyjaśnia Maryanne Sparkes, ekspertka ds. podróży z European Waterways:

- Advertisement -

– Jeśli podróżujesz do UE z kraju spoza UE, nie możesz zabrać ze sobą żadnego mięsa ani produktów mlecznych – nawet tych w gotowej kanapce kupionej na lotnisku lub podanej na pokładzie.

To oznacza, że choć możesz zjeść taką kanapkę w samolocie, nie wolno ci jej przewozić do UE – aby nie ściągnąć na siebie kłopotów, należy ją zjeść lub wyrzucić przed przekroczeniem granicy.

Konsekwencje złamania przepisów bywają dotkliwe dla pasażera

Zasady wprowadzone przez Unię Europejską mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób zwierząt. Po Brexicie Wielka Brytania została zaklasyfikowana jako kraj „spoza UE”, co oznacza, że brytyjscy turyści podlegają takim samym ograniczeniom jak podróżni z innych części świata.

kanapka z samolotu
Konfiskata, zniszczenie produktów, grzywna, a nawet postępowanie karne to możliwe konsekwencje transportowania samolotem zakazanych towarów / fot. Getty Images

Co grozi za próbę wniesienia niedozwolonego jedzenia? Po pierwsze – konfiskata i zniszczenie produktów. Po drugie – możliwa grzywna, a w skrajnych przypadkach nawet postępowanie karne.

Co wolno przewieźć do UE?

Nie wszystkie artykuły spożywcze są zakazane. Dozwolone jest przywiezienie:

  • ograniczonych ilości owoców i warzyw,
  • jaj i produktów jajecznych,
  • miodu,
  • ryb oraz produktów rybnych – pod warunkiem, że ich waga nie przekracza 20 kg lub odpowiada wadze jednej dużej ryby.

Warto pamiętać, że nawet te produkty mogą podlegać dodatkowej kontroli, szczególnie jeśli pochodzą z obszarów objętych zagrożeniem epidemiologicznym.

Przeczytaj także

Znana sieć supermarketów sprzedawała przeterminowaną żywność

Sieć supermarketów Asda znalazła się w centrum kontrowersji po serii kontroli przeprowadzonych przez inspektorów ds. bezpieczeństwa żywności w dwóch sklepach w Cardiff – w Leckwith i Pentwyn.

Płatności odroczone nie dla każdego. Wejdą nowe przepisy

Płatności odroczone, czyli usługa "kup teraz, zapłać później" zostanie obwarowana nowymi przepisami. Klienci będą surowiej weryfikowani, a wobec pożyczkodawców będzie można składać skargi.

Urząd Skarbowy poluje na “Łowców Pokemonów”…

… a dokładniej na kolekcjonerów kart z Pokemonami. HMRC grozi osobom zbierającym karty grzywną i przypominają, że ich również dotyczą przepisy podatkowe. “Łowcy Pokemonów” wpadli w oko Urzędowi Skarbowemu w UK

Wielka Brytania zyska miliony nowych wyborców. To największa reforma od ponad 50 lat!

Wicepremier Wielkiej Brytanii, Angela Rayner, zapowiedziała szeroko zakrojone zmiany pozwalające zwiększyć udział obywateli w życiu politycznym kraju. Głównym elementem rządowego projektu jest propozycja obniżenia wieku wyborczego do 16 lat w wyborach powszechnych.

10 razy wyższy podatek dla właścicieli aut spalinowych

Rząd Wielkiej Brytanii znalazł kolejne, efektywne źródło dochodu -...

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport