Każde dziecko w UK przejdzie test DNA – rewolucja w NHS!

Zgodnie z najnowszym 10-letnim planem NHS, każde dziecko w UK przejdzie test DNA. Według ministra zdrowia, Wesa Streetinga, sekwencjonowanie całego genomu ma pozwolić na wykrycie setek chorób.

Brytyjski rząd chce przeznaczyć do 2030 roku 650 mln funtów na badania związane z mapowaniem DNA. Będą częścią nowego planu NHS związanego z przejściem w stronę modelu zapobiegania chorobom, a nie ich leczenia.

- Advertisement -

Test DNA przejdzie każde dziecko w UK

Wes Streeting pokłada duże nadzieje w tzw. medycynie spersonalizowanej. W założeniu pozwala ona przez test DNA wykryć potencjalne przyszłe choroby danej jednostki. Minister zdrowia planuje zatem poddać takim testom każde dziecko w UK

W swoim oświadczeniu Streeting zaznaczył:

– Rewolucja w nauce medycznej oznacza, że w ciągu najbliższej dekady możemy przekształcić NHS z usługi diagnozującej i leczącej choroby w usługę przewidującą i zapobiegającą chorobom.

Obecnie u noworodków można przeprowadzić badanie DNA krwi, gdy mają około pięciu dni, w celu sprawdzenia dziewięciu rzadkich, ale poważnych schorzeń.

NHS chce wykorzystać AI i testy DNA do wczesnej diagnostyki
NHS chce wykorzystać AI i testy DNA do wczesnej diagnostyki / fot. pixabay

W testach tych nakłuwa się piętę dziecka, aby zebrać kilka kropli krwi. Natomiast w przypadku sekwencjonowania całego genomu, próbki krwi są zazwyczaj pobierane z pępowiny wkrótce po urodzeniu.

Badanie noworodków pod kątem rzadkich chorób będzie polegało na sekwencjonowaniu ich kompletnego DNA przy użyciu próbek krwi z pępowiny pobranych wkrótce po urodzeniu. Odkryto, że istnieje około 7000 zaburzeń jednogenowych.

Badanie NHS, które rozpoczęło się w październiku, dotyczyło wyłącznie zaburzeń genetycznych, które rozwijają się we wczesnym dzieciństwie i na które istnieją skuteczne metody leczenia.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji do diagnostyki

Minister zdrowia nie ukrywa, że chce wykorzystać w brytyjskiej służbie zdrowia nowe technologie, jak sztuczna inteligencja i badanie genów (genomikę). Jak powiedział Streeting – genomika i AI zostaną wykorzystane do „zrewolucjonizowania profilaktyki”.
W założeniu mają one przewidywać choroby i umożliwić przeprowadzenie leczenia z dużym wyprzedzeniem. W efekcie ma to zmniejszyć liczbę poważnych zachorowań i zaoszczędzić pieniądze NHS.

Według prof. Robina Lovell-Badge, genetyka z Francis Crick Institute, sekwencjonowanie DNA dostarcza wielu informacji o osobie. Można je następnie wykorzystać do przewidywania prawdopodobieństwa wystąpienia u niej konkretnych chorób genetycznych.
Należą do nich takie schorzenia, jak dystrofia mięśniowa, choroby wątroby i niektóre problemy z nerkami.

Teksty tygodnia

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Eksperci ostrzegają: popularny lek zwiększa ryzyko demencji nawet o 40%

Niepokojące wyniki badań wskazują, że popularny lek stosowany na ból dolnej części pleców może zwiększać ryzyko problemów z pamięcią nawet o 40 procent. Chodzi o Neurontin – preparat zawierający gabapentynę, którą NHS zatwierdziła na początku lat 90. do leczenia bólu neuropatycznego i padaczki.

Parking droższy niż mieszkanie? W Londynie to możliwe

Czy zastanawialiście się może, gdzie znajduje się najdroższe miejsce parkingowe w Londynie? Dłużej nie musicie nad tym myśleć, bo już wiemy.

Przestępczość w Glasgow. Tsunami ataków na ulicy, wojna gangów i skazanie pedofilów

Statystyki potwierdzają tylko to, co dostrzegają i przeżywają ludzie na ulicach miasta. Glasgow jest stolicą przestępczości. Działalność gangów, narkotyki, ataki z użyciem noża to smutna codzienność.

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie