Król Karol III otworzył nową sesję parlamentu – co znalazło się w King`s Speech?

W dniu dzisiejszym król Karol III oficjalnie otworzył nową sesję parlamentu brytyjskiego. W przemówieniu, przygotowanym dla monarchy przez rząd Partii Pracy, przedstawiono najważniejsze założenia polityki obozu kierowanego przez Keira Starmera. Co znalazło się w King’s Speech wygłoszonym 17 lipca 2024?

Podczas ceremonii otwarcia sesji nowego parlamentu, brytyjski monarcha, królowa, jak to było za czasów Elżbiety II, a teraz król, w ramach rządów Karola III, przedstawia program rządzącej partii, zawierający najważniejsze sprawy, które konserwatyści lub laburzyści chcą zrealizować w ciągu najbliższych miesięcy i lat. Karol wygłosił już swoje pierwsze przemówienie królewskie w listopadzie 2023, a w maju 2022 roku zrobił to w imieniu swojej matki.

Co znalazło się w King’s Speech rządu Keira Starmera?

W sumie w ramach mowy tronowej przedstawiono 40 projektów ustaw, ale zasadniczo zabrakło jakichś niespodziewanych polityk ze strony Labour. To, czego spodziewaliśmy się, że znajdzie się przemowie króla, znalazło się w niej.

Laburzyści przedstawili plany nacjonalizacji kolei i przyspieszenia dostarczania „wysokiej jakości infrastruktury i mieszkań”, a także przedstawili cele w zakresie „modernizacji” systemu azylowego i imigracyjnego, a także zniesienia zwolnienia z podatku VAT dla szkół prywatnych. Premier Keir Starmer mówi, że plany „zdejmą hamulce Wielkiej Brytanii”.

Oto kilka z najważniejszych punktów z expose Partii Pracy:

GOSPODARKA I FINANSE

Budget responsibility bill: Ustawa inaczej nazywana „ustawą Liz Truss”, pozwoli uniknąć podobnych katastrof, jaką był mini-budżet byłej premier.

National wealth fund bill: Ustawa ustanawiająca prawo, dzięki któremu rząd pozyska 7,3 mld funtów w celu inwestycji rozwojowych i do realizacji swoich planów.

Draft audit reform and corporate governance bill: Bardziej techniczny akt prawny ustanawiający zreorganizowany organ regulacyjny dla sektora audytu.

Pension schemes bill: Szeroka zakrojono ustawa dotycząca systemu emerytalnego mające na celu pomóc ludziom lepiej zabezpieczyć się na starość.

ŚRODOWISKO:

Great British Energy bill: Jeden z najdroższych projektów, który ustanawia długo obiecywaną przez Partię Pracy publiczną firmę produkującą czystą energię i tworzącą miejsca pracy. Dzięki niej ma powstać brytyjski, energetyczny czempion.

Water (special measures) bill: Ustawa dająca większe uprawnienia do walki z firmami wodociągowymi i ich nadużyciami.

Sustainable aviation fuel (revenue support mechanism) bill: Próba zwiększenia inwestycji w brytyjskie zakłady produkujące paliwa lotnicze.

ZDROWIE:

Tobacco and vapes bill: Pozostałość po rządzie Rishi Sunaka, ustawa, która stopniowo zakazałaby palenia i powstrzymałaby marketing wyrobów tytoniowych wśród młodzieży i dzieci.

Mental health bill: Szeroka ustawa mająca na celu modernizację przepisów dotyczących zdrowia psychicznego.

MIESZKALNICTWO:

Planning and infrastructure bill: Główny akt prawny, w ramach którego realizowane będą polityki mieszkaniowe nowego rządu.

Renters’ rights bill: Ustawa wprowadzająca koniec eksmisji „bez winy”, obiecana przez poprzedni rząd.

Draft leasehold and commonhold reform bill: Kolejny plan mieszkaniowy, który nie został zrealizowany za rządów Sunaka, próbuje zreformować system dzierżawy.

PRAWA PRACOWNICZE:

Employment rights bill: Długo obiecywany projekt ustawy, który został przedstawiony parlamentowi w ciągu pierwszych 100 dni rządu, ma wzmocnić pozycję pracowników. Zniesie zero hours contracts, zapewni dodatkowe benefity (elastyczny czas pracy), a także uczynił urlop rodzicielski, zasiłek chorobowy i ochronę przed niesłusznym zwolnieniem prawami natychmiastowymi.

IMIGRACJA:

Border security, asylum and immigration bill: Ustanawia ona nowe Dowództwo Bezpieczeństwa Granicznego, którego celem jest ograniczenie liczby nieoficjalnych przekroczeń kanału La Manche przez osoby ubiegające się o azyl, z wprowadzeniem innych środków egzekucyjnych.

DECENTRALIZACJA:

English devolution bill: Kolejny ważny postulat Labour, którego celem jest rozszerzenie decentralizacji na całą Anglię i danie burmistrzom i władzom lokalnym możliwości przejęcia dodatkowych uprawnień.

TRANSPORT:

Passenger railway services (public ownership) bill: Prosty projekt ustawy, ale potencjalnie przywracający usługi kolejowe władzom państwowym.

Rail reform bill: Formalnie ustanowiłaby Great British Railways, państwową firmę kolejową.

Czym jest King’s Speech?

Mowa tronowa (Queen’s Speech lub King’s Speech; pełna nazwa Her Majesty’s Most Gracious Speech lub His Majesty’s Most Gracious Speech) to brytyjski odpowiednik tradycyjnego expose. Znajdują się w niej spisane przez premiera najważniejsze plany rządu na najbliższy rok parlamentarny. Jak nakazuje tradycja w imieniu prezesa rady ministrów wygłasza ją urzędujący monarcha podczas The State Opening of Parliament, a więc uroczystej inauguracji roku parlamentarnego w Wielkiej Brytanii.

Jest to jedyna okazja, kiedy trzy części składowe brytyjskiego Parlamentu – Suweren, Izba Lordów i Izba Gmin – występują razem. Ceremonia ma miejsce w pierwszym dniu nowej sesji parlamentarnej lub krótko po wyborach.

Zdjęcia: Getty Images

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii spowolnił niemal do zera

Tempo wzrostu brytyjskiej gospodarki zwolniła niemal do zera w trzecim kwartale 2024 roku. Można napisać, że PKB Wielkiej Brytanii wróciło do punktu wyjścia - w czerwcu i lipcu mieliśmy do czynienia ze stagnacją, a po krótkotrwałym wzroście w sierpniu, ekonomia na Wyspie znów spowolniła.

W styczniu czeka nas kolejna podwyżka rachunków

Według Cornwall Insights w styczniu możemy spodziewać się kolejnej podwyżki rachunków za energię. Ile wyniesie?

Skandaliczne zachowanie 45-letniego Polaka podczas lotu z Bristolu

Skandaliczne zachowanie Polaka lecącego samolotem z Bristolu. Nasz rodak nie tylko zachowywał się w sposób agresywny na pokładzie maszyny, nie stosując się do poleceń załogi, ale również zaatakował interweniującego w tej sprawie strażnika granicznego.

Czy trzeba płacić abonament TV, aby oglądać Netflixa?

W związku z coraz większą popularnością platform streamingowych, coraz mniej osób ogląda tradycyjną telewizję.

Brytyjczycy chcą powrotu do UE. Premier pod presją

W ciągu zaledwie trzech tygodni 36 000 osób podpisało petycję za powrotem do UE. Keir Starmer znalazł się pod nową presją w sprawie Brexitu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie