Król Karol III otworzył nową sesję parlamentu – co znalazło się w King`s Speech?

W dniu dzisiejszym król Karol III oficjalnie otworzył nową sesję parlamentu brytyjskiego. W przemówieniu, przygotowanym dla monarchy przez rząd Partii Pracy, przedstawiono najważniejsze założenia polityki obozu kierowanego przez Keira Starmera. Co znalazło się w King’s Speech wygłoszonym 17 lipca 2024?

Podczas ceremonii otwarcia sesji nowego parlamentu, brytyjski monarcha, królowa, jak to było za czasów Elżbiety II, a teraz król, w ramach rządów Karola III, przedstawia program rządzącej partii, zawierający najważniejsze sprawy, które konserwatyści lub laburzyści chcą zrealizować w ciągu najbliższych miesięcy i lat. Karol wygłosił już swoje pierwsze przemówienie królewskie w listopadzie 2023, a w maju 2022 roku zrobił to w imieniu swojej matki.

Co znalazło się w King’s Speech rządu Keira Starmera?

W sumie w ramach mowy tronowej przedstawiono 40 projektów ustaw, ale zasadniczo zabrakło jakichś niespodziewanych polityk ze strony Labour. To, czego spodziewaliśmy się, że znajdzie się przemowie króla, znalazło się w niej.

Laburzyści przedstawili plany nacjonalizacji kolei i przyspieszenia dostarczania „wysokiej jakości infrastruktury i mieszkań”, a także przedstawili cele w zakresie „modernizacji” systemu azylowego i imigracyjnego, a także zniesienia zwolnienia z podatku VAT dla szkół prywatnych. Premier Keir Starmer mówi, że plany „zdejmą hamulce Wielkiej Brytanii”.

Oto kilka z najważniejszych punktów z expose Partii Pracy:

GOSPODARKA I FINANSE

Budget responsibility bill: Ustawa inaczej nazywana „ustawą Liz Truss”, pozwoli uniknąć podobnych katastrof, jaką był mini-budżet byłej premier.

National wealth fund bill: Ustawa ustanawiająca prawo, dzięki któremu rząd pozyska 7,3 mld funtów w celu inwestycji rozwojowych i do realizacji swoich planów.

Draft audit reform and corporate governance bill: Bardziej techniczny akt prawny ustanawiający zreorganizowany organ regulacyjny dla sektora audytu.

Pension schemes bill: Szeroka zakrojono ustawa dotycząca systemu emerytalnego mające na celu pomóc ludziom lepiej zabezpieczyć się na starość.

ŚRODOWISKO:

Great British Energy bill: Jeden z najdroższych projektów, który ustanawia długo obiecywaną przez Partię Pracy publiczną firmę produkującą czystą energię i tworzącą miejsca pracy. Dzięki niej ma powstać brytyjski, energetyczny czempion.

Water (special measures) bill: Ustawa dająca większe uprawnienia do walki z firmami wodociągowymi i ich nadużyciami.

Sustainable aviation fuel (revenue support mechanism) bill: Próba zwiększenia inwestycji w brytyjskie zakłady produkujące paliwa lotnicze.

ZDROWIE:

Tobacco and vapes bill: Pozostałość po rządzie Rishi Sunaka, ustawa, która stopniowo zakazałaby palenia i powstrzymałaby marketing wyrobów tytoniowych wśród młodzieży i dzieci.

Mental health bill: Szeroka ustawa mająca na celu modernizację przepisów dotyczących zdrowia psychicznego.

MIESZKALNICTWO:

Planning and infrastructure bill: Główny akt prawny, w ramach którego realizowane będą polityki mieszkaniowe nowego rządu.

Renters’ rights bill: Ustawa wprowadzająca koniec eksmisji „bez winy”, obiecana przez poprzedni rząd.

Draft leasehold and commonhold reform bill: Kolejny plan mieszkaniowy, który nie został zrealizowany za rządów Sunaka, próbuje zreformować system dzierżawy.

PRAWA PRACOWNICZE:

Employment rights bill: Długo obiecywany projekt ustawy, który został przedstawiony parlamentowi w ciągu pierwszych 100 dni rządu, ma wzmocnić pozycję pracowników. Zniesie zero hours contracts, zapewni dodatkowe benefity (elastyczny czas pracy), a także uczynił urlop rodzicielski, zasiłek chorobowy i ochronę przed niesłusznym zwolnieniem prawami natychmiastowymi.

IMIGRACJA:

Border security, asylum and immigration bill: Ustanawia ona nowe Dowództwo Bezpieczeństwa Granicznego, którego celem jest ograniczenie liczby nieoficjalnych przekroczeń kanału La Manche przez osoby ubiegające się o azyl, z wprowadzeniem innych środków egzekucyjnych.

DECENTRALIZACJA:

English devolution bill: Kolejny ważny postulat Labour, którego celem jest rozszerzenie decentralizacji na całą Anglię i danie burmistrzom i władzom lokalnym możliwości przejęcia dodatkowych uprawnień.

TRANSPORT:

Passenger railway services (public ownership) bill: Prosty projekt ustawy, ale potencjalnie przywracający usługi kolejowe władzom państwowym.

Rail reform bill: Formalnie ustanowiłaby Great British Railways, państwową firmę kolejową.

Czym jest King’s Speech?

Mowa tronowa (Queen’s Speech lub King’s Speech; pełna nazwa Her Majesty’s Most Gracious Speech lub His Majesty’s Most Gracious Speech) to brytyjski odpowiednik tradycyjnego expose. Znajdują się w niej spisane przez premiera najważniejsze plany rządu na najbliższy rok parlamentarny. Jak nakazuje tradycja w imieniu prezesa rady ministrów wygłasza ją urzędujący monarcha podczas The State Opening of Parliament, a więc uroczystej inauguracji roku parlamentarnego w Wielkiej Brytanii.

Jest to jedyna okazja, kiedy trzy części składowe brytyjskiego Parlamentu – Suweren, Izba Lordów i Izba Gmin – występują razem. Ceremonia ma miejsce w pierwszym dniu nowej sesji parlamentarnej lub krótko po wyborach.

Zdjęcia: Getty Images

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Pacjenci umierają na korytarzach

Sezonowe zachorowania są w szczycie Szpitale są przepełnione. W efekcie pacjenci w UK umierają na korytarzach. Grypa obnaża tragiczną sytuację w brytyjskiej służbie zdrowia.

Dzieci ofiarami przestępstw z użyciem noża. Matki rozpoczęły patrole

Przestępczość uliczna w Wielkiej Brytanii odbija się na poczuciu bezpieczeństwa mieszkańców. Napaści z nożem to nie tylko wojny gangów. To codzienność uczniów wracających ze szkół

Rząd Labour chce „naprawić system świadczeń, aby ludzie mogli wrócić do pracy”

Laburzystowski rząd zapowiada „naprawę systemu świadczeń socjalnych” w Wielkiej...

Thermomix 7 w przedsprzedaży. Ile kosztuje w poszczególnych krajach?

Thermomix pomimo wysokiej ceny od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem....

Ogromne zapadlisko w Surrey pochłania ulicę

Przez zapadlisko w Surrey ewakuowano mieszkańców. Dziura w ziemi wciąż się rozszerza i pochłania coraz większą część ulicy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie